Piotr Kościelny “Sidła” – recenzja

Share
()
Czas czytania:3 Minut, 19 Sekund

Piotr KościelnySidła” – kryminał, thriller, który od samego początku wprowadza nas w wir akcji. To kolejna powieść z cyklu tych, które czyta się z zapartym tchem. Pełna sensacji lektura, gdzie nie ma miejsca na sentymenty. Naznaczona ostrymi momentami, brutalnością i błyskotliwymi dialogami.

Autor książki, napisał kolejną swoją historię, w której nie ma miejsca na łagodność. Jest za to wiele ostrej akcji, momentów, które mogą przerażać, wywołać strach i niepokój. Zapewne jest to książka dla osób dorosłych, gdzie mamy wiele brutalności.

Piotr Kościelny „Sidła”

Piotr Kościelny "Sidła" Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Piotr Kościelny “Sidła” Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Piotr Kościelny, jak zapewne czytelnicy wiedzą, lubuje się w tego rodzaju powieściach, gdzie mamy do czynienia z morderstwami, śledztwem, akcją i, ogólnie z dobrze skonstruowaną intrygą i interesującą fabułą. „Sidła” to zapewne kolejny majstersztyk autora i jest to dobry wybór dla tych czytelników, którzy nie boją się mocnych wrażeń.

Mamy tutaj do czynienia z serią zabójstw. Ich oprawcą jest kobieta, która znęca się nad ofiarami. Towarzyszy jej wrogość do wszystkiego, co przypomina jej matkę, ma obsesję i jest psychopatką. Działa według własnego planu, rytuału. Wybiera ofiary skrupulatnie i nadaje im swoją symbolikę w postaci naznaczania inicjałami. Jest opętana, wierzy, że śmierć swoich ofiar, wyzwala je od grzechu.

Śledztwo w sprawie prowadzi niejaki Sikora, który znany jest ze swojej charyzmy, brutalności i upartości. Nie liczy się z wszystkimi procedurami, łamie je często. Ta postać wzbudza respekt i jest doskonale wykreowana przez Piotra Kościelnego, który stworzył bohatera idealnego dla tego rodzaju historii. I za to należy się pochwała.

W książce podoba mi się jej dynamika, niemal przez cały czas mamy do czynienia z akcją. Wszystko toczy się w szybkim tempie. Mamy do czynienia z dobrze ułożoną historią, która spójnie układa się w całość. Uwagę zwraca jeżyk pisany, który jest dosyć bezpośredni i w pełni zrozumiały dla czytelnika. Wszystko jest tak przedstawione, że nie mamy kłopotów z łączeniem wątków w całość.

Piotr Kościelny "Sidła" Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Piotr Kościelny “Sidła” Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Otoczka wokół całej akcji, to świat dosyć mroczny. Komisariat, który ma się wrażenie, jest szary i ponury, przepełniony dymem papierosowym, w którym wszyscy nerwowo wykonują swoje czynności. Nie ma tutaj mowy o pięknych opisach plenerów, przyrody, są jedynie wizualizacje miejsc zbrodni, ewentualnie jakieś krótkie przedstawienie miejsca danego wątku. Ten ponury świat powoduje, że historię dobrze się czyta w nocy, chociaż zapewne element grozy, fabuła wywołuje bez względu na porę dnia.

Czasem miałem wrażenie, że oglądam jakiś film, bo faktycznie wszystko jest tak przedstawione, że nie miałem kłopotów z wyobrażeniem i wczuciem się w rolę poszczególnych bohaterów.

Od samego początku czytania powieści, zagłębiamy się w mroczny świat, wręcz uderzający w psychikę. Powstaje od razu napięcie, co powoduje, że szybko wdrażamy się w akcję. Kolejne wydarzenia powodują, że jesteśmy coraz ciekawsi dalszej części. Postaci w książce, są tak wykreowane, że aż trudno uwierzyć w ich realność, mimo że to wszystko jest fikcją.

Po przeczytaniu nasuwały mi się pewne myśli. Zastanawiałem się, jak bardzo może być trudna do rozszyfrowania ludzka psychika. Czy w ogóle my sami nad sobą jesteśmy w pełni zapanować? Czy jesteśmy zdolni aż do takich pomysłów, jakie miał morderca w tej książce? Jak bardzo przeżycia w naszym życiu, mogą zmienić naszą przyszłość i rozumowanie? I wreszcie, czy z normalnego człowieka, może się wykreować psychopata i co ma na to wpływ?

Aczkolwiek jest to fikcja literacka, jednak wszystko, co zostało ujęte w książce, wydaje się, że mogłoby mieć miejsce w prawdziwym świecie niestety. Wiemy doskonale, że wśród ludzi jest wielu takich, którzy nie potrafią odnaleźć siebie wśród społeczeństwa, są przez innych ignorowani, poniżani, a to z kolei ma wpływ na ich psychikę, a psychika to bardzo delikatna część człowieczeństwa, która prowadzi nas przez życie. Wydarzenia, jakie miały miejsce w opisanej historii, to obraz psychopaty i jego oblicze, prowadzą do przemyśleń nad tym, jak bardzo wszyscy musimy być czujni, by nie stanąć na drodze takich ludzi, desperatów, niemających prawdziwych i normalnych wartości życiowych.

Piotr Kościelny na Facebook: Piotr Kościelny – FB

Książka w księgarni Selkar: “Sidła”

Jak przydatny był ten post?

Kliknij poniżej, aby ocenić!

Wynik

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Przepraszamy, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Przeczytaj również...

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.