Jolanta Kosowska “Niedoskonali” – recenzja

Share
Czas czytania:2 Minut, 43 Sekund

Jolanta Kosowska „Niedoskonali”, to powieść obyczajowa, gdzie znajdziemy wiele o marzeniach, o przeszłości, która ciąży i nie pozwala momentami wieść normalne życie. To właśnie połączyło tych ludzi, o których mowa w książce, którzy wspólnie pracowali i się zaprzyjaźnili.

Czy przeszłość musi zawsze nam dokuczać? Czy może jest jakieś rozwiązanie na to, żeby nie musieć cały czas myśleć o tym, co nas spotkało? Takie pytania można sobie zadawać zawsze, gdy nas coś gnębi. W powieści mamy przykład tego, jak możemy sobie w życiu poradzić i zacząć od nowa.

Jolanta Kosowska “Niedoskonali”

Jolanta Kosowska "Niedoskonali" - wyd. Zaczytani

Jolanta Kosowska “Niedoskonali” – wyd. Zaczytani

Autorka książki przedstawiła nam dosyć romantyczną historię kilku bohaterów. Pokazała nam, że w życiu trzeba podjąć ryzyko, żeby móc zrealizować swoje marzenia. A tym wypadku, głównymi marzeniami bohaterów, było spokojne i radosne życie.

Mamy tutaj do czynienia z żalem, jaki pozostał w pamięci, ale również nadzieję i perspektywa lepszego życia, jaka się pojawia, gdy człowiek postanowi, że zacznie wszystko od nowa, w nowym miejscu i wśród nowych znajomości. Nie można cały czas uciekać przed tym, co nas gnębi.

Lekka i spokojna lektura, pozwala nam się odprężyć. Mamy tutaj opowieści, których narratorami są sami bohaterowie. Treść książki jest ukazana w bardzo prosty i przyswajalny sposób i zapewne tę historię może przeczytać każdy oprócz najmłodszych dzieci, ponieważ jest tutaj kilka intymnych sytuacji, lecz nie są one nasycone jakimś przesadnym erotyzmem.

Jest też dosyć nieprzyjemny wątek dziewczyny, którą uczyła jedna z głównych bohaterek. Mówi on o molestowaniu seksualnym, o dramacie rodzinnym. Ta sytuacja spowodowała, że nauczycielka nagłośniła ten problem, co nie podobało się dyrekcji. Została przez to zwolniona ze szkoły. Wyjechała do Portugalii i zaczęła nowe życie. To początek nowej historii jej życia, która opiewała w romantyczne wydarzenia, ale też przeszłość nie pozwalała na zapomnienie.

Jolanta Kosowska "Niedoskonali" - wyd. Zaczytani

Jolanta Kosowska “Niedoskonali” – wyd. Zaczytani

W książce mamy do czynienia z przeskakiwaniem fabuły w czasie. Te przeskoki dotyczą kolejnych bohaterów, co stanowi spójną całość historii i dzięki czemu odnajdujemy jej sens. Wspólnym mianownikiem bohaterów, oprócz przeszłości, jest też samotność. Czy znajdą oni swoje bratnie dusze, miłość?

Powieść jest krótkim przedstawieniem ludzkich potrzeb. Jolanta Kosowska pokazuje nam, że nawet najzwyczajniejsze wydarzenia w życiu, mają ogromny wpływ na naszą przyszłość. Bohaterowie powieści, mimo że nie mieli zbyt dobrych wspomnień, to jednak potrafią znaleźć w sobie radość i to pozwala im, na odnajdywanie siebie w nowej rzeczywistości.

Myślę, że czytelnik dosyć łatwo utożsami się z bohaterami, bowiem ich problemy, nie są nikomu obce. W książce mamy też pewien obraz Lizbony i tamtejszego klimatu. Dzięki temu, że autorka stworzyła postaci dosyć zwykłe i właściwie niczym się nie wyróżniające, łatwo nam zrozumieć ich postępowania.

To książka, która mówi nam, że nie warto się w życiu poddawać, zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie i można odczuwać radość, mimo że los nie był dla nas łaskawy. Zatem przesłanie, jakie niesie ze sobą ta lektura, to optymizm, bez względu na sytuacje, w jakich znajdowali się bohaterowie. I chyba w życiu każdego z nas, powinien taki optymizm przeważać, bo cóż by to było za życie, gdybyśmy cały czas myśleli o tym, co nam nie wyszło, czego nie dokonaliśmy, co mogliśmy, a nie zrobiliśmy.

Jolanta Kosowska na Facebook: Jolanta Kosowska FB

Książka do nabycia w księgarni: Niedoskonali

Recenzja Emil Kowalski

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.