Katarzyna Majgier i seria Kuchennymi drzwiami

Share
Czas czytania:3 Minut, 35 Sekund

Katarzyna Majgier. Seria „Kuchennymi drzwiami”, którą tworzą książki: „Gra pozorów”, „Światło i cień”, „Innym razem“. Premiera ostatniego tomu: 15 czerwca 2022 roku.

Rodzinne tajemnice, wielkie namiętności i zakazana miłość, a w tle Kraków w końcówce wieku XIX wraz z burzliwym wiekiem XX. Niemal 60 lat z życia kilku rodzin. Najpierw malownicza bohema, blichtr, ale i ciemne zaułki, w których toczy się prawdziwe życie.

Potem zawierucha pierwszej wojny światowej i skomplikowane, pełne ważnych wydarzeń dwudziestolecie międzywojenne. Wreszcie mroczny czas drugiej wojny światowej…

Saga tom I "Gra pozorów" zdj. Wydawnictwo Słowne

Katarzyna Majgier, Saga tom I “Gra pozorów” zdj. Wydawnictwo Słowne

Małopolska przełomu XIX/XX wieku. W tomie pierwszym zamożny Teodor Lutoborski spisuje testament. Po jego samobójczej śmierci i otwarciu testamentu okazuje się, że Lutoborski cały majątek rozdzielił pomiędzy wiernego służącego Marcela i swego dalekiego kuzyna – Floriana, pięknoducha marzącego o karierze artystycznej.

Reszta spadkobierców dostała pomniejsze przedmioty, będące własnością Lutoborskiego. W jaki sposób niespodziewanie odziedziczone bogactwo wpłynie na życie tych dwóch bohaterów?
Po dwudziestu niemal latach podkuchenna Zosia, która w pamiętnym dniu śmierci Teodora Lutoborskiego wyruszyła do Krakowa z podkrakowskiego majątku, cieszy się już dorastającymi dziećmi: najstarsza, Klementyną, która interesuje się fotografią, Bronkiem, który dobrze sobie radzi w szkole i Staszkiem, który najwyraźniej upatruje swoją przyszłość w pracy na gospodarstwie. Najwięcej zmartwień przysparza jej jednak najmłodsza, Janka, świadoma swojej urody i sprytu. Jednak kiedy młodzi krakowianie snują plany na przyszłość, w Sarajewie ich rówieśnicy przygotowują zamach… Na losy bohaterów wpływa wielka historia – Titanic, statek „niezatapialny” wypływa w swój pierwszy rejs, wybucha I wojna światowa, Kraków zmienia się w twierdzę, a mieszkańcy są ewakuowani do obozów dla uchodźców, pojawia się epidemia grypy zwanej hiszpańską…

"Kuchennymi drzwiami" tom II "Światlo i cień" Wyd. Słowne

Katarzyna Majgier „Kuchennymi drzwiami” tom II „Światło i cień” Wyd. Słowne

W drugiej części sagi „Kuchennymi drzwiami” pojawiają się nowe postacie: wiedeński psychiatra i jego neurotyczna żona; doktor Elsner – propagator eugeniki, traktujący rodzinę jak eksperyment genetyczny oraz przedstawiciele nowego pokolenia: przedsiębiorcza Tusia, rozczytana w kryminałach guwernantka Klara i tajemniczy Cygan z Czyżyn.
Po pierwszej wojnie światowej znacząca część dopiero co poznanych bohaterów rozprasza się po świecie. Bronek po wojnie nie wraca do domu, zmienia nazwisko i świetnie odnajduje się w roli austriackiego ziemianina. Franciszka, kuzynka Zosi, niegdyś krawcowa, pozostaje w Anglii. Rodzina nie zna jej losów. Są przekonani, że zginęła w katastrofie Titanica.
Córka Janki, Wanda, zagłębia się w zadymiony świat modnych klubów jazzowych, w których występują światowe gwiazdy. Obdarzona pięknym głosem, może tam rozwijać swój talent i myśleć o wielkiej karierze. Jej przybrany brat, Alek, spełnia swoje marzenia o lataniu. Jednak nadciąga kolejna wojna, która pokrzyżuje plany kolejnego pokolenia.
Wanda musi teraz walczyć o przetrwanie, dbać o czwórkę osieroconych dzieci, a nawet handlować na czarnym rynku. Dorastają też dzieci Marcela – piękna Cesia, która ponad życie towarzyskie stawia szachy i jej dwaj bracia, walczący na frontach w różnych częściach Europy. W książce pojawią się też nowi spadkobiercy podupadłego majątku Lutoborskich – ambitny Edek i eteryczna Jadzia, która na wsi zmienia się w przedsiębiorczą gospodynię, a po śmierci ukochanego – rusza na front.

Katarzyna Magjer "Innym razem" wyd. Słowne

Katarzyna Majgier „Innym razem” wyd. Słowne

Szybko zmieniające się realia burzliwej pierwszej połowy XX wieku weryfikują wiele planów, ale dają także szansę na karierę tym, którzy, z racji pochodzenia, nie mieliby na nią szans. Czytając zarówno tę, jak i inne sagi historyczne, tak obecnie popularne, zupełnie inaczej postrzega się wielką historię. Zapisana losami ludzi, którzy wówczas żyli, staje się nam zdecydowanie bliższa.

Do niedawna w gatunku literackim, jakim jest saga rodzinna bezsprzecznie wiodła prym Ałbena Grabowska. Zapewne byłoby tak dalej, gdyby nie kuchenne drzwi, którymi z hukiem wkroczyła Katarzyna Majgier. Artur G. Kamiński, internetowacela.blogspot.com, facebook/Zóltakarteczka

Katarzyna Majgier

Katarzyna Majgier

Katarzyna Majgier

O autorce:

Katarzyna Majgier jest autorką 20 książek dla dorosłych i dla młodszych czytelników. Absolwentka psychologii na UJ, zajmowała się psychologią twórczości i społecznościami internetowymi. Pisała artykuły popularnonaukowe o psychologii internetu zamieszczane w prasie tradycyjnej. W latach 1998-2003 redaktor naczelna „Reportera”. Publikowała w licznych czasopismach internetowych, pracowała w wydawnictwach, prowadziła serwisy internetowe. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz Nagrody i dwóch wyróżnień w Konkursie im. Astrid Lindgren, dwukrotnie nominowana do nagród Polskiej Sekcji IBBY.

Wydawnictwo Słowne

Profil autorski pisarki na Facebook: Katarzyna Majgier – Facebook

Recenzja I tomu: Katarzyna Majgier “Gra pozorów. Kuchennymi drzwiami” tom 1 recenzja

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.