Tomasz Jastrun „Zakręceni” – recenzja książki

Share
()
Czas czytania:3 Minut, 19 Sekund

Tomasz Jastrun i jego książka „Zakręceni”, to zapewne zabawna powieść. Napisana w młodzieżowym stylu, opowiada o życiu nastolatków, ich frustracjach, problemach okresu dojrzewania, czasem jest bezpruderyjna z bezpośrednimi zwrotami, które określają błogi stan psychiczny młodych.

Te słowa na początku lektury „Nie mogę powiedzieć, żebym lubił popełniać samobójstwo…” zwiastowało coś, co pewnie spowoduje uśmiech. I racja, tak też się stało.

Książka dzieli się na dwie części: “On” i “Ona”. Bohaterem pierwszej, jest młody chłopak, którego wszystko irytuje i ciągle myśli o odebraniu sobie życia, lecz nie wychodzi mu to. Wszystko krytykuje i poddaje ocenie, sam nie wiedząc dokładnie, o co chodzi mu w tym życiu. I ta ironiczna historia od samego początku, sprawia, że wchodzimy w fabułę z rozmachem.

Znajdziemy tutaj lekceważące podejście do szkoły, osobliwy dystans do świata, jaki ma bohater i wiele młodzieńczego narzekania. Boi się śmierci, używek i w ogóle wszystkiego – takie można odnieść wrażenie. Upatrzył sobie kobietę swojego życia, która pracowała w sklepie, nie wie nawet jak ma na imię i cięgle przymierza się, bo o to ją zapytać. Śledzi ją i wydaje się, że nigdy jej nie pozna.

Frustracja chłopaka w stosunku do świata i siebie, opisana barwnie i z dozą solidnej partii tez i hipotez, dających wiele do myślenia.

Tomasz Jastrun “Zakręceni”

Tomasz Jastrun "Zakręceni" Wydawnictwo Czarna Owca

Tomasz Jastrun “Zakręceni” Wydawnictwo Czarna Owca

Druga część, to opowieść młodej dziewczyny, nieco zagubionej w swoim życiu, pragnącej spełnienia i miłości. Opisany jest jej świat, bolączki, pragnienia. Dziewczyna umawia ze starszym mężczyzną i los chciał, że otrzymuje od niego 35 tys. złotych. Dziewczyna w szoku, ale postanawia zachować pieniądze. Chce zaszaleć. Wkrótce okazuje się, że kontakt z mężczyzną się urywa i nigdy go więcej nie zobaczy. Więc trochę z obawą rozdysponuje tymi podarowanymi pieniędzmi. Również w tej części nie brakuje świetnego humoru, tym razem świat widziany okiem młodej dziewczyny, która próbuje sobie odnaleźć cel w swoim życiu.

Książka lekka i co najbardziej istotne, dużo w niej tekstów, które mówią wprost. Język potoczny, prosty i łatwo trafiający do każdego chyba czytelnika. Bywają momenty kiedy to można się nieźle pośmiać i to główna zaleta tej całej historii. Historię czyta się szybko. Nieskomplikowana budowa zdań i w ogóle zdania krótkie i błyskotliwe.

Treść czasem obfituje w zwrotach „zakazanych”, czyli takie sobie brzydkie wyrazy, które jednak nie są w kontekście jakiejś wielkiej brutalności czy też powodują jakiś dogłębny niesmak. Przypomniało mi się moje dzieciństwo podczas czytania, w którym było podobnie. Więc fabuła “Zakręceni”, powoduje, że wracają wspomnienia wśród czytelników.

„Zakręceni” to taki typ literatury, który czyta się jednym tchem i z przyjemnością. Nie trzeba się zastanawiać nad jakimiś skomplikowanymi pojęciami, czy też bardzo pilnować akcji. Wchodzi się w nią od samego początku. Zresztą już pierwsze zdania napawają humorem i od razu można się pośmiać. Dużo nieoczekiwanych i śmiesznych zwrotów akcji.

Tomasz Jastrun "Zakręceni"

Tomasz Jastrun “Zakręceni” Wydawnictwo Czarna Owca

Książka zapewne dla młodzieży i o młodzieży. Aż trudno uwierzyć, że jej autor, to osoba w swoim już przecież wieku i tak doskonale poradził sobie z opisaniem zachowania, uczuć i relacji młodych ludzi. Tomasz Jastrun, wręcz jakby on sam był tym młodzieńcem w okresie dojrzewania, przedstawia w sposób błyskotliwy historię naszych bohaterów, niejako w taki sposób, jakby to on był jednym z nich. Kto wie, może to część jego historii osobistej?

Uwagę zwraca codzienność, czyli fakty są jakby dosłownie z życia wzięte. Czytając tę powieść, czułem, jakbym wrócił do swoich młodzieńczych lat. Znalazłem w niej wiele podobieństw do mojej historii i życia mojej rodziny. Niemal łeb w łeb to samo, a jednak z ciekawością przeczytałem, w sumie prawie to samo co sam kiedyś przeżywałem. I myślę, że nie jestem wyjątkiem, bo wielu z nas borykało się z podobnymi problemami młodzieńczych lat.

Jak już wspomniałem, w książce dominuje humor i potęguje się on wraz z upływem treści. I tak mi na koniec przyszła myśl: “Tę książkę można połknąć i nie raz ją trawić na nowo, wracając do fabuły co jakiś czas”.

Książkę można nabyć: “Zakręceni”

Wydawca: Czarna Owca

Jak przydatny był ten post?

Kliknij poniżej, aby ocenić!

Wynik

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Przepraszamy, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Przeczytaj również...

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.