Luiku, Dikanda i Adam Asanow “Zza betonowych ścian”

Share
Czas czytania:4 Minut, 58 Sekund

Luiku, Dikanda i Adam Asanow prezentują wspólny utwór „Zza betonowych ścian” Jest to efekt artystycznej współpracy polsko-ukrainskiej.

Naród ukraiński od ponad miesiąca walczy o swoją państwowość niepodległość i godność, każdy tak jak umie, każdy na swój sposób. Dmytro Tsyperdyuk z zespołu luiku walczy swoim talentem, swoją muzyką i tworzy. Lider Luiku Dmytro Tsyperdyuk w prostej, chwytającej za serce piosence chce przypomnieć nam, że cierpienie zwykłych ludzi w Ukrainie wciąż jest codziennością, że wciąż pisać do siebie trzeba zza betonowych ścian w akompaniamencie syren ostrzegających o atakach lotniczych, rakietowych czy artyleryjskich.

Dikanda, Luiku i Adam Asanow

foto. No Lekko

foto. No Lekko

Do współpracy zaprosił artystów z Polski, ze względu na wdzięczność do Polaków, za odwagę, chęć pomocy, otwarte domy i serca. Widać to było na granicy,na dworcach, wszędzie tam gdzie sobie pomagaliśmy – Adama Asanowa oraz Dikandę.

Dwujęzyczność utworu podkreśla więź jaka wytworzyła się między ludźmi w trudnej sytuacji. Zwyczajne wiosenne słońce w tekście piosenki staje się symbolem nadziei. Nadziei na to, że  matki, żony i dzieci są bezpieczne, i że koszmar kiedyś się skończy.  Z oczywistych powodów, kompozycja powstaje częściowo w Ukrainie i częściowo w Polsce.

foto. No Lekko

foto. No Lekko

W planach jest również nakręcenie teledysku, który ma dodatkowo wzbogacić i wzmocnić sygnał płynący z Ukrainy, abyśmy nie przywykli, nie przyzwyczaili się i nie przechodzili do porządku dziennego nad okrucieństwem wojny. Abyśmy byli świadomi, że zwykli ludzie, często nasi przyjaciele nieuzasadnienie cierpią, tracąc dobytek swojego życia, godność, zdrowie i życie.

Dikanda, Luiku i Adam Asanov we wspólnym projekcie polsko-ukraińskim

Czy słońce nadal świeci na betonowych ścianach? Jak żyć, jak tworzyć w czasie wojny? Od ponad 100 dni Ukraińcy walczą o swoją państwowość, niepodległość i godność, każdy na swój sposób. Lider zespołu Luiku, Dmytro Tsyperdiuk, walczy swoim talentem, muzyką i kreatywnością. Artysta zaprosił wykonawców z Polski: słynny zespół folkowy Dikanda i frontmana zespołu rockowego „Piersi” Adam Asanov

– bo jesteśmy teraz bliżej siebie, widać to na granicy, na dworcach, wszędzie tam, gdzie gościnni Polacy pomagają Ukraińcom zmuszonym do ucieczki przed wojną.

Poruszająco brzmiącą piosenką „Słońce na betonowych ścianach” muzycy przypominają, że cierpienie ludzi na Ukrainie wciąż jest na porządku dziennym, że zza betonowych ścian schronów bombowych trzeba jeszcze pisać wiadomości i chować się na dźwięk syren ostrzegających przed atakami bombowymi. Tekst piosenki oparty jest na wymianie właśnie takich wiadomości.

To fragmenty dialogów bliskich osób, które znajdują się w różnych okolicznościach. Jedni na Ukrainie, inni pod spokojnym niebem, skąd dzielą się ciepłem, swoim słońcem, które wysuszy łzy i oślepi tych, którzy niszczą nam życie. A przecież mamy jedno słońce… – komentuje twórczość muzyczną Dmytro Tsyperdiuk.

Jednocześnie kompozycja składa hołd Polakom, którzy bez żadnych pytań i wątpliwości poświęcają swój czas i środki, aby pomóc wszystkim, którzy tego potrzebują. Dwujęzyczny charakter pracy podkreśla więź między naszymi narodami. Zwykłe wiosenne słońce staje się symbolem nadziei. Proces tworzenia utworu trwał 2 miesiące. W tym celu zaangażowanych było 11 muzyków i 6 studiów nagraniowych: 4 na terenie Ukrainy, a 2 w Polsce.

Autorem muzyki i tekstów był Dmytro Tsyperdiuk. Polska adaptacja tekstu – Dikanda, Adam Asanov i Kama Kępczyńska-Kaleta, Mistrzyni Mowy Polskiej Vox Populi 2021, dzięki której na realizację utworu zostały przeznaczone środki z programu Erasmus+ i Kreatywna Europa. Wraz z Szymonem Bobrowskim z zespołu Dikanda realizuje ona bowiem międzynarodowy projekt MUZOLINGUA INTERNATIONAL w partnerstwie z Wielką Brytanią, Szwecją i Hiszpanią. Po otrzymaniu propozycji od Dmytro Tsyperdiuka do nawiązania współpracy przy pracy nad utworem „Słońce na betonowych ścianach” jasnym się stało, że projekt o tematyce muzycznej, którego celem jest popularyzacja tolerancji i współpracy muzycznej między młodzieżą z wielu krajów europejskich wesprze produkcję i realizację piosenki promującej pokój na świecie i solidarność międzyludzką. Dzięki temu utwór ma wymiar jeszcze bardziej międzynarodowy i symbolicznie pokazuje współpracę europejską przeciwko wojnie.

Równolegle z wydaniem utworu wykonawcy zaprezentują teledysk, który powinien dodatkowo wzbogacić i wzmocnić przekaz płynący z Ukrainy, że obecnej sytuacji nie można akceptować, przyzwyczajać się do niej i stawiać na porządku dziennym brutalności wojny. Luiku to ukraińska grupa etno-taneczna, która łączy kilka kultur muzycznych Zakarpacia: ukraińską, turecką, polską, węgierską, rumuńską i bałkańską, a od ponad 9 lat rozpala międzynarodowe sceny występami na żywo.

Frontman i założyciel zespołu – Dmitrij Tsyperdiuk – producent, reżyser, producent, reżyser koncertów, pokazów, tras koncertowych, aranżer i realizator dźwięku z 20-letnim doświadczeniem, autor tekstów i muzyki, tworzy własne projekty muzyczne i zespoły. Obecnie działa jako wolontariusz, organizuje koncerty akustyczne dla bojowników walczących o niepodległośc Ukrainy i ma wiele zaproszeń na letnie występy charytatywne.

Dikanda to polski zespół folklorystyczny, mieszanka narodowości słowiańskiej i bałkańskiej. Czerpią inspirację z tradycyjnej muzyki Wschodu. Zespół wydał 9 albumów, zagrał setki koncertów w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Indiach, USA itd. i otrzymał liczne nagrody. Między innymi w 2005 roku album „Ushtijo” został uznany za najlepszą płytę roku przez niemiecki magazyn Folker.

Adam Asanov jest frontmanem polskiego zespołu rockowego Piersi, w którego dorobku znajduje się podwójnie platynowy album Piersi i Przyjaciele 2. Utwór „Bałkanica”, wykonany w stylu pop-rocka i folku, przyniósł dużą popularność wśród nowej publiczności zespołu. Teledysk do „Bałkanicy” zebrał na YouTube ponad 100 milionów wyświetleń. W 2019 roku wraz z Dmitrijem Tsyperdiukiem (Luiku) Adam Asanov wydał pierwszą wspólną piosenkę „Marta”.

DIKANDA to powstały w Szczecinie, uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Dikanda ma w swoim dorobku 9 płyt, setki koncertów (głównie zagranicznych). Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy – “dikandisz“.

LUIKU, to oryginalny i niezwykle energetyczny projekt muzyczny z Ukrainy. Pomysłodawcą i liderem projektu jest Dmytro Cyperdiuk – zasłużony artysta Ukrainy, znany autor piosenek i producent muzyczny, reżyser, scenograf, visual director… Stylistycznie projekt można określić jako gorący „cygańsko-ukraiński dance” – WORLD MUSIC. Pierwszy album LUIKU „Jeger Majster” znalazł się w Top-10 ukraińskich płyt 2015 roku.

No Lekko

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.