AGATA “…staram się zachować pogodę ducha” – wywiad

Share

AGATA wokalistka i producentka muzyczna, która wydała niedawno swój najnowszy singiel pt. „nie jej wina”, w swoim artystycznym, napiętym grafiku znalazła czas dla nas wszystkich i odpowiedziała na kilka pytań.

Na wstępie jednak warto od razu zerknąć na jej utwór, który niedawno miał swoją premierę premierę:

Dzień dobry.

Pani AGATO – czy tak do Pani się zwracać, czy to tylko pseudonim artystyczny? Może znajomi mówią do Pani inaczej?

Cześć! Może być po prostu Agata 🙂 jest to zarówno moje imię, jak i postać sceniczna. Nigdy nie czułam potrzeby ukrywania się za pseudonimem i zupełnie szczerze… nawet po długich namysłach nie znalazłam takiego, który by pasował. Spędzając część swojego życia za granicą, miałam wrażenie, że moje imię należy do tych bardziej oryginalnych i rzadkich. Oczywiście w naszym kraju traci ono nieco na swojej mocy, jednak postanowiłam mimo wszystko artystycznie przy nim zostać.

Jako że dotychczas nie miałem okazji poznać Pani twórczości i kawałek „nie jej wina” jest pierwszym, jaki usłyszałem, to chciałbym się dowiedzieć więcej o Pani twórczości. Skąd się wzięło, że akurat to muzyka będzie taką formą artystyczną, którą Pani się zajęła? Może było coś, co na to wpłynęło, jakieś wydarzenie z dzieciństwa?

Moja miłość do sztuki towarzyszy mi od zawsze, ponieważ wychowałam się w domu, w którym mama była artystycznie aktywna, tworząc rękodzieło, malując i rysując. Jej pracownia była moim placem zabaw i zupełnie naturalnym środowiskiem. Choć muzyka była raczej drugoplanowa, to moja pasja narodziła się już w dzieciństwie, wtedy też rozpoczęłam naukę w szkole muzycznej w klasie skrzypiec. Od zawsze jednak wiedziałam, że chcę śpiewać i choć skrzypce poszły w odstawkę, a w okresie nastoletnim idąc w ślady mamy, skupiłam się bardziej na sztukach wizualnych, to muzyka wróciła do mnie jak bumerang już w dorosłym życiu i to ze zdwojoną siłą.

Utwór „nie jej wina” to bardzo przyjemny kawałek taneczny, który porywa do tego, aby trochę rozruszać się i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Jest taki optymistyczny. Może Pani opowiedzieć o jego historii powstawania, skąd pomysł?

Utwór “nie jej wina” nie do końca powstał pod wpływem tak pozytywnych emocji, a raczej tych, do których jako ludzie nie lubimy się przyznawać. “nie jej wina” to taka moja fantazja na temat zazdrości, ale ja lubię obracać to, co przykre, bądź trudne w taneczne kawałki, tak, by móc te negatywne emocje roztańczyć na parkiecie 🙂 Historia uformowała się podczas pracy nad kompozycją muzyki. Mocny, lekko nostalgiczny i w klimacie lat 80/90 bit zainspirował mnie do napisania utworu, z którego emanowałaby pewność siebie i może lekka doza szaleństwa. W taki właśnie sposób powstaje większość moich piosenek. Najpierw są dźwięki, a za nimi idą słowa.

Czy inne Pani piosenki są utrzymane w takim klimacie? Może znajdą się na płycie całkiem inne, nawet w innym gatunku muzycznym?

W moim dotychczasowym dorobku znajdą się utwory utrzymane w podobnym klimacie, ale nie zabraknie też brzmień nawiązujących do poprzedniego singla “sobą choć raz”. Z pewnością będzie tanecznie i nostalgicznie.

A i właśnie, jak już wspomniałem o płycie. Może zbyt wcześnie, ale chciałbym zapytać o plany w tej sprawie i czy ma Pani już pełny pomysł, komplet utworów. I oczywiście kiedy miałby się ukazać?

Plany dotyczące płyty na razie formują się dość nieśmiałe. Jest to proces wieloetapowy, gdy tak jak ja samemu się tę płytę komponuje, produkuje i pisze. Pomysły zaczynają nabierać kolorów i kształtów, jednak nie mam na myśli żadnych konkretnych dat.

Skaczę z tematami pytań, ale to bywa, więc – sama Pani układa teksty swoich piosenek?

Tak, zazwyczaj teksty piszę sama. Zdarzają się w tej kwestii współprace, jednak w większości nad tekstami pracuję w pojedynkę.

No i jeśli już mamy o tekstach, to warto spytać o muzykę. Czy muzykę Pani komponuje, czy jest ktoś, kto, że tak powiem – jest jej głównym Autorem?

Podobnie wygląda to w przypadku muzyki. Za kompozycje i produkcje głównie odpowiadam ja, choć tutaj moją drugą zaufaną parą uszu jest mój współproducent, a prywatnie mąż, Jorgen. To on odpowiada też za miks, czyli za ostateczne brzmienie piosenki. Można powiedzieć, że te utwory przechodzą z mojego do jego działu. Jakkolwiek by na to nie spojrzeć, jesteśmy bardzo zgranym teamem.

Jak Bardzo Pani życie jest dla Pani pozytywne?

Zawsze staram się zachować pogodę ducha, choć moja wrażliwa natura każe mi czasami przeżywać coś intensywnie i to nie zawsze na wesoło. Ja jednak doceniam to, co mam i nieustannie staram się sobie o tym przypominać, zwłaszcza w tych gorszych momentach. W każdej trudnej sytuacji zawsze szukam jakichś jasnych stron. To chyba czyni moje życie bardzo pozytywnym 🙂

Jakieś szczególne wspomnienie, największa radość, czy też coś, co zawsze Pani dobrze wspomina i zawsze dodaje energii na dalsze działania?

Szczególnym wspomnieniem jest mój pierwszy szkolny występ, podczas którego zacięła się płyta z podkładem. W pierwszym odruchu chciałam zbiec ze sceny, ale mimo trzęsących się kolan postanowiłam zostać i dośpiewać refren a cappella, co spotkało się z bardzo pozytywną reakcją widowni. Wtedy chyba po raz pierwszy poczułam taką wyjątkową siłę, którą mimo tremy daje scena. Energii do dalszych działań zawsze dodaje mi wsparcie moich słuchaczy. Wystarczy jedna wiadomość, dobre słowo, lub jakikolwiek inny sygnał.

Dopóki moja twórczość poruszy chociaż jedną osobę, nie przestanę tworzyć.

Jak rodzina odbiera Pani twórczość? Czy nie ma problemów z pogodzeniem czasu na rodzinę i tworzenie kolejnych dzieł, czy po prostu na ćwiczenia muzyczne?

Moja rodzina od zawsze bardzo mnie wspiera i kibicuje. Mieszkamy dość daleko od siebie, ale staram się odwiedzać bliskich, gdy tylko mogę. Nie mam problemów z pogodzeniem czasu na rodzinę i rozwijanie kariery. Choć jesteśmy bardzo nieidealni i dużo przeszliśmy, to rodzina jest moim fundamentem w budowaniu wszystkiego, również kariery.

Największa Pani życiowa wpadka, artystyczna wpadka?

Zepsuty telefon podczas udziału w programie the Voice of Poland i brak możliwości kontaktu z widzami oraz relacjonowania tego, co się akurat u mnie działo, kiedy działo się sporo.

Największy sukces artystyczny, sukces życiowy?

Gdy patrzę wstecz, to jest to po prostu moment, w którym życiowo i zawodowo znajduję się dzisiaj. Jeszcze kilka lat temu zupełnie nie wierzyłam w siebie. Dziś realizuję się artystycznie i pomagam realizować się innym. Uważam to za swój wielki sukces.

Czy tylko muzyka, czy jeszcze jest coś, co Pani tworzy?

Kocham gotować, uważam to za równie kreatywne zajęcie.

Wolne chwile najchętniej spędza Pani?…

W kuchni 🙂 Lubię też wyskoczyć na spacer po dzielnicy i pójść na kawę lub wybrać się do kina.

Pani recepta na złość?…

Zazwyczaj staram się po prostu ochłonąć, to pierwszy i najważniejszy krok, bo w emocjach nie myślimy trzeźwo. Nie jestem pamiętliwą osobą i dość szybko mi przechodzi, czasem więc pojawia się problem powrócenia do tematu, gdy wymaga on jeszcze np. przegadania czegoś z drugą stroną. Jeśli jednak zdenerwowało mnie coś, na co nie mam wpływu, to pozwalam złości jedynie przez siebie przepłynąć, uznać ją i szybko odpuścić. Później na chłodno mogę o niej ewentualnie napisać 🙂

Recepta na miłość?…

Recepta na miłość romantyczną to nie szukać jej, nie gonić za nią. Zabrzmi banalnie, ale przede wszystkim najpierw pokochać siebie i zacząć spełniać swoje marzenia. Poznać również swoje granice. Wtedy nie będzie nam się chciało szukać miłości pod niewłaściwym adresem, a osoba o podobnych zainteresowaniach, priorytetach i celach mimowolnie zacznie grawitować w kierunku naszego życia, bo będzie chciała z nami przebywać. Nawet jeśli nie od razu spotkasz miłość, to na pewno spotkasz pokrewną duszę.

Recepta na miłość w relacjach z bliskimi to często powtarzać im, że się ich kocha. Oni lubią o tym szybko zapominać! Niech te słowa bez zbędnej powagi staną się lekkie jak łyk kawy z rana. Tak jak miłość powinna być lekka 🙂

No i w ogóle, czym Pani się inspiruje, gdy tylko czuje, że chce stworzyć kolejny utwór?

Najbardziej inspirują mnie relacje, co za tym idzie, własne doświadczenia, ale też doświadczenia osób, z którymi współpracuję lub nawet wyimaginowane scenariusze, które mogłyby się wydarzyć. To wszystko jest bardzo płynne. We współpracy z innymi artystami zamieniam się w pewnego rodzaju medium i staram się przekazać ich emocje i przeżycia. Lubię pisać też w celu zamanifestowania czegoś. Idę tam, gdzie akurat chce mnie poprowadzić wyobraźnia. Czasami pomysł na piosenkę przychodzi z zaskoczenia, np. podczas kąpieli. Czasami siadam do pracy i muszę go bardziej „przywołać”. Bywa różnie.

Gdzie można Panią odnaleźć? Jakieś stałe miejsca koncertów, kawiarnie? Strona www?

Zapraszam na swoje social media! Można mnie znaleźć na instagramie, facebooku i tik toku pod @agataishername.

Może Pani zdradzi swoje plany na zbliżający się 2024 rok?

Na pewno będą to regularne premiery i mam nadzieję, że trochę więcej koncertów.

Może na koniec kilka słów dla innych, którzy też chcą zaistnieć w świecie muzycznym – rady, jedna rzecz, którą powinni od samego początku unikać?

Każda droga do sukcesu może wyglądać zupełnie inaczej. Myślę, że jest jedna uniwersalna kwestia, która sprawdzi się w przypadku każdego:

Twórz nieustannie, staraj się być w tym coraz lepszy. Nie każda piosenka warta jest wypuszczenia, ale nigdy nie przestawaj tworzyć. Jeśli zaczynasz i nie masz konkretnego planu, zaplecza w postaci wytwórni, ani know-how jak się za to wszystko zabrać, po prostu kreuj i pozwól swojej pracy mówić za siebie, resztę rzeczy wyklarujesz po drodze.

Może jeszcze kilka zdań do wszystkich w ogóle na sam koniec?

Mała prośba do czytelników. Wspierajcie swoich ulubionych artystów, dając im znać, że słuchacie ich muzyki. Nie bójcie się napisać wiadomości, zostawić komentarza, czasem nawet po prostu zagadać. To nasze twórcze paliwo i robimy to wszystko dla Was 🙂

Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów muzycznych i w ogóle szczęścia!

Ja również bardzo dziękuję!

Rozmawiał Emil Kowalski

AGATA na Facebook: https://www.facebook.com/agataishername

Czytaj też:

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pliki cookie to małe fragmenty tekstu wysyłane do przeglądarki przez odwiedzaną stronę lub aplikację internetową (tzw. webową). Pomagają one między innymi zapisywać informacje o Twojej wizycie, co może ułatwić ponowne odwiedzenie strony i uczynić ją bardziej użyteczną dla Ciebie. View more
Cookies settings
Akceptuję
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Polityka Prywatności

Poniższa Polityka Prywatności określa zasady zapisywania i uzyskiwania dostępu do danych na Urządzeniach Użytkowników korzystających z Serwisu do celów świadczenia usług drogą elektroniczną przez Administratora oraz zasady gromadzenia i przetwarzania danych osobowych Użytkowników, które zostały podane przez nich osobiście i dobrowolnie za pośrednictwem narzędzi dostępnych w Serwisie.

Poniższa Polityka Prywatności jest integralną częścią Regulaminu Serwisu, który określa zasady, prawa i obowiązki Użytkowników korzystających z Serwisu.

§1 Definicje

 • Serwis - serwis internetowy "MegaKultura" działający pod adresem https://megakultura.pl
 • Serwis zewnętrzny - serwisy internetowe partnerów, usługodawców lub usługobiorców współpracujących z Administratorem
 • Administrator Serwisu / Danych - Administratorem Serwisu oraz Administratorem Danych (dalej Administrator) jest osoba fizyczna "Emil Kowalski" zamieszkała w Dąbrowie Górniczej, świadcząca usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu
 • Użytkownik - osoba fizyczna, dla której Administrator świadczy usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu.
 • Urządzenie - elektroniczne urządzenie wraz z oprogramowaniem, za pośrednictwem którego Użytkownik uzyskuje dostęp do Serwisu
 • Cookies (ciasteczka) - dane tekstowe gromadzone w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika
 • RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
 • Dane osobowe - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej
 • Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;
 • Ograniczenie przetwarzania - oznacza oznaczenie przechowywanych danych osobowych w celu ograniczenia ich przyszłego przetwarzania
 • Profilowanie - oznacza dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się
 • Zgoda - zgoda osoby, której dane dotyczą oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych
 • Naruszenie ochrony danych osobowych - oznacza naruszenie bezpieczeństwa prowadzące do przypadkowego lub niezgodnego z prawem zniszczenia, utracenia, zmodyfikowania, nieuprawnionego ujawnienia lub nieuprawnionego dostępu do danych osobowych przesyłanych, przechowywanych lub w inny sposób przetwarzanych
 • Pseudonimizacja - oznacza przetworzenie danych osobowych w taki sposób, by nie można ich było już przypisać konkretnej osobie, której dane dotyczą, bez użycia dodatkowych informacji, pod warunkiem że takie dodatkowe informacje są przechowywane osobno i są objęte środkami technicznymi i organizacyjnymi uniemożliwiającymi ich przypisanie zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej
 • Anonimizacja - Anonimizacja danych to nieodwracalny proces operacji na danych, który niszczy / nadpisuje "dane osobowe" uniemożliwiając identyfikację, lub powiązanie danego rekordu z konkretnym użytkownikiem lub osobą fizyczną.

§2 Inspektor Ochrony Danych

Na podstawie Art. 37 RODO, Administrator nie powołał Inspektora Ochrony Danych.

W sprawach dotyczących przetwarzania danych, w tym danych osobowych, należy kontaktować się bezpośrednio z Administratorem.

§3 Rodzaje Plików Cookies

 • Cookies wewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez system teleinformatyczny Serwisu
 • Cookies zewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez systemy teleinformatyczne Serwisów zewnętrznych. Skrypty Serwisów zewnętrznych, które mogą umieszczać pliki Cookies na Urządzeniach Użytkownika zostały świadomie umieszczone w Serwisie poprzez skrypty i usługi udostępnione i zainstalowane w Serwisie
 • Cookies sesyjne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne podczas jednej sesji danego Urządzenia. Po zakończeniu sesji pliki są usuwane z Urządzenia Użytkownika.
 • Cookies trwałe - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne do momentu ich ręcznego usunięcia. Pliki nie są usuwane automatycznie po zakończeniu sesji Urządzenia chyba że konfiguracja Urządzenia Użytkownika jest ustawiona na tryb usuwanie plików Cookie po zakończeniu sesji Urządzenia.

§4 Bezpieczeństwo składowania danych

 • Mechanizmy składowania i odczytu plików Cookie - Mechanizmy składowania, odczytu i wymiany danych pomiędzy Plikami Cookies zapisywanymi na Urządzeniu Użytkownika a Serwisem są realizowane poprzez wbudowane mechanizmy przeglądarek internetowych i nie pozwalają na pobieranie innych danych z Urządzenia Użytkownika lub danych innych witryn internetowych, które odwiedzał Użytkownik, w tym danych osobowych ani informacji poufnych. Przeniesienie na Urządzenie Użytkownika wirusów, koni trojańskich oraz innych robaków jest także praktycznie niemożliwe.
 • Cookie wewnętrzne - zastosowane przez Administratora pliki Cookie są bezpieczne dla Urządzeń Użytkowników i nie zawierają skryptów, treści lub informacji mogących zagrażać bezpieczeństwu danych osobowych lub bezpieczeństwu Urządzenia z którego korzysta Użytkownik.
 • Cookie zewnętrzne - Administrator dokonuje wszelkich możliwych działań w celu weryfikacji i doboru partnerów serwisu w kontekście bezpieczeństwa Użytkowników. Administrator do współpracy dobiera znanych, dużych partnerów o globalnym zaufaniu społecznym. Nie posiada on jednak pełnej kontroli nad zawartością plików Cookie pochodzących od zewnętrznych partnerów. Za bezpieczeństwo plików Cookie, ich zawartość oraz zgodne z licencją wykorzystanie przez zainstalowane w serwisie Skrypty, pochodzących z Serwisów zewnętrznych, Administrator nie ponosi odpowiedzialności na tyle na ile pozwala na to prawo. Lista partnerów zamieszczona jest w dalszej części Polityki Prywatności.
 • Kontrola plików Cookie
 • Zagrożenia po stronie Użytkownika - Administrator stosuje wszelkie możliwe środki techniczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych umieszczanych w plikach Cookie. Należy jednak zwrócić uwagę, że zapewnienie bezpieczeństwa tych danych zależy od obu stron w tym działalności Użytkownika. Administrator nie bierze odpowiedzialności za przechwycenie tych danych, podszycie się pod sesję Użytkownika lub ich usunięcie, na skutek świadomej lub nieświadomej działalność Użytkownika, wirusów, koni trojańskich i innego oprogramowania szpiegującego, którymi może jest lub było zainfekowane Urządzenie Użytkownika. Użytkownicy w celu zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami powinni stosować się do zaleceń bezpiecznego korzystania z sieci.
 • Przechowywanie danych osobowych - Administrator zapewnia, że dokonuje wszelkich starań, by przetwarzane dane osobowe wprowadzone dobrowolnie przez Użytkowników były bezpieczne, dostęp do nich był ograniczony i realizowany zgodnie z ich przeznaczeniem i celami przetwarzania. Administrator zapewnia także, że dokonuje wszelkich starań w celu zabezpieczenia posiadanych danych przed ich utratą, poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń fizycznych jak i organizacyjnych.
 • Przechowywanie haseł - Administrator oświadcza, że hasła przechowywane są w zaszyfrowanej postaci, używając najnowszych standardów i wytycznych w tym zakresie. Deszyfracja podawanych w Serwisie haseł dostępu do konta jest praktycznie niemożliwa.

§5 Cele do których wykorzystywane są pliki Cookie

 • Usprawnienie i ułatwienie dostępu do Serwisu
 • Personalizacja Serwisu dla Użytkowników
 • Umożliwienie Logowania do serwisu
 • Marketing, Remarketing w serwisach zewnętrznych
 • Usługi serwowania reklam
 • Usługi afiliacyjne
 • Prowadzenie statystyk (użytkowników, ilości odwiedzin, rodzajów urządzeń, łącze itp.)
 • Serwowanie usług multimedialnych
 • Świadczenie usług społecznościowych

§6 Cele przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe dobrowolnie podane przez Użytkowników są przetwarzane w jednym z następujących celów:

 • Realizacji usług elektronicznych:
  • Usługi rejestracji i utrzymania konta Użytkownika w Serwisie i funkcjonalności z nim związanych
  • Usługi Newslettera (w tym przesyłania za zgodą treści reklamowych)
  • Usługi komentowania / polubienia wpisów w Serwisie bez konieczności rejestrowania się
  • Usługi udostępniania informacji o treści umieszczonych w Serwisie w serwisach społecznościowych lub innych witrynach.
 • Komunikacji Administratora z Użytkownikami w sprawach związanych z Serwisem oraz ochrony danych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora

Dane o Użytkownikach gromadzone anonimowo i automatycznie są przetwarzane w jednym z następujących celów:

 • Prowadzenie statystyk
 • Remarketing
 • Serwowanie reklam dostosowanych do preferencji Użytkowników
 • Obsługi programów afiliacyjnych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora

§7 Pliki Cookies Serwisów zewnętrznych

Administrator w Serwisie wykorzystuje skrypty javascript i komponenty webowe partnerów, którzy mogą umieszczać własne pliki cookies na Urządzeniu Użytkownika. Pamiętaj, że w ustawieniach swojej przeglądarki możesz sam decydować o dozwolonych plikach cookies jakie mogą być używane przez poszczególne witryny internetowe. Poniżej znajduje się lista partnerów lub ich usług zaimplementowanych w Serwisie, mogących umieszczać pliki cookies:

Usługi świadczone przez podmioty trzecie są poza kontrolą Administratora. Podmioty te mogą w każdej chwili zmienić swoje warunki świadczenia usług, polityki prywatności, cel przetwarzania danych oraz sposów wykorzystywania plików cookie.

§8 Rodzaje gromadzonych danych

Serwis gromadzi dane o Użytkownikach. Cześć danych jest gromadzona automatycznie i anonimowo, a część danych to dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników w trakcie zapisywania się do poszczególnych usług oferowanych przez Serwis.

Anonimowe dane gromadzone automatycznie:

 • Adres IP
 • Typ przeglądarki
 • Rozdzielczość ekranu
 • Przybliżona lokalizacja
 • Otwierane podstrony serwisu
 • Czas spędzony na odpowiedniej podstronie serwisu
 • Rodzaj systemu operacyjnego
 • Adres poprzedniej podstrony
 • Adres strony odsyłającej
 • Język przeglądarki
 • Prędkość łącza internetowego
 • Dostawca usług internetowych

Dane gromadzone podczas rejestracji:

 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Login
 • Adres e-mail
 • Adresy stron www
 • Adres IP (zbierane automatycznie)

Dane gromadzone podczas zapisu do usługi Newsletter

 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres IP (zbierane automatycznie)

Dane gromadzone podczas dodawania komentarza

 • Imię i nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres www
 • Adres IP (zbierane automatycznie)

Część danych (bez danych identyfikujących) może być przechowywana w plikach cookies. Cześć danych (bez danych identyfikujących) może być przekazywana do dostawcy usług statystycznych.

§9 Dostęp do danych osobowych przez podmioty trzecie

Co do zasady jedynym odbiorcą danych osobowych podawanych przez Użytkowników jest Administrator. Dane gromadzone w ramach świadczonych usług nie są przekazywane ani odsprzedawane podmiotom trzecim.

Dostęp do danych (najczęściej na podstawie Umowy powierzenia przetwarzania danych) mogą posiadać podmioty, odpowiedzialne za utrzymania infrastruktury i usług niezbędnych do prowadzenia serwisu tj.:

Powierzenie przetwarzania danych osobowych - Newsletter

Administrator w celu świadczenia usługi Newsletter, korzysta z usług podmiotu trzeciego - serwisu AWeber, . Dane wprowadzone w formularzu zapisu do newslettera są przekazywane, przechowywane i przetwarzane w serwisie zewnętrznym tego usługodawcy.

Informujemy, że wskazany partner może modyfikować wskazaną politykę prywatności bez zgody Administratora.

§10 Sposób przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników:

 • Dane osobowe nie będą przekazywane poza Unię Europejską, chyba że zostały opublikowane na skutek indywidualnego działania Użytkownika (np. wprowadzenie komentarza lub wpisu), co sprawi, że dane będą dostępne dla każdej osoby odwiedzającej serwis.
 • Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane osobowe nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.

Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie:

 • Dane anonimowe (bez danych osobowych) będą przekazywane poza Unię Europejską.
 • Dane anonimowe (bez danych osobowych) nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane anonimowe (bez danych osobowych) nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.

§11 Podstawy prawne przetwarzania danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:

 • Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
  • art. 6 ust. 1 lit. a osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów
  • art. 6 ust. 1 lit. b przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy
  • art. 6 ust. 1 lit. f przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią
 • Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000)
 • Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800)
 • Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83)

§12 Okres przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników:

Co do zasady wskazane dane osobowe są przechowywane wyłącznie przez okres świadczenia Usługi w ramach Serwisu przez Administratora. Są one usuwane lub anonimizowane w okresie do 30 dni od chwili zakończenia świadczenia usług (np. usunięcie zarejestrowanego konta użytkownika, wypisanie z listy Newsletter, itp.)

Wyjątek stanowi sytuacja, która wymaga zabezpieczenia prawnie uzasadnionych celów dalszego przetwarzania tych danych przez Administratora. W takiej sytuacji Administrator będzie przechowywał wskazane dane, od czasu żądania ich usunięcia przez Użytkownika, nie dłużej niż przez okres 3 lat w przypadku naruszenia lub podejrzenia naruszenia zapisów regulaminu serwisu przez Użytkownika

Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie:

Anonimowe dane statystyczne, niestanowiące danych osobowych, są przechowywane przez Administratora w celu prowadzenia statystyk serwisu przez czas nieoznaczony

§13 Prawa Użytkowników związane z przetwarzaniem danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:

 • Prawo dostępu do danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania dostępu do swoich danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do sprostowania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego sprostowania danych osobowych, które są nieprawidłowe lub / oraz uzupełnienia niekompletnych danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do usunięcia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego usunięcia danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do AdministratoraW przypadku kont użytkowników, usunięcie danych polega na anonimizacji danych umożliwiających identyfikację Użytkownika. Administrator zastrzega sobie prawo wstrzymania realizacji żądania usunięcia danych w celu ochrony prawnie uzasadnionego interesu Administratora (np. w gdy Użytkownik dopuścił się naruszenia Regulaminu czy dane zostały pozyskane wskutek prowadzonej korespondencji). W przypadku usługi Newsletter, Użytkownik ma możliwość samodzielnego usunięcia swoich danych osobowych korzystając z odnośnika umieszczonego w każdej przesyłanej wiadomości e-mail.
 • Prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo ograniczenia przetwarzania danych osobowych w przypadkach wskazanych w art. 18 RODO, m.in. kwestionowania prawidłowość danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do przenoszenia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania od Administratora, danych osobowych dotyczących Użytkownika w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jego danych osobowych w przypadkach określonych w art. 21 RODO, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia skargi Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

§14 Kontakt do Administratora

Z Administratorem można skontaktować się w jeden z poniższych sposobów

 • Adres poczty elektronicznej - megaredakcja@gmail.com
 • Połączenie telefoniczne - +48 577320699
 • Formularz kontaktowy - dostępny pod adresem: /kontakt

§15 Wymagania Serwisu

 • Ograniczenie zapisu i dostępu do plików Cookie na Urządzeniu Użytkownika może spowodować nieprawidłowe działanie niektórych funkcji Serwisu.
 • Administrator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowo działające funkcje Serwisu w przypadku gdy Użytkownik ograniczy w jakikolwiek sposób możliwość zapisywania i odczytu plików Cookie.

§16 Linki zewnętrzne

W Serwisie - artykułach, postach, wpisach czy komentarzach Użytkowników mogą znajdować się odnośniki do witryn zewnętrznych, z którymi Właściciel serwisu nie współpracuje. Linki te oraz strony lub pliki pod nimi wskazane mogą być niebezpieczne dla Twojego Urządzenia lub stanowić zagrożenie bezpieczeństwa Twoich danych. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zawartość znajdującą się poza Serwisem.

§17 Zmiany w Polityce Prywatności

 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności bez konieczności informowania o tym Użytkowników w zakresie stosowania i wykorzystywania danych anonimowych lub stosowania plików Cookie.
 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności w zakresie przetwarzania Danych Osobowych, o czym poinformuje Użytkowników posiadających konta użytkownika lub zapisanych do usługi newsletter, za pośrednictwem poczty elektronicznej w terminie do 7 dni od zmiany zapisów. Dalsze korzystanie z usług oznacza zapoznanie się i akceptację wprowadzonych zmian Polityki Prywatności. W przypadku w którym Użytkownik nie będzie się zgadzał z wprowadzonymi zmianami, ma obowiązek usunąć swoje konto z Serwisu lub wypisać się z usługi Newsletter.
 • Wprowadzone zmiany w Polityce Prywatności będą publikowane na tej podstronie Serwisu.
 • Wprowadzone zmiany wchodzą w życie z chwilą ich publikacji.

Save settings
Cookies settings