17 maja spotkanie z Dagmara Leszkowicz-Zaluska “Dziewczyna z kamienicy”

Share
()
Czas czytania:2 Minut, 33 Sekund

Dagmara Leszkowicz-ZaluskaDziewczyna z kamienicy“. Luty 1916 roku. Dwudziestoletnia Irena Kałuża wyjeżdża za chlebem z rodzinnego Pleschen do Westfalii. Zostawia córkę, trzyletnią Helenę, która jest owocem nieślubnego, zakazanego związku z pruskim oficerem. Dziewczynkę wychowuje babcia Adela, uboga prasowaczka bielizny, a tak właściwie to cała kamienica, którą zamieszkują osoby stanowiące przekrój ówczesnego społeczeństwa Wielkopolski: bogaci właściciele kamienicy, zubożała ziemianka, rodzina żydowska, aspirujący aplikant radcowski i szewc z rodziną.

Na świecie trwa krwawa wojna, a w kamienicy przy Gnieźnieńskiej 10 toczy się normalne życie, w którym trudy życia, sprzeciw wobec germanizacji, dramaty rozstań i choroby przeplatają się z codziennymi drobnymi radościami, miłością, przyjaźnią, ludzką życzliwością i rodzącymi się ruchami patriotycznymi.

Dagmara Leszkowicz-Zaluska

Dagmara Leszkowicz-Zaluska zdj. Wydawnictwo Słowne

Dagmara Leszkowicz-Zaluska zdj. Wydawnictwo Słowne

To opowieść o zwykłych ludziach, którzy żyli w przededniu powstania wielkopolskiego, cierpieli, kochali i budowali podwaliny rodzącej się Drugiej Rzeczpospolitej.

„Adela pracowała od świtu do zmroku. Wnuczkę podrzucała niczym kukułcze jajo a to jednym, a to drugim sąsiadom. Odwdzięczała im się od czasu do czasu darmowym prasowaniem, a narzekać nawet za bardzo nie miała kiedy. Sama przecież widziała, jakie kolejki po miskę zupy ustawiają się w Towarzystwie Pań, założonym przez księdza w czasie wojny. Widziała, ile dzieciaków i matek ląduje w Stacji Opieki nad Matką i Dzieckiem, bo chłopy wyjechały na wojnę i pewnie nigdy nie wrócą. A pola nie było komu obrobić, dniówki wypracować, a ubezpieczenia nie mieli, bo kto by się takimi biednymi przejmował.

Adela miała jeszcze jako takie zdrowie, a praca – marna bo marna – ale była. Wnuczka nie chorowała, dach nad głową miały, właściciele kamienicy byli jej przychylni, a sąsiedzi pomagali, jak mogli. Zdawała sobie sprawę, że wcale jej w tym życiu nie jest najgorzej. Czasem zdawało jej się, że ta wielka brama prowadząca na Gnieźnieńską 10 z wiecznie obluzowaną metalową klamką zatrzymywała całe zło tego świata. Na Gnieźnieńskiej było dobrze. Jak w gnieździe”.

Dagmara Leszkowicz-Zaluska – dziennikarka i pisarka. Przez wiele lat pracowała jako korespondentka agencji Reuters, a od 2018 roku jest redaktor naczelną anglojęzycznych redakcji Polskiej Agencji Prasowej, w tym portalu The First News. Mama trzech synów, mieszka pod Warszawą. Pochodzi z Wielkopolski.

Wydawnictwo Słowne

Jest częścią koncernu medialnego Burda Media Polska i równocześnie jednym z liderów na polskim rynku wydawniczym. Od 20 lat książki – wcześniej pod marką Burda Książki – trafiają do rąk kolejnych pokoleń czytelników. Wydawnictwo oferuje1200 zróżnicowanych tytułów. W jego portfolio znajdują się obecnie: literatura obyczajowa i romansowa (w ramach imprintu Słowne z uczuciem), kryminały i thrillery (w ramach imprintu Słowne mroczne), książki dla dzieci i młodzieży (w ramach imprintu Słowne młode), literatura podróżnicza (pod marką National Geographic), a także biografie znanych postaci ze świata mediów, sztuki, sportu i poradniki. Autorzy Wydawnictwa Słownego byli wielokrotnie nagradzani. Nela Mała Reporterka cztery lata z rzędu zdobyła Bestseller Empiku, zostając najmłodszą laureatką tej nagrody (w latach 2016-2019).

Spotkanie z Dagmarą Leszkowicz-Zaluską, autorką powieściDziewczyna z kamienicy” otwierającej porywającą sagę historyczną

Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8, Warszawa,17 maja, godz. 18:00. Partnerem wydania jest Zajezdnia Kultury Pleszew.

Facebook: Dagmara Leszkowicz-Zaluska

Źródło informacji: Wydawnictwo Słowne

Jak przydatny był ten post?

Kliknij poniżej, aby ocenić!

Wynik

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Przepraszamy, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Przeczytaj również...

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.