Katarzyna Franus „Osobni” – recenzja

Share
()
Czas czytania:4 Minut, 16 Sekund

Katarzyna FranusOsobni” – powieść obyczajowa i pełna romantyzmu. Nie przesadzę gdy powiem, że jak skończyłem czytać tę książkę, to poczułem się, jakbym przed chwilą wysłuchał lub nawet obejrzał coś, co przeniosło mnie w wir cudownego świata miłości i prawdziwych uczuć.

Ta lektura pozwala, na relaks, jakiego nikt nie odpuści. Lekka i romantyczna opowieść o pragnieniu spokoju w życiu, miłości, o spełnieniu, o marzeniach. Historia przepełniona wrażliwością, którą czyta się jednym tchem i nie chce się przerywać. Do tego wszystkiego urzekające opisy przyrody, które wprowadzają nas w świat gór, pięknych widoków i innych krajobrazów.

Katarzyna FranusOsobni

Katarzyna Franus "Osobni" wyd. Czarna Owca

Katarzyna Franus “Osobni” wyd. Czarna Owca

Zapewne jest to lektura dla każdego, kto pragnie oddać się fantazji, w której mamy wszystko, co sprawia, że człowiek czuje się błogo, wolnym, beztroskim. Wyzwala w nas takie nastroje, które powodują, że jesteśmy uśmiechnięci i oddajemy się marzeniom.

Osobiście kocham góry, chociaż rzadko tam bywam, to zawsze mnie ciągnie do tych majestatycznych klimatów. I ta książka zapewniła mi takie uczucia. Mogłem sobie wyobrazić, że przechadzam się po malowniczych wzniesieniach, spotykam turystów, którzy są życzliwi, czasem denerwujący, ale ogólnie wzbudzają sympatię.

Główna bohaterka Kinga, to kobieta w kwiecie wieku, która boi się tego, że zaczyna się starzeć, że wkracza w okres przekwitania i menopauzy. Ma na tym punkcie fioła. Jednak odnajduje radość życia, gdy postanawia, że spędzi całe wakacje w górach. Tam spotyka sympatycznego Mateusza, który w zamian za długi, otrzymuje starą szkołę jako ich spłatę, którą postanawia wyremontować. Kinga ma przerwę w pracy i szuka nowej, Mateusz również nie ma się najlepiej w swojej firmie i też przyjechał odetchnąć przed nowymi decyzjami. Oboje się spotykają.

W książce jest wiele o tym, jak czują się ludzie, którzy osiągają średni wiek swojego życia. Są przedstawione ich rozterki i ubolewanie nad mijającym czasem, pragnienie, żeby wszystko było lepsze, żeby ten czas nieco zwolnił. Tak zarówno Kinga jak i Mateusz, odczuwają to przemijanie i z tego powodu są smutni.

Katarzyna Franus "Osobni" wyd. Czarna Owca

Katarzyna Franus “Osobni” wyd. Czarna Owca

Kinga odnajduje w sobie wiele nowych sił, gdy wyrusza szlakami w góry. Towarzyszy jej wyimaginowana starsza kobieta, którą nazywa Srebrzystowłosa. Staje się ona jej mentorką, kimś, kto daje jej rady i pokazuje świat w innym świetle.

W książce jest poruszony i to wielokrotnie, temat wychowania i roli rodziców w życiu dziecka. Jest motyw ojcostwa, gdzie Mateusz ma być tym rodzicem, który dowiaduje się o synu dopiero po latach. Natomiast Kinga wspomina swojego ojca, który był alkoholikiem.

Oto jeden z cytatów, który odzwierciedla istotę tych różnych sytuacji i wartości rodzinnych w książce:

Ojciec to pierwszy mężczyzna dziewczynki. Od relacji z nim zależy, jak kobieta ułoży sobie wszystkie damsko-męskie relacje w dorosłym życiu. Co zobaczy w lustrze, czy siebie zaakceptuje, w jakiej roli obsadzi przyszłego partnera. I jakie braki ten partner będzie musiał wypełnić. O ile zechce. O ile będzie umieć”.

Takich psychologicznych i wartościowych myśli, w tej książce jest wiele i mają one duże znaczenie w całej historii. A i zapewne, są równocześnie, jakby dla nas wskazówkami, żebyśmy mogli cieszyć się życiem i czerpać z niego jak najwięcej pozytywnej energii. A te wskazówki, czy też przemyślenia, niech będą naszymi drogowskazami i, tym nad czym musimy się zastanowić, mieć tego świadomość. Wtedy będzie lepiej…

Powieść doskonała dla kobiet, które borykają się z faktem, że stają się coraz starsze, że doskwierają im zmiany hormonalne, czują się mniej atrakcyjne i ogólnie mają mniej humoru życiowego. Autorka pokazuje poprzez tę historię, że wcale nie musi tak być, że kobieta ma być przygnębiona, pokazuje, jak wiele w życiu jest, żeby nadal się nim cieszyć, że wiek średni, to często nowy początek, czegoś, o czym nawet nie marzyliśmy.

A i muszę również wspomnieć, że nie tylko psychologia, przygoda, romantyczność, relacje międzyludzkie w tej książce mają miejsce. Są też sytuacje zabawne. Takie, które powodują, że się uśmiechamy, rozbawimy.

Bardzo mi odpowiada sposób, w jaki została napisana ta powieść. Niemal każdy fragment, zwracał moją uwagę, nie nudziły mnie żadne opisy sytuacji, uczuć, czy też krajobrazów, jak to czasami bywa w książkach. Wręcz przeciwnie, te, powiedziałbym poetyckie przedstawienie pięknych pejzaży, wręcz mnie urzekło i spowodowało nawet, że zachciało mi się pojechać w góry. Sprawdziłem nawet miejscowości, jakie pojawiają się w książce, czy istnieją. Otóż okazało się, że tak i są położone blisko granicy ze Słowacją w południowej części województwa śląskiego. I chyba je odwiedzę.

W książce jest wiele ciekawych majestatycznych opisów przyrody górskich stoków, różnych szlaków, zabudowań, są one bardzo fajnie przedstawione, co stwarzał, że można było się wczuć w ten krajobraz.

Na pytanie – Kto może przeczytać książkę i do kogo jest adresowana treść? Odpowiem. Książka adresowana jest do wszystkich kobiet, które myślą, że menopauza to koniec świata, a wcale tak nie jest. Do mężczyzn, którzy są czasem za bardzo zagubieni, pochłonięci pracą, a tak naprawdę szukają miłości. Do wszystkich tych, którzy lubią piękne krajobrazy, klimaty małomiasteczkowe, romantyzm i historie rodzinne i miłosne. Treść tej powieści jest bardzo łatwo przyswajalna, tym bardziej że napisana bardzo ciekawym i prostym językiem. Po prostu chłoniemy historię, jakby ktoś nam ją z boku opowiadał…

Katarzyna Franus na Facebook: Katarzyna Franus – FB

Książka w księgarni: “Osobni”

Jak przydatny był ten post?

Kliknij poniżej, aby ocenić!

Wynik

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Przepraszamy, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Przeczytaj również...

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.