Monika Magoska-Suchar „Sekta” – recenzja

Share
Czas czytania:3 Minut, 30 Sekund

Monika Magoska-SucharSekta” – mocny, trzymający w napięciu thriller. Powieść, która przeraża i wzbudza strach i przenosi nas w świat, w którym nie chcielibyśmy się znaleźć. Historia pełna brutalności, grozy i chorego erotyzmu. Powieść dla dorosłych.

Monika Magoska-SucharSekta

Monika Magoska-Suchar „Sekta”

Monika Magoska-Suchar „Sekta” Wydawnictwo EditioRed

Autorka powieści stworzyła niesamowity klimat napięcia. Zapewne treść książki przypadnie do gustu, tym, którzy szukają mocnych wrażeń, nie boją się erotyzmu, grozy i klimatu, który wprowadza nas niemalże trans mrocznego świata.

Edward to lider sekty, której członkami stają się ludzie zamożni, ale również słabi, którzy stają się jej dodatkowymi ofiarami. Wszyscy są skutecznie manipulowani. Ci, którzy posiadają majątek, pod wpływem Edwarda i jego manipulacji, zapisują dobytek na rzecz potężnej sekty. Jej przywódca posługuje się Biblią i wmawia wszystkim, że jest w stanie im pomóc, w tym co ich gnębi, w chorobie i innych życiowych sprawach. Ludzie w to wierzą, a podstawieni ochotnicy udają, że są uzdrawiani, że ich byt poprawia się dzięki Edwardowi.

Powieść ”Sekta”, napisana jest z rozmachem, który wzbudza w nas niemalże każde uczucia związane z grozą, niechęcią, obrzydzeniem. Ale też wyzwala w nas dozę pewnego rodzaju współczucia. Chociaż to ostatnie przysłania wiele brutalności. Książka ma duży wpływ na psychikę i faktycznie nie każdy może ją przeczytać. Na pewno nie jest to lektura dla dzieci, ani dla osób, które są wrażliwe.

Temat, jaki został poruszony w tej historii, nie jest całkowicie fikcyjny. Niestety, ale jak wiemy, tego rodzaju sekty, gdzie ludzie są manipulowani i zmuszani do wykonywania różnych poleceń, jest wiele. Wiadomo, że członkowie takich zgromadzeń, grup, nie są świadomi tego, w co się wplątali, bowiem ich przywódcy, skutecznie wpływają na ich psychikę. A więc, książka pełni również rolę przestrogi, mówi, o tym, żeby być uważnym i nie wierzyć w np. uzdrowienia z nieuleczalnych chorób, bo to może nas zawlec w coś, z czego potem nie będzie łatwo się uwolnić.

Specjalnie wspominam to tej przestrodze, bo to, że fabuła jest fikcją i ma na celu usatysfakcjonować czytelnika, to jednak ten aspekt jest ważny i trzeba wiedzieć, żeby podchodzić z dystansem do tej książki, nie brać przykładu. Ale myślę, że każdy z nas o tym wie.

Monika Magoska-Suchar „Sekta” Wydawnictwo EditioRed

Monika Magoska-Suchar „Sekta” Wydawnictwo EditioRed

Bardzo mi się podobało całe napięcie. Akcja rozwija się stopniowo, aż dochodzi do efektownego zakończenia. Przez cały czas, byłem ciekawy, co przyniesie kolejny rozdział, a w treści nie było miejsca na sentymenty. Bywały również ostre momenty z ciętym językiem, który czasem wzbudzał odrazę, podobnie jak i opisywane wątki.

W książce jest widoczne profesjonalne pióro autorki. Prostota tekstu i równocześnie bezpośredniość oraz jego bogactwo, to jedna z zalet książki. Można się wczytać i naprawdę wczuć się w całą akcję. W każdym razie niezależnie od tego jak i kto podchodzi do takich tematów, przyjemność z czytania jest gwarantowana.

Bohaterowie, a szczególnie Edward, są bardzo indywidualnymi postaciami. Rebeka, to kobieta, która jest wrażliwa, można odnieść wrażenie, że zaślepiona jest możliwością beztroskiego życia, które zresztą stara się prowadzić. Ma swój blog erotyczny, spotyka się na przygodny seks, świat dla niej to ciągła zabawa, mimo że na co dzień jest psychoterapeutką. Zatem tutaj mamy do czynienia, z tym że ludzie często mają dwa oblicza, że czasem pozory mylą. To taki aspekt psychologiczny w tej książce, odnoszący się do wielu z nas.

Natomiast Rozalia, policjantka, jest tą jakby pozytywną bohaterką w tej książce. Stara się być we wszystkim doskonała, wykazywać dobrocią i obowiązkowością w przeciwieństwie do swojej siostry Rebeki. Widać więc, jak bardzo nawet rodzeństwo może się od siebie różnić.

W powieści jest poruszony temat wychowania, dzieciństwa. Historia pokazuje nam jak bardzo duży wpływ na dorosłych, ma ich młodość, brak rodziny i przeżycia. Siostry były molestowane seksualnie przez ich ojczyma, a to miało znaczenie do tego stopnia, że potem obie prowadziły ryzykowne życie, jedna była seksoholiczką, druga policjantką.

Czy takie skrajne osobowości potrafią wieść normalne życie? Czy odnajdą się w życiu osobistym, podejmą się założenia rodziny? Czy będą w stanie normalnie funkcjonować? Takie i inne pytania same nasuwają się podczas czytania powieści, która jest również rozrywką, bo przecież o to chodzi, ale też daje nam do myślenia.

Monika Magoska-Suchar na Facebook: Monika Magoska-Suchar – FB

Książka dostępna: “Sekta”

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.