Nikolas Razmuk “Nigdy nie myślałem, że czeka mnie kariera pisarza”

Share

Nikolas Razmuk, urodził się we Francji, ale jest Polakiem. Mieszka w Warszawie. Zaczynał od opowiadań, które dały początek całej debiutanckiej powieści pt. „Ziarno Światła. Przebudzenie”. Pisze literaturę fantasy, science-fiction.

Witam serdecznie.

– Dzień dobry.

Proszę przedstawić się, skąd Pan pochodzi, gdzie Pan urzęduje, takich kilka słów wstępu na początek, aby przybliżyć Pańską osobę czytelnikom.

– Moja historia rozpoczęła się we Francji na początku lat dziewięćdziesiątych. Jestem Polakiem tylko urodzonym za granicą. Nie mam nawet obywatelstwa francuskiego, a po francusku potrafię powiedzieć, że nic nie rozumiem. Moi rodzice również są Polakami. Wydaje mi się czasem, że chcieli po prostu urozmaicić moje życie. (śmiech) Mieszkam od trzeciego roku życia w Warszawie. Tu dorastałem i tu jest mój dom.

Od kiedy Pan pisze, jaki były Pana debiut literacki i chodzi tutaj niekoniecznie o wydanie całej książki, może najpierw to było opowiadanie?

– Piszę tak naprawdę od dziesięciu lat. Zaczęło się od krótkich opowiadań zupełnie niepowiązanych ze sobą. Pewnego dnia (niestety podczas pracy) zacząłem spisywać opis kilku postaci, ich cechy charakteru oraz genezę. Na stronie notatnika powstała pierwsza charakterystyka, która mnie pobudziła do dalszej pracy. Kupiłem 160 stronicowy zeszyt A4 i zacząłem wyrzucać wszystko co nagromadziło się w mojej głowie od kilku lat. Tak powstało uniwersum „Nieznani bogowie”, które z czasem zamieniło się w debiutancką powieść „Ziarno Światła. Przebudzenie”.

Dlaczego wybrał Pan karierę pisarza?

– Nigdy nie myślałem, że czeka mnie kariera pisarza. Z początku wybrałem pisanie, bo wydawało mi się najprostszym medium do przekazania swoich myśli i wyobraźni. Ogromny świat dorastał równolegle ze mną. Budżet na stworzenie gry komputerowej czy filmu był dla mnie nierealny. Głowiłem się, jak mógłbym przekazać komuś bliskiemu treść, która byłaby zwięzła i zrozumiała. Kiedy w końcu zacząłem pisać, odnalazłem w tym dużo radości i pasji. Okazało się, że uwielbiam zagłębiać się w historię i malować słowem obrazy. Na przykład barwne i niebezpieczne, obce światy, albo sceny batalistyczne. Po prostu bawić się wyobraźnią swoją i zachęcać do tego czytelników.

Pisanie jest trudne?

– Zależy… Niekiedy staje się to męczące. Słowa nie układają się w logiczną całość, dialogi są sztuczne, a jutro trzeba wstać do pracy. Wtedy zapisywałem swój progres, odchodziłem od komputera i głośno oznajmiałem – dziś nie mam weny. Bywają jednak takie dni, że jestem w stanie zapisać dwadzieścia stron bez zatrzymywania się. Pisanie na pewno trzeba lubić. Myślę, że jest tak ze wszystkim, co robimy. Czy sprzedajemy, czy gotujemy, czy liczymy, czy piszemy… Wkładając w to serce, będzie nam ta czynność sprawiała frajdę, a nie przykry obowiązek. Dla mnie pisanie przestało być trudne po pierwszym zapisanym notatniku. Nie mogłem się doczekać kiedy będę mógł wpleść dialogi z głowy do książki.

Jaki gatunek literacki Pan „uprawia”, kto Pana zainspirował, aby tworzyć dzieła literackie?

– Tworzę literaturę fantasy z elementami science-fiction. Za młodu fascynował mnie kosmos i jego granice. Tak jest po dziś dzień. Nie oznacza to jednak, że zamykam się tylko na jeden gatunek. Swoich sił próbuję również w powieściach grozy i literaturze filozoficznej. Mam nawet pewien zamysł na erotyk, ale myślę, że świat nie jest jeszcze gotowy na „Kosmiczne macki 8”. (śmiech) Chyba od małego miałem po prostu potrzebę opowiadania historyjek o bohaterstwie i walce. Natomiast książka, od której wszystko się zaczęło to „Momo albo osobliwa historia o złodziejach czasu i dziewczynce, która odzyskała dla ludzi skradziony im czas” pióra M. Ende. Tak naprawdę od tego zaczęły się moje rozmyślania nad czasem, życiem, utratą czy poświęceniem. Byłem jeszcze dzieckiem, które czasami przez swoją wyobraźnię pakowało się w kłopoty. Raz nawet wezwano moich rodziców do szkoły z powodu wypracowania na język polski. Dostaliśmy wtedy wolną rękę i nie musieliśmy trzymać się faktów. Napisałem wtedy tekst o rodzinie, który lekko zaniepokoił pedagogów w mojej szkole.

Ma Pan ulubionych pisarzy, którzy niejako inspirują Pana?

– Przede wszystkim J.R.R. Tolkien, H.P. Lovecraft i A. Sapkowski. Olbrzymi świat Śródziemia, opowieści o gwiezdnych bogach czy w końcu Wiedźmin są dla mnie inspiracją na całe życie. Staram się unikać pisarzy science-fiction aby zbytnio się nie inspirować ich twórczością, ale dzisiejszy świat jest pełen różnych pomysłów niekiedy bardzo do siebie podobnych.

Jak rodzina odbiera Pana zajęcie, wspiera Pana czy może narzeka, że dużo czasu poświęca Pan nad kolejnymi zdaniami, jakie będą zapisane w Pana książce?

– Rodzina mnie wspiera i w jakiejś części jest ze mnie dumna. Niestety tak odległa przyszłość ich przerasta i nie są w stanie wczuć się do końca w klimat post apokaliptycznego świata i ludzi podróżujących do gwiazd. Z pewnością nie wszyscy z mojej rodziny. Dają mi natomiast wsparcie i często chwalą wśród znajomych. To miłe.

Według Pana – która z Pana książek to największy sukces?

– Nie chcę jeszcze mówić o sukcesie. Nie mi to oceniać, ale na ten czas jestem najbardziej zadowolony ze swojej najnowszej powieści – kontynuacji „Ziarna Światła”.

Proszę opowiedzieć o swoich dotychczasowych publikacjach?

Nie ma ich zbyt wiele, bo dopiero się rozkręcam. Książka „Ziarno Światła. Przebudzenie” była moim debiutem. Przesadziłem trochę z objętością (prawie 700 stron), ale kto mógł wiedzieć. (śmiech) Drugą publikacją były odcinki podcastu „Dziennik Wintersa”, który stanowił prequel do debiutanckiej powieści. Nie przypuszczałem, że wyjdzie to tak fajnie i ludzie ciepło przyjmą czytane przeze mnie zapiski z pamiętnika. W sumie zebrałem ponad 2,5 tysiąca odsłuchów. Serce mi drżało gdy musiałem, kliknąć udostępnij. Upubliczniłem wtedy swój głos i naraziłem się na krytykę, ale myślę, że to mnie wzmocniło, dzięki czemu dziś śmielej podejmuję niektóre projekty… na przykład „Kosmiczne macki 8”. (śmiech)

Ziarno-swiatla
“Ziarno światła” Nikolas Razmuk / wyd. Novae Res

Bierze Pan udział w jakiś akcjach charytatywnych?

– Jeśli jest taka możliwość to oczywiście. Lubię pomagać jeśli mam na to zasoby i siłę.

Jest Pan członkiem jakiegoś stowarzyszenia literackiego?

– Nie, ale kto wie. Może kiedyś i to się stanie. Jestem jeszcze przed trzydziestką, więc liczę, że jeszcze trochę czasu mi zostało.

Co może Pan powiedzieć o swojej najnowszej książce, która właśnie się ukazuje, długo Pan ją pisał, fabuła itd.?

– To piękna przygoda bohaterów po nieznanych i barwnych światach Drogi Mlecznej. Opowiada o wierze we własne cele oraz targających wątpliwościach. Zdecydowanie najbardziej jestem dumny z nowych, złożonych bohaterów. Oczywiście te z poprzedniej części są równie fascynujące i rozbudowane, ale na ich historię musimy jeszcze trochę poczekać. Cała sieć intryg powstawała przez piętnaście lat i wciąż jest miejsce na nowe fascynujące relacje i wątki. W końcu Galaktyka to ogromne miejsce. Fabuła najnowszej książki powstała w trakcie publikowania pierwszej części. Pisanie zajęło mi niecały rok razem z autokorektą. Pisałem wtedy w każdy dostępny weekend. Od poniedziałku do piątku praca, a sobotę i niedzielę przeznaczałem na dziesięciogodzinne wędrówki po wyobraźni.

Nikolas Razmuk

Nikolas-Razmus
Nikolas Razmuk zdj. Wojciech Bęczarski

Jakie ma Pan plany na przyszłość – te literackie i nieliterackie?

– W przyszłości zamierzam wydać kolejne części przygód młodego Teotryty. Mam masę pomysłów do zrealizowania. Bohaterowie poboczni posiadają również ciekawe momenty, które w „Ziarnie Światła” są zaledwie liźnięte. Tworząc uniwersum „Nieznanych bogów”, miałem nadzieję na stworzenie projektów wspomagających. Jest to na tyle rozbudowany świat, że udało mi się po części opracować nawet grę planszową. Chciałbym ożywić tych bohaterów animacjami czy pracami wizualnymi, aby móc przybliżyć ich wizerunki. Jeśli chodzi o inne plany literackie, to szykuję się do opracowania powieści grozy. Nie mogę zdradzić jeszcze, o czym będzie opowiadać, ale będzie to coś innego, niż do tej pory tworzyłem. Poza pisaniem chciałbym jeszcze rozwinąć swoje umiejętności rzeźbiarskie i podcastowe. Mam na swoim koncie kilka prac artystycznych typu maski na twarz i rzeźby, które zdobią moje półki i nie oszukujmy się… są niezłymi zbieraczami kurzu. (śmiech).

Pana największa porażka życiowa, jest taka?

– Z pewnością kilka decyzji życiowych było moimi porażkami życiowymi. Doznałem dzięki temu uszczerbku na zdrowiu, ale wszystko jest na dobrej drodze do wyleczenia. Kilka relacji, o których wolałbym zapomnieć, też mogę uznać za porażkę życiową. Powiem tak… prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Życie, czasami wyjątkowo okrutnie weryfikuję pewne znajomości.

Gdzie można Pan spotkać, uzyskać autograf – w jaki sposób? Gdzie można kupić książki?

– W obecnym czasie pracuję w apartamentach do wynajęcia na Woli w Warszawie. Spotkać mnie można przede wszystkim w Warszawie. W tramwajach, autobusach czy metrze. (śmiech) Wydaje mi się, że najlepszym miejscem będzie spotkanie autorskie, które chciałbym zaplanować w Warszawie na ten rok. Wystarczy śledzić moją stronę autorską na portalach społecznościowych między innymi facebook. Niestety ostatnio musiałem odwołać spotkania autorskie ze względu na obostrzenia i covidową rzeczywistość. Mam nadzieję, że tym razem nic mnie nie zaskoczy. Po za tym czasem kręcę się po mieście. Książki można kupić na stronie wydawnictwa Zaczytani.pl lub innych sklepach internetowych. Ktoś ze znajomych widział nawet parę egzemplarzy na półkach sklepowych, ale niestety nie podzielił się informacją gdzie dokładnie.

Co może Pan na koniec powiedzieć, zapowiedzieć dla czytelników?

– Mogę tylko obiecać mnóstwo fantazji i zabawy z wyobraźnią. Fani serii „Ziarno Światła” będą mogli liczyć na kolejne projekty podcastów uzupełniające wiedzę o uniwersum „Nieznanych bogów” i ciąg dalszy opowieści o młodym Teotrycie – Posthumusie Piątym (h jest nieme). W przygotowaniu mam również opowieść grozy, o której wspomniałem wcześniej. Po za tym chciałbym podziękować za wszystkie opinie i krytykę, bo to one pozwalają mi się rozwijać jako pisarz. Cenię sobie kontakt z czytelnikami i przede wszystkim uwielbiam słuchać o ich wyobrażeniach różnych postaci czy miejscach, które są zupełnie inne niż moje.

Może kilka słów porady, dla tych pisarzy, którzy dopiero zaczynają i nie wiedzą, jak wydać książkę?

– Przede wszystkim pisać. Pisać jak najwięcej! Wyrabia nam się ręka i styl, nowe pomysły na fabułę czy tricki. Polecam również rozeznać się które wydawnictwa będą zainteresowane naszym gatunkiem literackim nim zaczniemy rozsyłać swoje dzieło i przygotować się do solidnej reklamy. Pisanie to na pewno dość samotne zajęcie. Jestem introwertykiem więc często cieszyłem się z wymówki – Sorry, nie mogę. Muszę dokończyć rozdział. Polecam też ćwiczyć cierpliwość i pokorę. Chociaż pewnie jedno wyrabia drugie. (śmiech)

Proszę o dodatkowe kilka słów o sobie, twórczości, być może nie zapytałem o coś, co jest ważne w Pana życiu.

O sobie mogę jeszcze dodać, że staram się być otwarty na różne artystyczne doświadczenia i przygody choć na pierwszym miejscu stawiam pisanie. Byłem członkiem rock band’u. Występowaliśmy w Krakowie jako suport sławniejszego polskiego zespołu, a obecnie staram się rozwijać grę na pianinie. W wieku ośmiu lat trafiłem nawet do szkoły muzycznej, ale moja przygoda ze skrzypcami zakończyła się dość szybko. W wolnym czasie projektuję maski i rzeźby na przykład z gliny samoutwardzalnej. Lubię oderwać się od rzeczywistości i cały dzień poświecić na lepienie, wykańczanie i lakierowanie. Próbowałem też swoich sił w malarstwie, ale obecnie te dzieła lub bohomazy cieszą tylko moje oczy. Uwielbiam uprawiać każdy rodzaj sztuki. Skończyłem klasę o profilu teatralnym dzięki czemu stałem się bardziej śmiały w relacjach z innymi. W życiu liczy się dla mnie poszukiwanie i idee. Próbowanie nowych doświadczeń i odkrywanie ludzkiej natury. Od czasów liceum chodziłem do bibliotek i wypożyczałem sobie podręczniki do psychologii żeby lepiej zrozumieć ten jakże barwny świat. Po za tym moim patronusem jest rosomak. Cudowne zwierzę.

Korzystając z okazji chciałbym pozdrowić Dominikę, Ewę, Anię, całą rodzinkę oraz czytelników MegaKultury.

Dziękuję za możliwość podzielenia się kilkoma zdaniami o sobie. Zapraszam do obserwowania mojej aktywności w mediach społecznościowych.

Dziękuję i pozdrawiam.

Profil autora na Facebook: Nikolas Razmuk

Książka dostępna w księgarni Empik: “Ziarno światła. Przebudzenie”

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pliki cookie to małe fragmenty tekstu wysyłane do przeglądarki przez odwiedzaną stronę lub aplikację internetową (tzw. webową). Pomagają one między innymi zapisywać informacje o Twojej wizycie, co może ułatwić ponowne odwiedzenie strony i uczynić ją bardziej użyteczną dla Ciebie. View more
Cookies settings
Akceptuję
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Polityka Prywatności

Poniższa Polityka Prywatności określa zasady zapisywania i uzyskiwania dostępu do danych na Urządzeniach Użytkowników korzystających z Serwisu do celów świadczenia usług drogą elektroniczną przez Administratora oraz zasady gromadzenia i przetwarzania danych osobowych Użytkowników, które zostały podane przez nich osobiście i dobrowolnie za pośrednictwem narzędzi dostępnych w Serwisie.

Poniższa Polityka Prywatności jest integralną częścią Regulaminu Serwisu, który określa zasady, prawa i obowiązki Użytkowników korzystających z Serwisu.

§1 Definicje

 • Serwis - serwis internetowy "MegaKultura" działający pod adresem https://megakultura.pl
 • Serwis zewnętrzny - serwisy internetowe partnerów, usługodawców lub usługobiorców współpracujących z Administratorem
 • Administrator Serwisu / Danych - Administratorem Serwisu oraz Administratorem Danych (dalej Administrator) jest osoba fizyczna "Emil Kowalski" zamieszkała w Dąbrowie Górniczej, świadcząca usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu
 • Użytkownik - osoba fizyczna, dla której Administrator świadczy usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu.
 • Urządzenie - elektroniczne urządzenie wraz z oprogramowaniem, za pośrednictwem którego Użytkownik uzyskuje dostęp do Serwisu
 • Cookies (ciasteczka) - dane tekstowe gromadzone w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika
 • RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
 • Dane osobowe - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej
 • Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;
 • Ograniczenie przetwarzania - oznacza oznaczenie przechowywanych danych osobowych w celu ograniczenia ich przyszłego przetwarzania
 • Profilowanie - oznacza dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się
 • Zgoda - zgoda osoby, której dane dotyczą oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych
 • Naruszenie ochrony danych osobowych - oznacza naruszenie bezpieczeństwa prowadzące do przypadkowego lub niezgodnego z prawem zniszczenia, utracenia, zmodyfikowania, nieuprawnionego ujawnienia lub nieuprawnionego dostępu do danych osobowych przesyłanych, przechowywanych lub w inny sposób przetwarzanych
 • Pseudonimizacja - oznacza przetworzenie danych osobowych w taki sposób, by nie można ich było już przypisać konkretnej osobie, której dane dotyczą, bez użycia dodatkowych informacji, pod warunkiem że takie dodatkowe informacje są przechowywane osobno i są objęte środkami technicznymi i organizacyjnymi uniemożliwiającymi ich przypisanie zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej
 • Anonimizacja - Anonimizacja danych to nieodwracalny proces operacji na danych, który niszczy / nadpisuje "dane osobowe" uniemożliwiając identyfikację, lub powiązanie danego rekordu z konkretnym użytkownikiem lub osobą fizyczną.

§2 Inspektor Ochrony Danych

Na podstawie Art. 37 RODO, Administrator nie powołał Inspektora Ochrony Danych.

W sprawach dotyczących przetwarzania danych, w tym danych osobowych, należy kontaktować się bezpośrednio z Administratorem.

§3 Rodzaje Plików Cookies

 • Cookies wewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez system teleinformatyczny Serwisu
 • Cookies zewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez systemy teleinformatyczne Serwisów zewnętrznych. Skrypty Serwisów zewnętrznych, które mogą umieszczać pliki Cookies na Urządzeniach Użytkownika zostały świadomie umieszczone w Serwisie poprzez skrypty i usługi udostępnione i zainstalowane w Serwisie
 • Cookies sesyjne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne podczas jednej sesji danego Urządzenia. Po zakończeniu sesji pliki są usuwane z Urządzenia Użytkownika.
 • Cookies trwałe - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne do momentu ich ręcznego usunięcia. Pliki nie są usuwane automatycznie po zakończeniu sesji Urządzenia chyba że konfiguracja Urządzenia Użytkownika jest ustawiona na tryb usuwanie plików Cookie po zakończeniu sesji Urządzenia.

§4 Bezpieczeństwo składowania danych

 • Mechanizmy składowania i odczytu plików Cookie - Mechanizmy składowania, odczytu i wymiany danych pomiędzy Plikami Cookies zapisywanymi na Urządzeniu Użytkownika a Serwisem są realizowane poprzez wbudowane mechanizmy przeglądarek internetowych i nie pozwalają na pobieranie innych danych z Urządzenia Użytkownika lub danych innych witryn internetowych, które odwiedzał Użytkownik, w tym danych osobowych ani informacji poufnych. Przeniesienie na Urządzenie Użytkownika wirusów, koni trojańskich oraz innych robaków jest także praktycznie niemożliwe.
 • Cookie wewnętrzne - zastosowane przez Administratora pliki Cookie są bezpieczne dla Urządzeń Użytkowników i nie zawierają skryptów, treści lub informacji mogących zagrażać bezpieczeństwu danych osobowych lub bezpieczeństwu Urządzenia z którego korzysta Użytkownik.
 • Cookie zewnętrzne - Administrator dokonuje wszelkich możliwych działań w celu weryfikacji i doboru partnerów serwisu w kontekście bezpieczeństwa Użytkowników. Administrator do współpracy dobiera znanych, dużych partnerów o globalnym zaufaniu społecznym. Nie posiada on jednak pełnej kontroli nad zawartością plików Cookie pochodzących od zewnętrznych partnerów. Za bezpieczeństwo plików Cookie, ich zawartość oraz zgodne z licencją wykorzystanie przez zainstalowane w serwisie Skrypty, pochodzących z Serwisów zewnętrznych, Administrator nie ponosi odpowiedzialności na tyle na ile pozwala na to prawo. Lista partnerów zamieszczona jest w dalszej części Polityki Prywatności.
 • Kontrola plików Cookie
 • Zagrożenia po stronie Użytkownika - Administrator stosuje wszelkie możliwe środki techniczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych umieszczanych w plikach Cookie. Należy jednak zwrócić uwagę, że zapewnienie bezpieczeństwa tych danych zależy od obu stron w tym działalności Użytkownika. Administrator nie bierze odpowiedzialności za przechwycenie tych danych, podszycie się pod sesję Użytkownika lub ich usunięcie, na skutek świadomej lub nieświadomej działalność Użytkownika, wirusów, koni trojańskich i innego oprogramowania szpiegującego, którymi może jest lub było zainfekowane Urządzenie Użytkownika. Użytkownicy w celu zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami powinni stosować się do zaleceń bezpiecznego korzystania z sieci.
 • Przechowywanie danych osobowych - Administrator zapewnia, że dokonuje wszelkich starań, by przetwarzane dane osobowe wprowadzone dobrowolnie przez Użytkowników były bezpieczne, dostęp do nich był ograniczony i realizowany zgodnie z ich przeznaczeniem i celami przetwarzania. Administrator zapewnia także, że dokonuje wszelkich starań w celu zabezpieczenia posiadanych danych przed ich utratą, poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń fizycznych jak i organizacyjnych.
 • Przechowywanie haseł - Administrator oświadcza, że hasła przechowywane są w zaszyfrowanej postaci, używając najnowszych standardów i wytycznych w tym zakresie. Deszyfracja podawanych w Serwisie haseł dostępu do konta jest praktycznie niemożliwa.

§5 Cele do których wykorzystywane są pliki Cookie

 • Usprawnienie i ułatwienie dostępu do Serwisu
 • Personalizacja Serwisu dla Użytkowników
 • Umożliwienie Logowania do serwisu
 • Marketing, Remarketing w serwisach zewnętrznych
 • Usługi serwowania reklam
 • Usługi afiliacyjne
 • Prowadzenie statystyk (użytkowników, ilości odwiedzin, rodzajów urządzeń, łącze itp.)
 • Serwowanie usług multimedialnych
 • Świadczenie usług społecznościowych

§6 Cele przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe dobrowolnie podane przez Użytkowników są przetwarzane w jednym z następujących celów:

 • Realizacji usług elektronicznych:
  • Usługi rejestracji i utrzymania konta Użytkownika w Serwisie i funkcjonalności z nim związanych
  • Usługi Newslettera (w tym przesyłania za zgodą treści reklamowych)
  • Usługi komentowania / polubienia wpisów w Serwisie bez konieczności rejestrowania się
  • Usługi udostępniania informacji o treści umieszczonych w Serwisie w serwisach społecznościowych lub innych witrynach.
 • Komunikacji Administratora z Użytkownikami w sprawach związanych z Serwisem oraz ochrony danych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora

Dane o Użytkownikach gromadzone anonimowo i automatycznie są przetwarzane w jednym z następujących celów:

 • Prowadzenie statystyk
 • Remarketing
 • Serwowanie reklam dostosowanych do preferencji Użytkowników
 • Obsługi programów afiliacyjnych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora

§7 Pliki Cookies Serwisów zewnętrznych

Administrator w Serwisie wykorzystuje skrypty javascript i komponenty webowe partnerów, którzy mogą umieszczać własne pliki cookies na Urządzeniu Użytkownika. Pamiętaj, że w ustawieniach swojej przeglądarki możesz sam decydować o dozwolonych plikach cookies jakie mogą być używane przez poszczególne witryny internetowe. Poniżej znajduje się lista partnerów lub ich usług zaimplementowanych w Serwisie, mogących umieszczać pliki cookies:

Usługi świadczone przez podmioty trzecie są poza kontrolą Administratora. Podmioty te mogą w każdej chwili zmienić swoje warunki świadczenia usług, polityki prywatności, cel przetwarzania danych oraz sposów wykorzystywania plików cookie.

§8 Rodzaje gromadzonych danych

Serwis gromadzi dane o Użytkownikach. Cześć danych jest gromadzona automatycznie i anonimowo, a część danych to dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników w trakcie zapisywania się do poszczególnych usług oferowanych przez Serwis.

Anonimowe dane gromadzone automatycznie:

 • Adres IP
 • Typ przeglądarki
 • Rozdzielczość ekranu
 • Przybliżona lokalizacja
 • Otwierane podstrony serwisu
 • Czas spędzony na odpowiedniej podstronie serwisu
 • Rodzaj systemu operacyjnego
 • Adres poprzedniej podstrony
 • Adres strony odsyłającej
 • Język przeglądarki
 • Prędkość łącza internetowego
 • Dostawca usług internetowych

Dane gromadzone podczas rejestracji:

 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Login
 • Adres e-mail
 • Adresy stron www
 • Adres IP (zbierane automatycznie)

Dane gromadzone podczas zapisu do usługi Newsletter

 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres IP (zbierane automatycznie)

Dane gromadzone podczas dodawania komentarza

 • Imię i nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres www
 • Adres IP (zbierane automatycznie)

Część danych (bez danych identyfikujących) może być przechowywana w plikach cookies. Cześć danych (bez danych identyfikujących) może być przekazywana do dostawcy usług statystycznych.

§9 Dostęp do danych osobowych przez podmioty trzecie

Co do zasady jedynym odbiorcą danych osobowych podawanych przez Użytkowników jest Administrator. Dane gromadzone w ramach świadczonych usług nie są przekazywane ani odsprzedawane podmiotom trzecim.

Dostęp do danych (najczęściej na podstawie Umowy powierzenia przetwarzania danych) mogą posiadać podmioty, odpowiedzialne za utrzymania infrastruktury i usług niezbędnych do prowadzenia serwisu tj.:

Powierzenie przetwarzania danych osobowych - Newsletter

Administrator w celu świadczenia usługi Newsletter, korzysta z usług podmiotu trzeciego - serwisu AWeber, . Dane wprowadzone w formularzu zapisu do newslettera są przekazywane, przechowywane i przetwarzane w serwisie zewnętrznym tego usługodawcy.

Informujemy, że wskazany partner może modyfikować wskazaną politykę prywatności bez zgody Administratora.

§10 Sposób przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników:

 • Dane osobowe nie będą przekazywane poza Unię Europejską, chyba że zostały opublikowane na skutek indywidualnego działania Użytkownika (np. wprowadzenie komentarza lub wpisu), co sprawi, że dane będą dostępne dla każdej osoby odwiedzającej serwis.
 • Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane osobowe nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.

Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie:

 • Dane anonimowe (bez danych osobowych) będą przekazywane poza Unię Europejską.
 • Dane anonimowe (bez danych osobowych) nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane anonimowe (bez danych osobowych) nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.

§11 Podstawy prawne przetwarzania danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:

 • Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
  • art. 6 ust. 1 lit. a osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów
  • art. 6 ust. 1 lit. b przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy
  • art. 6 ust. 1 lit. f przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią
 • Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000)
 • Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800)
 • Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83)

§12 Okres przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników:

Co do zasady wskazane dane osobowe są przechowywane wyłącznie przez okres świadczenia Usługi w ramach Serwisu przez Administratora. Są one usuwane lub anonimizowane w okresie do 30 dni od chwili zakończenia świadczenia usług (np. usunięcie zarejestrowanego konta użytkownika, wypisanie z listy Newsletter, itp.)

Wyjątek stanowi sytuacja, która wymaga zabezpieczenia prawnie uzasadnionych celów dalszego przetwarzania tych danych przez Administratora. W takiej sytuacji Administrator będzie przechowywał wskazane dane, od czasu żądania ich usunięcia przez Użytkownika, nie dłużej niż przez okres 3 lat w przypadku naruszenia lub podejrzenia naruszenia zapisów regulaminu serwisu przez Użytkownika

Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie:

Anonimowe dane statystyczne, niestanowiące danych osobowych, są przechowywane przez Administratora w celu prowadzenia statystyk serwisu przez czas nieoznaczony

§13 Prawa Użytkowników związane z przetwarzaniem danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:

 • Prawo dostępu do danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania dostępu do swoich danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do sprostowania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego sprostowania danych osobowych, które są nieprawidłowe lub / oraz uzupełnienia niekompletnych danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do usunięcia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego usunięcia danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do AdministratoraW przypadku kont użytkowników, usunięcie danych polega na anonimizacji danych umożliwiających identyfikację Użytkownika. Administrator zastrzega sobie prawo wstrzymania realizacji żądania usunięcia danych w celu ochrony prawnie uzasadnionego interesu Administratora (np. w gdy Użytkownik dopuścił się naruszenia Regulaminu czy dane zostały pozyskane wskutek prowadzonej korespondencji). W przypadku usługi Newsletter, Użytkownik ma możliwość samodzielnego usunięcia swoich danych osobowych korzystając z odnośnika umieszczonego w każdej przesyłanej wiadomości e-mail.
 • Prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo ograniczenia przetwarzania danych osobowych w przypadkach wskazanych w art. 18 RODO, m.in. kwestionowania prawidłowość danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do przenoszenia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania od Administratora, danych osobowych dotyczących Użytkownika w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jego danych osobowych w przypadkach określonych w art. 21 RODO, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia skargi Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

§14 Kontakt do Administratora

Z Administratorem można skontaktować się w jeden z poniższych sposobów

 • Adres poczty elektronicznej - megaredakcja@gmail.com
 • Połączenie telefoniczne - +48 577320699
 • Formularz kontaktowy - dostępny pod adresem: /kontakt

§15 Wymagania Serwisu

 • Ograniczenie zapisu i dostępu do plików Cookie na Urządzeniu Użytkownika może spowodować nieprawidłowe działanie niektórych funkcji Serwisu.
 • Administrator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowo działające funkcje Serwisu w przypadku gdy Użytkownik ograniczy w jakikolwiek sposób możliwość zapisywania i odczytu plików Cookie.

§16 Linki zewnętrzne

W Serwisie - artykułach, postach, wpisach czy komentarzach Użytkowników mogą znajdować się odnośniki do witryn zewnętrznych, z którymi Właściciel serwisu nie współpracuje. Linki te oraz strony lub pliki pod nimi wskazane mogą być niebezpieczne dla Twojego Urządzenia lub stanowić zagrożenie bezpieczeństwa Twoich danych. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zawartość znajdującą się poza Serwisem.

§17 Zmiany w Polityce Prywatności

 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności bez konieczności informowania o tym Użytkowników w zakresie stosowania i wykorzystywania danych anonimowych lub stosowania plików Cookie.
 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności w zakresie przetwarzania Danych Osobowych, o czym poinformuje Użytkowników posiadających konta użytkownika lub zapisanych do usługi newsletter, za pośrednictwem poczty elektronicznej w terminie do 7 dni od zmiany zapisów. Dalsze korzystanie z usług oznacza zapoznanie się i akceptację wprowadzonych zmian Polityki Prywatności. W przypadku w którym Użytkownik nie będzie się zgadzał z wprowadzonymi zmianami, ma obowiązek usunąć swoje konto z Serwisu lub wypisać się z usługi Newsletter.
 • Wprowadzone zmiany w Polityce Prywatności będą publikowane na tej podstronie Serwisu.
 • Wprowadzone zmiany wchodzą w życie z chwilą ich publikacji.

Save settings
Cookies settings