Monika Góra “Amber Gold” – recenzja

Share
Czas czytania:3 Minut, 40 Sekund

Monika Góra “Amber Gold”. Zapewne większość z nas, słyszało o aferze Amber Gold w Polsce. To był przekręt na grube miliony, w którym brało udział wiele osób i instytucji. Byli to zarówno biznesmeni, jak i też politycy, ale również w całość zamieszani byli funkcjonariusze różnych organów sprawiedliwości.

Setki milionów złotych, które przewinęły się w całej tej maskaradzie, to były pieniądze, które dawały władzę, bogactwo, wpływy. I ta afera jest do tej pory uważana za największą aferą finansową w historii Polski, ale też jedną z największych w Europie. Zapewne do tej pory, zaledwie tylko część tego przekrętu została w pełni odkryta, bo to nie było kilka osób biorących udział w tym całym procederze, lecz to całe rzesze ludzi, na wysokich stanowiskach, znanych ludzi i wielu innych.

Monika Góra “Amber Gold”

Monika Góra "Amber Gold" wyd. Czarna Owca

Monika Góra “Amber Gold” Wydawnictwo Czarna Owca

W książce jest przedstawionych wiele faktów, które miały miejsce podczas wydarzeń wokół Amber Gold, ale także wydarzeń, które były ściśle powiązane z tą spółką. Wiele firm, instytucji, które były zamieszane, to były duże przedsiębiorstwa, również te, w których udziały miały osoby publiczne, a nawet rząd. I autorka tej książki, relacjonuje i opowiada o wszystkim w sposób dość szczegółowy. Przedstawiona przez nią historia, jest poparta faktami, dokumentami, których zdjęcia są też zamieszczone w książce.

Historia, to niemal perfekcyjny dokument fabularyzowany, który czyta się z ogromnym zaciekawieniem. Jest sporo treści dowodowej, a właściwie to głównie prawdziwe rozmowy stanowią całą treść. Osobiście przeczytałem tę książkę jednym tchem, jest napisana językiem, powiedzmy reporterskim, który jasno przedstawia wszelkie fakty. Lektura wciągająca i powodująca, że czujemy się świadkami wszelkich wydarzeń. Przedstawiona jest w taki sposób, jakby autorka w rzeczywistości uczestniczyła w każdym momencie treści. Jest przedstawiona relacja z przesłuchań poszczególnych świadków. A także mowa o wielu znanych bankach i również firmach ubezpieczeniowych, które prowadziły ciemne interesy. Świat polityki, wywiad pomieszany z biznesem, to cała otoczka w tej książce.

Monika Góra "Amber Gold" Wydawnictwo Czarna Owca

Monika Góra “Amber Gold” Wydawnictwo Czarna Owca

Co do samej fabuły, to raczej nie muszę jej streszczać, bo większość z nas zna, a przynajmniej słyszała, historię tej afery. Media mocno ją nagłośniły, przez pewien okres, były to informacje, które nie schodziły z pierwszego planu poszczególnych kanałów z wiadomościami.

Od samego początku książka jest pisana, jakby była sprawozdaniem, relacją i wątki są bardzo zrozumiałe i konkretne. Są też cytowane rozmowy. Historia jest jakby uzupełnieniem tego, co słyszeliśmy w radiu i w telewizji. Reportaż, bo to najbardziej trafne określenie książki, jest efektem dziennikarskiego śledztwa autorki Moniki Góry.

Swoją drogą, po przeczytaniu zastanawiałem się, jak można i w jaki sposób, aż tak przygotować przekręt, który położył na kolana niemal cały system wymiaru sprawiedliwości, polityczny. To jest coś, co wydaje się wręcz nierealne, aby dokonać. I czasem jest to wszystko jakby w jakimś filmie, gdzie wszystko jest możliwe, a jednak cała afera miała miejsce na prawdę i to nie w USA, gdzie można by sądzić, że coś takiego tylko tam jest dozwolone, lecz w Polsce.

Myślę również, ze książkę przeczyta nie tylko ten czytelnik, który lubi tego rodzaju, polityczne i gospodarcze historie, oparte na faktach, dokumentalne, ale również, przeczytają ją inni ci, którzy lubią intrygi, sensacje i książki kryminalne. Zresztą jest tutaj tyle treści, że można by na jej podstawie stworzyć całą sagę w kilkutomowym wydaniu, w formie fabularnej. Polecam tę lekturę, bo to nie tylko faktyczna historia współczesnej Polski, ale także wartościowa fabuła, która na pewno nie nudzi.

Należy się ogromny szacunek i uznanie dla autorki książki, za treść, która wręcz wbija nas w fotel, nie pozwala na chwilę przerwy w czytaniu, treść, której jesteśmy głodni. Autorka tak napisała książkę, że mamy jej obraz jak na tacy i potrafimy sobie łatwo wyobrazić, co się działo.

Myślę, że Monika Góra, dosyć obrazowo i na pewno z wieloma szczegółami przedstawiała aferę Amber Gold. Ujawniła poprzez ten reportaż, ogromne luki prawne w systemie gospodarczym państwa, bankowości, systemie finansowym. Przedstawiła to, jak bardzo polityka jest zawodem, gdzie można grać nieczysto, łamać prawo i przy tym bogacić się nielegalnie. Ponadto społeczeństwo powinno wiedzieć, co się dzieje i na co jest narażone, dlatego też popieram, żeby dziennikarze ujawniali takie afery, które są być może na tyle dużą przestrogą, żeby inni powstrzymywali się od łamania prawa. Ale wiadomo, nigdy tak się nie stanie, można jedynie mieć nadzieję, że tych przestępstw będzie mniej.

Monika Góra na Facebook: Monika Góra – FB

Książka dostępna w ksiegarni: Amber Gold

Recenzja Emil Kowalski

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.