Agnieszka Bednarska – “Piszę książki z gatunku lekkiej grozy”

Share

Agnieszka Bednarska — przyjechała do Wielkiej Brytanii siedemnaście lat temu, pochodzi ze Stargardu. Z wykształcenia jest pedagogiem, po studiach krótko pracowała w domu dziecka, miała plany założenia rodzinnego domu dziecka, życie jednak napisało dla niej inny scenariusz.

Na początek standardowo – od kiedy Pani pisze i co do tego skłoniło. Napisać książkę, to nie jest łatwa sprawa. Co trzeba mieć w sobie, aby przelać na papier swoją wyobraźnię?

Debiutowałam książką obyczajową pt. „Emigracja uczuć”, dokładnie dziesięć lat temu, z czasem ewoluowałam w stronę thrillerów i tak już zostało. Pierwsza siatka powstała jako remedium na tęsknotę po opuszczeniu kraju i bliskich mi ludzi, pisanie ma wielką moc terapeutyczną. Zawsze drzemała we mnie miłość do słowa i opowiadania historii, pierwsze próby pisarskie podejmowałam już jako dziecko i nastolatka, w moim przypadku czułam, iż pisanie jest moim powołaniem.

Agnieszka Bednarska

Agnieszka_bednarska-e1652658353667
Agnieszka Bednarska – pisarka, zdj. Agnieszka Bednarska

Jak Pani wspomina swój debiut, niekoniecznie cała książka, może to było jedynie jakieś opowiadanie, nowela? Ja wspomina Pani swój pierwszy występ, wywiad, była może telewizja?

Każdy debiutant uważa, że jego książka jest świetna i zasługuje na szczególne traktowanie, że jest potencjalnym bestsellerem, a gdy tego statusu nie osiąga, winni są inni, wydawca, marketing, lub to, że ludzie się na niej nie poznali i nie potrafią odczytać ukrytego w niej przekazu. Nie byłam wyjątkiem, sądziłam, że skoro mam wydaną książkę to kariera pisarska pójdzie już z górki i wkrótce moje życie się odmieni.

Bardzo szybko zostałam sprowadzona na ziemię. Debiut był zatem zarówno wielką radością, dumą, spełnieniem marzeń, jak również bolesnym zderzeniem z rzeczywistością. Niemniej wszystkie te doświadczenia były mi potrzebne i ukształtowały mnie taką, jaką jestem dziś. Pierwsze zainteresowanie mediów moją osobą okupione było oczywiście zadowoleniem, lecz także tremą, obawiałam się, jak wypadnę, czy się nadaję, czy ludzie nie będą oceniać mnie zbyt surowo. Podołałam, choć bywało różnie, dziś już nie podchodzę do „Upubliczniania wizerunku” tak emocjonalnie, zwłaszcza jeśli dzieje się to on — line. Kontakt twarzą w twarz z czytelnikiem to zawsze duże i pozytywne przeżycie, to lubię najbardziej.

Jest jakiś główny bodziec, że tworzy Pani historie książkowe, teksty. Może ktoś Panią inspiruje, lub ktoś inspiruje, bierzesz przykład z tej osoby? Kto Panią wspiera?

Pisanie jest pewną formą przymusu, jak powiedziała moja niedościgniona mentorka, Oriana Fallaci „Pisarz nawet najbardziej leniwy, pisać musi”. I tak właśnie jest. Jeśli pisanie staje się pasją to bez względu na uznanie, lub jego brak, dochody, prestiż, czy cokolwiek innego człowiek pisał będzie. Można by pewnie zakwalifikować ten przymus jako nerwicę natręctw, autor nie potrafi sobie odmówić, choć czasami wie, że powinien, bilans zysków i strat nie usprawiedliwia całych miesięcy spędzonych przed komputerem, a mimo tego człowiek piszący nie potrafi porzucić swojego zajęcia. Inspiracja natomiast to rzecz zmienna, zależna od nastroju i wielu innych czynników, choćby stopnia wrażliwości autora, może nią być jedno słowo, wspomnienie z dzieciństwa, czy fragment filmu. Pięknie, gdy staje się nią inny człowiek.

Ulubione książki, na jakich się Pani wychowała?

Wychowałam się głównie na baśniach, różnych autorów, wydawanych w dużym formacie gazetowym i na kiepskim papierze. Nie bardzo lubiłam te książki, bo szybko się rwały, ilustracje były złej jakości i nie chciały dać ustawić się na półce, ale treść mnie pociągała. W dzieciństwie i jako nastolatka nie byłam jednak tak zachłanną czytelniczką, jaką jestem teraz, czytam lektury i niewiele więcej. Zawsze jednak pasjonowała mnie literatura o tematyce wojennej, wspomnienia z frontu i z obozów, relacje osób, które doświadczyły wojny.

Główny gatunek literacki, w jakim Pani tworzy i dlaczego taki?

Piszę książki z gatunku lekkiej grozy, takie, które stawiają włoski na karku, lecz nie przerażają. Ten gatunek sam mnie wybrał, czuję się w nim doskonale. Książki pełne tajemnic, gdzie istnieją różne wytłumaczenia na zaistniałe fakty, a ludzie pokonują własne uprzedzenia i porzucają przez lata wpajane zasady, aby stawić czoło zjawiskom, przed którymi zostali postawieni , są książkami, które lubię czytać i które sama piszę.

Kiedy ma Pani największą wenę do tworzenia i co ją powoduje?

Ponownie posłużę się cytatem, tym razem S. Kinga: „kiedy przychodzi wena, zastaje mnie przy pracy”, co znaczy, że nigdy na nią nie czekam. Jest zarys, pomysł na książkę, więc trzeba usiąść do biurka, zamknąć drzwi do pokoju i zacząć uderzać w klawiaturę. Zdanie po zdaniu. Zadanie, jak każde inne. Wena przydaje się bardzo, aby zacząć pisać pierwszą książkę, kiedy haczyk zostaje połknięty, przestaje mieć znaczenie.

Pochwali się Pani nagrodami, udziałem w konkursach?

Nigdy nie brałam udziału w żadnym konkursie, mam zbyt mało czasu, który mogę przeznaczyć na pisanie, aby rozmieniać się na drobne. Kiedy piszę książkę, skupiam się tylko na niej, a później wysyłam do wydawcy, potrzebuję jego szybkiej decyzji i opinii, aby móc zacząć pisać kolejną.

Opowie Pani nam o swojej książce.

Moja ostatnia książka miała premierę niespełna miesiąc temu i nosi tytuł „Zabierz dzieci, wyjedź z miasta”, Jest to kontynuacja cyklu rozpoczętego „Piętnem Katriny” a przewidzianego na trzy części. Bohaterką główną jest Amy, Polka urodzona w Stanach Zjednoczonych, dziewczyna nieuznająca granic, pragnąca przygód i obdarzona nietypowym darem, z którego początkowo nie do końca zdaje sobie sprawę. W drugiej części Amy już wie, do czego jest zdolna i postanawia radykalnie zmienić swoje życie, aby ten dar wykorzystać. Dziewczynę pociągają mroczne miejsca, takie, w których wydarzyły się wielkie tragedie, nawiedzone, gdzie wciąż można spotkać byłych mieszkańców, nawet jeśli ci od dawna nie żyją. Niestety błędy, nawet jeśli usprawiedliwione młodością niosą ze sobą konsekwencje i to właśnie one dopadają Amy, sprowadzając na nią nieszczęście, którego nie przewidziała swoim przenikliwym umysłem.

I tak dalej, i tak dalej…

Kiedy pojawi się kolejna książka, zdradzi Pani urąbek tajemnicy?

Liczę na to, że kolejna książka pojawi się pod koniec obecnego roku, lub na początku przyszłego i będzie to trzecia część cyklu o Amy, dziewczynie obdarzonej niezwykłym darem.

Gdzie w najbliższym czasie można Panią spotkać, usłyszeć, może jakieś spotkanie, program TV? Może czytelnicy będą chcieli autograf lub dedykację – jak mogą go uzyskać?

Spotkanie autorskie w Manchesterze już za nami, kolejne odbędą się w Polsce. Będę do dyspozycji czytelników na Warszawskich Targach Książki, w sobotę 28.05 o godzinie 13.00. Później, przez cały tydzień odwiedzała będę różne miasta, 30. 05 będę w Wolsztynie i Grodzisku Wielkopolskim, 31. 05 w Poznaniu, 1. 06 w Szprotawie, 2. 06 w Sulechowie i w Świdnicy, a 3.06 w Szczecinie.

Współpracuje Pani z innymi pisarzami, może są plany do np. napisania jakiegoś wspólnego dzieła? Kto najbardziej Panią promuje, pomaga w marketingu?

Z innymi pisarzami utrzymuję kontakty, lecz bardziej na gruncie towarzyskim, niż zawodowym. Oczywiście wymieniamy się doświadczeniami, rozmawiamy o naszych tekstach i wspieramy, kiedy trzeba, lecz jak dotąd nie planowałam z żadnym z nich współpracy. Nigdy nie byłam wydawcą swoich książek, dlatego ciężar promocji spadał w głównej mierze na moje wydawnictwo. Naturalnie, jako autorka również mam do odegrania rolę w marketingu, niemniej zdaję sobie sprawę, że mam dużo mniejsze możliwości niż osoby zajmujące się marketingiem profesjonalnie. Taki układ bardzo mi odpowiada, każdy wie, co ma robić i skupia się na swoim zadaniu. Są oczywiście autorzy, którzy wszystkim zajmują się sami, czasami osiągając przy tym świetne wyniki, lecz nakład ich pracy jest tak wysoki, że nie każdego na niego stać.

I kilka słów dla początkujących pisarzy, może jakaś rada?

Wszystkim tym, którzy marzą o napisaniu książki, chciałabym powiedzieć, że talent, to naprawdę nie wszystko. Nawet więcej, wielki talent bardzo często idzie na zmarnowanie jeśli nie jest połączony z wysiłkiem, codzienną, mozolną pracą i wyrzeczeniami. Jeżeli jesteście gotowi nie poddać się pokusie bumelowania, gotowi na krytykę, czasami bardzo przykrą, odmowy z wydawnictw i na to, by jednak słuchać bardziej doświadczonych, acz życzliwych rad, to macie wielką szansę spełnić swoje marzenie i ujrzeć własne nazwisko na okładce książki. Życzę powodzenia wszystkim debiutantom, sama jestem czytelniczką, więc wiem, że dobry autor to skarb.

Dziękuję i proszę kilka słów na koniec.

Również dziękuję za możliwość rozmowy i opowiedzenia o mojej pracy.

Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku Agnieszka Bednarska. Pisarz i obserwowania konta na Instagramie, oraz do kontaktu, jeśli ktoś poczuje taką potrzebę.

Moje książki można kupić w księgarniach internetowych i stacjonarnych, min. W Księgarni Bartek, w Manchesterze, która również prowadzi wysyłkę. Po książkę z autografem można też zgłosić się do mnie, ale to tylko do chwili wykorzystania zapasów.

Książki Pani Agnieszki Bednarczyk, kolejno ukazywały się i są dostępne w księgarni Empik:

Zabierz dzieci, wyjedź z miasta. – 27 kwietnia 2022 rok, Wydawnictwo Media Rodzina

Piętno Katriny” – 17 marzec 2021 rok, Wydawnictwo Media Rodzina

Zanim się obudzę” – 23 maj 2019 rok, Wydawnictwo Media Rodzina

“Dwa oblicza”11 grudzień 2017r., Wydawnictwo Zaklęty Papier

Płaczący chłopiec” – 18 luty 2015 rok, Wydawnictwo Black Publishing

“Wszystko przed nami”, – 02 października 2012 roku, Wydawnictwo Replika

Emigracja uczuć” – 14 luty 2012 rok, Wydawnictwo Replika

Autorka dostępna jest pod adresami:

Facebook: Agnieszka Bednarska

Instagram: Agnieszka Bednarska – Instagram

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pliki cookie to małe fragmenty tekstu wysyłane do przeglądarki przez odwiedzaną stronę lub aplikację internetową (tzw. webową). Pomagają one między innymi zapisywać informacje o Twojej wizycie, co może ułatwić ponowne odwiedzenie strony i uczynić ją bardziej użyteczną dla Ciebie. View more
Cookies settings
Akceptuję
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Polityka Prywatności

Poniższa Polityka Prywatności określa zasady zapisywania i uzyskiwania dostępu do danych na Urządzeniach Użytkowników korzystających z Serwisu do celów świadczenia usług drogą elektroniczną przez Administratora oraz zasady gromadzenia i przetwarzania danych osobowych Użytkowników, które zostały podane przez nich osobiście i dobrowolnie za pośrednictwem narzędzi dostępnych w Serwisie.

Poniższa Polityka Prywatności jest integralną częścią Regulaminu Serwisu, który określa zasady, prawa i obowiązki Użytkowników korzystających z Serwisu.

§1 Definicje

 • Serwis - serwis internetowy "MegaKultura" działający pod adresem https://megakultura.pl
 • Serwis zewnętrzny - serwisy internetowe partnerów, usługodawców lub usługobiorców współpracujących z Administratorem
 • Administrator Serwisu / Danych - Administratorem Serwisu oraz Administratorem Danych (dalej Administrator) jest osoba fizyczna "Emil Kowalski" zamieszkała w Dąbrowie Górniczej, świadcząca usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu
 • Użytkownik - osoba fizyczna, dla której Administrator świadczy usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu.
 • Urządzenie - elektroniczne urządzenie wraz z oprogramowaniem, za pośrednictwem którego Użytkownik uzyskuje dostęp do Serwisu
 • Cookies (ciasteczka) - dane tekstowe gromadzone w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika
 • RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
 • Dane osobowe - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej
 • Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;
 • Ograniczenie przetwarzania - oznacza oznaczenie przechowywanych danych osobowych w celu ograniczenia ich przyszłego przetwarzania
 • Profilowanie - oznacza dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się
 • Zgoda - zgoda osoby, której dane dotyczą oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych
 • Naruszenie ochrony danych osobowych - oznacza naruszenie bezpieczeństwa prowadzące do przypadkowego lub niezgodnego z prawem zniszczenia, utracenia, zmodyfikowania, nieuprawnionego ujawnienia lub nieuprawnionego dostępu do danych osobowych przesyłanych, przechowywanych lub w inny sposób przetwarzanych
 • Pseudonimizacja - oznacza przetworzenie danych osobowych w taki sposób, by nie można ich było już przypisać konkretnej osobie, której dane dotyczą, bez użycia dodatkowych informacji, pod warunkiem że takie dodatkowe informacje są przechowywane osobno i są objęte środkami technicznymi i organizacyjnymi uniemożliwiającymi ich przypisanie zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej
 • Anonimizacja - Anonimizacja danych to nieodwracalny proces operacji na danych, który niszczy / nadpisuje "dane osobowe" uniemożliwiając identyfikację, lub powiązanie danego rekordu z konkretnym użytkownikiem lub osobą fizyczną.

§2 Inspektor Ochrony Danych

Na podstawie Art. 37 RODO, Administrator nie powołał Inspektora Ochrony Danych.

W sprawach dotyczących przetwarzania danych, w tym danych osobowych, należy kontaktować się bezpośrednio z Administratorem.

§3 Rodzaje Plików Cookies

 • Cookies wewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez system teleinformatyczny Serwisu
 • Cookies zewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez systemy teleinformatyczne Serwisów zewnętrznych. Skrypty Serwisów zewnętrznych, które mogą umieszczać pliki Cookies na Urządzeniach Użytkownika zostały świadomie umieszczone w Serwisie poprzez skrypty i usługi udostępnione i zainstalowane w Serwisie
 • Cookies sesyjne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne podczas jednej sesji danego Urządzenia. Po zakończeniu sesji pliki są usuwane z Urządzenia Użytkownika.
 • Cookies trwałe - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne do momentu ich ręcznego usunięcia. Pliki nie są usuwane automatycznie po zakończeniu sesji Urządzenia chyba że konfiguracja Urządzenia Użytkownika jest ustawiona na tryb usuwanie plików Cookie po zakończeniu sesji Urządzenia.

§4 Bezpieczeństwo składowania danych

 • Mechanizmy składowania i odczytu plików Cookie - Mechanizmy składowania, odczytu i wymiany danych pomiędzy Plikami Cookies zapisywanymi na Urządzeniu Użytkownika a Serwisem są realizowane poprzez wbudowane mechanizmy przeglądarek internetowych i nie pozwalają na pobieranie innych danych z Urządzenia Użytkownika lub danych innych witryn internetowych, które odwiedzał Użytkownik, w tym danych osobowych ani informacji poufnych. Przeniesienie na Urządzenie Użytkownika wirusów, koni trojańskich oraz innych robaków jest także praktycznie niemożliwe.
 • Cookie wewnętrzne - zastosowane przez Administratora pliki Cookie są bezpieczne dla Urządzeń Użytkowników i nie zawierają skryptów, treści lub informacji mogących zagrażać bezpieczeństwu danych osobowych lub bezpieczeństwu Urządzenia z którego korzysta Użytkownik.
 • Cookie zewnętrzne - Administrator dokonuje wszelkich możliwych działań w celu weryfikacji i doboru partnerów serwisu w kontekście bezpieczeństwa Użytkowników. Administrator do współpracy dobiera znanych, dużych partnerów o globalnym zaufaniu społecznym. Nie posiada on jednak pełnej kontroli nad zawartością plików Cookie pochodzących od zewnętrznych partnerów. Za bezpieczeństwo plików Cookie, ich zawartość oraz zgodne z licencją wykorzystanie przez zainstalowane w serwisie Skrypty, pochodzących z Serwisów zewnętrznych, Administrator nie ponosi odpowiedzialności na tyle na ile pozwala na to prawo. Lista partnerów zamieszczona jest w dalszej części Polityki Prywatności.
 • Kontrola plików Cookie
 • Zagrożenia po stronie Użytkownika - Administrator stosuje wszelkie możliwe środki techniczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych umieszczanych w plikach Cookie. Należy jednak zwrócić uwagę, że zapewnienie bezpieczeństwa tych danych zależy od obu stron w tym działalności Użytkownika. Administrator nie bierze odpowiedzialności za przechwycenie tych danych, podszycie się pod sesję Użytkownika lub ich usunięcie, na skutek świadomej lub nieświadomej działalność Użytkownika, wirusów, koni trojańskich i innego oprogramowania szpiegującego, którymi może jest lub było zainfekowane Urządzenie Użytkownika. Użytkownicy w celu zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami powinni stosować się do zaleceń bezpiecznego korzystania z sieci.
 • Przechowywanie danych osobowych - Administrator zapewnia, że dokonuje wszelkich starań, by przetwarzane dane osobowe wprowadzone dobrowolnie przez Użytkowników były bezpieczne, dostęp do nich był ograniczony i realizowany zgodnie z ich przeznaczeniem i celami przetwarzania. Administrator zapewnia także, że dokonuje wszelkich starań w celu zabezpieczenia posiadanych danych przed ich utratą, poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń fizycznych jak i organizacyjnych.
 • Przechowywanie haseł - Administrator oświadcza, że hasła przechowywane są w zaszyfrowanej postaci, używając najnowszych standardów i wytycznych w tym zakresie. Deszyfracja podawanych w Serwisie haseł dostępu do konta jest praktycznie niemożliwa.

§5 Cele do których wykorzystywane są pliki Cookie

 • Usprawnienie i ułatwienie dostępu do Serwisu
 • Personalizacja Serwisu dla Użytkowników
 • Umożliwienie Logowania do serwisu
 • Marketing, Remarketing w serwisach zewnętrznych
 • Usługi serwowania reklam
 • Usługi afiliacyjne
 • Prowadzenie statystyk (użytkowników, ilości odwiedzin, rodzajów urządzeń, łącze itp.)
 • Serwowanie usług multimedialnych
 • Świadczenie usług społecznościowych

§6 Cele przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe dobrowolnie podane przez Użytkowników są przetwarzane w jednym z następujących celów:

 • Realizacji usług elektronicznych:
  • Usługi rejestracji i utrzymania konta Użytkownika w Serwisie i funkcjonalności z nim związanych
  • Usługi Newslettera (w tym przesyłania za zgodą treści reklamowych)
  • Usługi komentowania / polubienia wpisów w Serwisie bez konieczności rejestrowania się
  • Usługi udostępniania informacji o treści umieszczonych w Serwisie w serwisach społecznościowych lub innych witrynach.
 • Komunikacji Administratora z Użytkownikami w sprawach związanych z Serwisem oraz ochrony danych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora

Dane o Użytkownikach gromadzone anonimowo i automatycznie są przetwarzane w jednym z następujących celów:

 • Prowadzenie statystyk
 • Remarketing
 • Serwowanie reklam dostosowanych do preferencji Użytkowników
 • Obsługi programów afiliacyjnych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora

§7 Pliki Cookies Serwisów zewnętrznych

Administrator w Serwisie wykorzystuje skrypty javascript i komponenty webowe partnerów, którzy mogą umieszczać własne pliki cookies na Urządzeniu Użytkownika. Pamiętaj, że w ustawieniach swojej przeglądarki możesz sam decydować o dozwolonych plikach cookies jakie mogą być używane przez poszczególne witryny internetowe. Poniżej znajduje się lista partnerów lub ich usług zaimplementowanych w Serwisie, mogących umieszczać pliki cookies:

Usługi świadczone przez podmioty trzecie są poza kontrolą Administratora. Podmioty te mogą w każdej chwili zmienić swoje warunki świadczenia usług, polityki prywatności, cel przetwarzania danych oraz sposów wykorzystywania plików cookie.

§8 Rodzaje gromadzonych danych

Serwis gromadzi dane o Użytkownikach. Cześć danych jest gromadzona automatycznie i anonimowo, a część danych to dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników w trakcie zapisywania się do poszczególnych usług oferowanych przez Serwis.

Anonimowe dane gromadzone automatycznie:

 • Adres IP
 • Typ przeglądarki
 • Rozdzielczość ekranu
 • Przybliżona lokalizacja
 • Otwierane podstrony serwisu
 • Czas spędzony na odpowiedniej podstronie serwisu
 • Rodzaj systemu operacyjnego
 • Adres poprzedniej podstrony
 • Adres strony odsyłającej
 • Język przeglądarki
 • Prędkość łącza internetowego
 • Dostawca usług internetowych

Dane gromadzone podczas rejestracji:

 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Login
 • Adres e-mail
 • Adresy stron www
 • Adres IP (zbierane automatycznie)

Dane gromadzone podczas zapisu do usługi Newsletter

 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres IP (zbierane automatycznie)

Dane gromadzone podczas dodawania komentarza

 • Imię i nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres www
 • Adres IP (zbierane automatycznie)

Część danych (bez danych identyfikujących) może być przechowywana w plikach cookies. Cześć danych (bez danych identyfikujących) może być przekazywana do dostawcy usług statystycznych.

§9 Dostęp do danych osobowych przez podmioty trzecie

Co do zasady jedynym odbiorcą danych osobowych podawanych przez Użytkowników jest Administrator. Dane gromadzone w ramach świadczonych usług nie są przekazywane ani odsprzedawane podmiotom trzecim.

Dostęp do danych (najczęściej na podstawie Umowy powierzenia przetwarzania danych) mogą posiadać podmioty, odpowiedzialne za utrzymania infrastruktury i usług niezbędnych do prowadzenia serwisu tj.:

Powierzenie przetwarzania danych osobowych - Newsletter

Administrator w celu świadczenia usługi Newsletter, korzysta z usług podmiotu trzeciego - serwisu AWeber, . Dane wprowadzone w formularzu zapisu do newslettera są przekazywane, przechowywane i przetwarzane w serwisie zewnętrznym tego usługodawcy.

Informujemy, że wskazany partner może modyfikować wskazaną politykę prywatności bez zgody Administratora.

§10 Sposób przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników:

 • Dane osobowe nie będą przekazywane poza Unię Europejską, chyba że zostały opublikowane na skutek indywidualnego działania Użytkownika (np. wprowadzenie komentarza lub wpisu), co sprawi, że dane będą dostępne dla każdej osoby odwiedzającej serwis.
 • Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane osobowe nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.

Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie:

 • Dane anonimowe (bez danych osobowych) będą przekazywane poza Unię Europejską.
 • Dane anonimowe (bez danych osobowych) nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane anonimowe (bez danych osobowych) nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.

§11 Podstawy prawne przetwarzania danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:

 • Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
  • art. 6 ust. 1 lit. a osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów
  • art. 6 ust. 1 lit. b przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy
  • art. 6 ust. 1 lit. f przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią
 • Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000)
 • Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800)
 • Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83)

§12 Okres przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników:

Co do zasady wskazane dane osobowe są przechowywane wyłącznie przez okres świadczenia Usługi w ramach Serwisu przez Administratora. Są one usuwane lub anonimizowane w okresie do 30 dni od chwili zakończenia świadczenia usług (np. usunięcie zarejestrowanego konta użytkownika, wypisanie z listy Newsletter, itp.)

Wyjątek stanowi sytuacja, która wymaga zabezpieczenia prawnie uzasadnionych celów dalszego przetwarzania tych danych przez Administratora. W takiej sytuacji Administrator będzie przechowywał wskazane dane, od czasu żądania ich usunięcia przez Użytkownika, nie dłużej niż przez okres 3 lat w przypadku naruszenia lub podejrzenia naruszenia zapisów regulaminu serwisu przez Użytkownika

Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie:

Anonimowe dane statystyczne, niestanowiące danych osobowych, są przechowywane przez Administratora w celu prowadzenia statystyk serwisu przez czas nieoznaczony

§13 Prawa Użytkowników związane z przetwarzaniem danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:

 • Prawo dostępu do danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania dostępu do swoich danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do sprostowania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego sprostowania danych osobowych, które są nieprawidłowe lub / oraz uzupełnienia niekompletnych danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do usunięcia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego usunięcia danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do AdministratoraW przypadku kont użytkowników, usunięcie danych polega na anonimizacji danych umożliwiających identyfikację Użytkownika. Administrator zastrzega sobie prawo wstrzymania realizacji żądania usunięcia danych w celu ochrony prawnie uzasadnionego interesu Administratora (np. w gdy Użytkownik dopuścił się naruszenia Regulaminu czy dane zostały pozyskane wskutek prowadzonej korespondencji). W przypadku usługi Newsletter, Użytkownik ma możliwość samodzielnego usunięcia swoich danych osobowych korzystając z odnośnika umieszczonego w każdej przesyłanej wiadomości e-mail.
 • Prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo ograniczenia przetwarzania danych osobowych w przypadkach wskazanych w art. 18 RODO, m.in. kwestionowania prawidłowość danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do przenoszenia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania od Administratora, danych osobowych dotyczących Użytkownika w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jego danych osobowych w przypadkach określonych w art. 21 RODO, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia skargi Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

§14 Kontakt do Administratora

Z Administratorem można skontaktować się w jeden z poniższych sposobów

 • Adres poczty elektronicznej - megaredakcja@gmail.com
 • Połączenie telefoniczne - +48 577320699
 • Formularz kontaktowy - dostępny pod adresem: /kontakt

§15 Wymagania Serwisu

 • Ograniczenie zapisu i dostępu do plików Cookie na Urządzeniu Użytkownika może spowodować nieprawidłowe działanie niektórych funkcji Serwisu.
 • Administrator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowo działające funkcje Serwisu w przypadku gdy Użytkownik ograniczy w jakikolwiek sposób możliwość zapisywania i odczytu plików Cookie.

§16 Linki zewnętrzne

W Serwisie - artykułach, postach, wpisach czy komentarzach Użytkowników mogą znajdować się odnośniki do witryn zewnętrznych, z którymi Właściciel serwisu nie współpracuje. Linki te oraz strony lub pliki pod nimi wskazane mogą być niebezpieczne dla Twojego Urządzenia lub stanowić zagrożenie bezpieczeństwa Twoich danych. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zawartość znajdującą się poza Serwisem.

§17 Zmiany w Polityce Prywatności

 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności bez konieczności informowania o tym Użytkowników w zakresie stosowania i wykorzystywania danych anonimowych lub stosowania plików Cookie.
 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności w zakresie przetwarzania Danych Osobowych, o czym poinformuje Użytkowników posiadających konta użytkownika lub zapisanych do usługi newsletter, za pośrednictwem poczty elektronicznej w terminie do 7 dni od zmiany zapisów. Dalsze korzystanie z usług oznacza zapoznanie się i akceptację wprowadzonych zmian Polityki Prywatności. W przypadku w którym Użytkownik nie będzie się zgadzał z wprowadzonymi zmianami, ma obowiązek usunąć swoje konto z Serwisu lub wypisać się z usługi Newsletter.
 • Wprowadzone zmiany w Polityce Prywatności będą publikowane na tej podstronie Serwisu.
 • Wprowadzone zmiany wchodzą w życie z chwilą ich publikacji.

Save settings
Cookies settings