Tomasz Jastrun „Zakręceni” – recenzja książki

Share
Czas czytania:3 Minut, 19 Sekund

Tomasz Jastrun i jego książka „Zakręceni”, to zapewne zabawna powieść. Napisana w młodzieżowym stylu, opowiada o życiu nastolatków, ich frustracjach, problemach okresu dojrzewania, czasem jest bezpruderyjna z bezpośrednimi zwrotami, które określają błogi stan psychiczny młodych.

Te słowa na początku lektury „Nie mogę powiedzieć, żebym lubił popełniać samobójstwo…” zwiastowało coś, co pewnie spowoduje uśmiech. I racja, tak też się stało.

Książka dzieli się na dwie części: “On” i “Ona”. Bohaterem pierwszej, jest młody chłopak, którego wszystko irytuje i ciągle myśli o odebraniu sobie życia, lecz nie wychodzi mu to. Wszystko krytykuje i poddaje ocenie, sam nie wiedząc dokładnie, o co chodzi mu w tym życiu. I ta ironiczna historia od samego początku, sprawia, że wchodzimy w fabułę z rozmachem.

Znajdziemy tutaj lekceważące podejście do szkoły, osobliwy dystans do świata, jaki ma bohater i wiele młodzieńczego narzekania. Boi się śmierci, używek i w ogóle wszystkiego – takie można odnieść wrażenie. Upatrzył sobie kobietę swojego życia, która pracowała w sklepie, nie wie nawet jak ma na imię i cięgle przymierza się, bo o to ją zapytać. Śledzi ją i wydaje się, że nigdy jej nie pozna.

Frustracja chłopaka w stosunku do świata i siebie, opisana barwnie i z dozą solidnej partii tez i hipotez, dających wiele do myślenia.

Tomasz Jastrun “Zakręceni”

Tomasz Jastrun "Zakręceni" Wydawnictwo Czarna Owca

Tomasz Jastrun “Zakręceni” Wydawnictwo Czarna Owca

Druga część, to opowieść młodej dziewczyny, nieco zagubionej w swoim życiu, pragnącej spełnienia i miłości. Opisany jest jej świat, bolączki, pragnienia. Dziewczyna umawia ze starszym mężczyzną i los chciał, że otrzymuje od niego 35 tys. złotych. Dziewczyna w szoku, ale postanawia zachować pieniądze. Chce zaszaleć. Wkrótce okazuje się, że kontakt z mężczyzną się urywa i nigdy go więcej nie zobaczy. Więc trochę z obawą rozdysponuje tymi podarowanymi pieniędzmi. Również w tej części nie brakuje świetnego humoru, tym razem świat widziany okiem młodej dziewczyny, która próbuje sobie odnaleźć cel w swoim życiu.

Książka lekka i co najbardziej istotne, dużo w niej tekstów, które mówią wprost. Język potoczny, prosty i łatwo trafiający do każdego chyba czytelnika. Bywają momenty kiedy to można się nieźle pośmiać i to główna zaleta tej całej historii. Historię czyta się szybko. Nieskomplikowana budowa zdań i w ogóle zdania krótkie i błyskotliwe.

Treść czasem obfituje w zwrotach „zakazanych”, czyli takie sobie brzydkie wyrazy, które jednak nie są w kontekście jakiejś wielkiej brutalności czy też powodują jakiś dogłębny niesmak. Przypomniało mi się moje dzieciństwo podczas czytania, w którym było podobnie. Więc fabuła “Zakręceni”, powoduje, że wracają wspomnienia wśród czytelników.

„Zakręceni” to taki typ literatury, który czyta się jednym tchem i z przyjemnością. Nie trzeba się zastanawiać nad jakimiś skomplikowanymi pojęciami, czy też bardzo pilnować akcji. Wchodzi się w nią od samego początku. Zresztą już pierwsze zdania napawają humorem i od razu można się pośmiać. Dużo nieoczekiwanych i śmiesznych zwrotów akcji.

Tomasz Jastrun "Zakręceni"

Tomasz Jastrun “Zakręceni” Wydawnictwo Czarna Owca

Książka zapewne dla młodzieży i o młodzieży. Aż trudno uwierzyć, że jej autor, to osoba w swoim już przecież wieku i tak doskonale poradził sobie z opisaniem zachowania, uczuć i relacji młodych ludzi. Tomasz Jastrun, wręcz jakby on sam był tym młodzieńcem w okresie dojrzewania, przedstawia w sposób błyskotliwy historię naszych bohaterów, niejako w taki sposób, jakby to on był jednym z nich. Kto wie, może to część jego historii osobistej?

Uwagę zwraca codzienność, czyli fakty są jakby dosłownie z życia wzięte. Czytając tę powieść, czułem, jakbym wrócił do swoich młodzieńczych lat. Znalazłem w niej wiele podobieństw do mojej historii i życia mojej rodziny. Niemal łeb w łeb to samo, a jednak z ciekawością przeczytałem, w sumie prawie to samo co sam kiedyś przeżywałem. I myślę, że nie jestem wyjątkiem, bo wielu z nas borykało się z podobnymi problemami młodzieńczych lat.

Jak już wspomniałem, w książce dominuje humor i potęguje się on wraz z upływem treści. I tak mi na koniec przyszła myśl: “Tę książkę można połknąć i nie raz ją trawić na nowo, wracając do fabuły co jakiś czas”.

Książkę można nabyć: “Zakręceni”

Wydawca: Czarna Owca

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.