Agnieszka Kaźmierczyk – “Inspirację znajduję w otaczającej rzeczywistości”

Share
Czas czytania:3 Minut, 4 Sekund

Agnieszka Kaźmierczyk (ur. 11 marca 1984r. w Chrzanowie). Z wykształcenia polonistka i dziennikarka. Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (Filologia polska, Studium Dziennikarskie). Autorka powieści obyczajowych i young adult. Wielbicielka mitologii i demonologii słowiańskiej. Współtwórca portalu dla rodziców multirodzice.pl.

Agnieszka Kaźmierczyk / Zdj. Anna Popielarska

Agnieszka Kaźmierczyk / Fot. Anna Popielarska

Jak zaczęła się Pani przygoda z pisaniem?

Pisać zaczęłam bardzo wcześnie, ale przez dłuższy czas było to pisanie do szuflady. W momencie, gdy stała się pełna, zdecydowałam o podjęciu współpracy z pierwszym wydawcą. Nie do końca spełniła moje oczekiwania, dlatego za pierwszą pełną, skończoną książkę uważam dopiero „Topielicę ze Świtezi”.

Gdzie Pani odnajduje inspirację do Pani powieści?

Inspirację znajduję w otaczającej rzeczywistości, ale także w tym, co aktualnie czytam, co ktoś mi opowiada, co zasłyszałam. Bardzo lubię niewyjaśnione mroczne historie, które mogę wpleść w fabułę, stąd wiele moich książek jest inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami.

Pani dorobek literacki?

Aktualnie mam na koncie „Księżyc nad Świtezią”, „Topielicę ze Świtezi”, „Klątwę Sióstr”, „Epidemię uczuć”, „Klątwę Sióstr. Czas odpowiedzi” – której premiera będzie miała miejsce 24 maja 2022r. W przygotowaniu kolejne. Moją ulubioną jest dotychczas „Epidemia uczuć”, ale przyznaję, że „Coś patrzy”, która będzie miała swoją premierę jesienią jest mi najbliższa.

Proszę kilka słów na temat Pani stylu i gatunku literackiego

Wszystkie książki tworzę z myślą o młodym duchem czytelniku, co nie oznacza, że nie mogą one spodobać się i starszemu odbiorcy. Mówimy więc o young adult, choć często odnajdziemy moje tytuły w kategorii literatury obyczajowej oraz fantastyki polskiej. Trudno jest je jednoznacznie zakwalifikować.

Jakieś nagrody wyróżnienia na Pani koncie?

Jestem na początku drogi. Wszystko przede mną.

Może bierze Pani udział w jakiś akcjach charytatywnych?

Nie odmawiam pomocy. Jeśli zwracają się do mnie osoby potrzebujące, nie zostawiam ich bez odpowiedzi. Nie uważam jednak, bym powinna mówić o tym zbyt wiele.

Kto jest dla Pani inspiracją życiową?

Inspirują mnie ludzie, którzy pojawiają się w moim życiu na moment, czasem na dłużej. Ich historie, bolączki, trudności są najlepszym materiałem na książkę.

Pani najnowsza książka?

Moja najnowsza książka to „Klątwa Sióstr. Czas odpowiedzi”. To kontynuacja losów Basi i Klary Soboczyńskich – bliźniaczek posiadających niezwykłe umiejętności. Wreszcie poznamy odpowiedzi na pytania, które pojawiły się w pierwszej części historii. Mam nadzieję, że niejeden raz uda mi się zamieszać, zmylić czytelnika. Wierzę głęboko w recenzję napisaną przez pisarkę Barbarę Mikulską, w której mówi, że książka należy do nie odkładalnych.

"Klątwa Sióstr.Czas odpowiedzi" Agnieszka Kaźmierczyk

“Klątwa Sióstr. Czas odpowiedzi” – zdj. Agnieszka Kaźmierczyk

Plany na przyszłość, kolejne dzieło?

Wciąż piszę, ale niestety ten rok jest dla mnie dość wymagający pod względem zawodowym i osobistym. Czasu na realizowanie pasji jest jakby mniej, a może to ja jestem bardziej zmęczona sytuacją geopolityczną, pandemią, zmianami w gospodarce. Trudno ocenić. Piszę jednak właściwie dwie książki jednocześnie, wierząc, że uda mi się doprowadzić jej do finału. Czytelników jednak uspokajam, w kolejce do wydania czeka jeszcze kilka historii z szuflady.

Może kilka słów dla początkujących pisarzy?

Wciąż jestem początkująca. Wciąż uczę się pisania. Przyjmuję konstruktywną krytykę, staram się pracować nad sobą. Młodym, którzy zaczynają, mogę powiedzieć tylko tyle: znajdźcie życzliwych beta readerów, którzy wskażą Wam błędy, nim uczynią to czytelnicy, bądźcie cierpliwi – nie od razu przychodzi umowa wydawnicza. Walczcie o swoje marzenia…

Agnieszka Każmierczyk dla naszych czytelników?

Wszystkim czytelnikom serwisu życzę, by znajdowali niezmiennie w książkach odskocznię od codzienności, która przynosi nie tylko to, co dobre… Zapraszam także do siebie (agnieszkakazmierczyk.pl , a.kazmierczyk.autor Instagram, Facebook – Agnieszka Kaźmierczyk) – może to Wasza historia stanie się inspiracją do napisania kolejnej książki?

Dziękuję za rozmowę i życzę Pani dalszych sukcesów zawodowych oraz wielu pozytywnych niespodzianek życiowych.

Rozmawiał Emil Kowalski – redaktor portalu MegaKultura. “Dziękuję Pani za rozmowę”

Książki Agnieszki Kaźmierczyk w Empiku:

  1. Klątwa Sióstr
  2. Epidemia Uczuć
  3. Topielica ze Świtezi
  4. Księżyc nad Świtezią

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.