Lauren Wolk „Echowa góra” recenzja

Share
Czas czytania:3 Minut, 16 Sekund

Lauren Wolk „Echowa góra” to wzruszająca opowieść o losach młodej dziewczynki, której ojciec zapadł w śpiączkę, a ona sama nie wiedziała, jak mu pomóc. Troskliwa i ambitna Ellie, pełna życia, nie poddawała się smutkowi.

Ellie poznaje Cate, która kiedyś była pielęgniarką, a teraz po ugryzieniu przez kunę, była zakażona i groziła jej śmierć. Młoda Ellie odkryła w sobie zdolności pomagania innym, poprzez leczenie różnymi preparatami i innymi medycznymi sposobami, które to właśnie na Cate zastosowała. Ta doceniła jej dar. Okazało się też, że Cate znała Ellie, która się nią i jej bratem zajmowała.

Lauren Wolk „Echowa góra”

Lauren Wolk "Echowa Góra" Wydawnictwo Iuvi

Lauren Wolk “Echowa Góra” Wydawnictwo Iuvi

I właśnie, gdy Elli odkryła swoje zdolności, postanowiła, że oprócz tego, że wyleczy Cate, to spróbuje pomóc swojemu ojcu. Batalia o zdrowie jej pacjentów, trwała na dobre.

Powieść bardzo sentymentalna i wzruszająca. Przyjemna i posiadająca w sobie pokłady treści, która wyzwala wiele empatii i wzbudza głębokie uczucia. Przede wszystkim są to uczucia dobre, które wyzwalają w człowieku odpowiednie samopoczucie, nastrój, który jest relaksujący, czy też dzięki niemu jesteśmy radośni, bardziej otwarci na to, co wokół nas. A przynajmniej ja takich optymistycznych chwil doznałem i nie tylko podczas czytania, ale pozostały one również po zakończeniu książki.

Książka niesie ze sobą dobre przesłanie i motywuje do działania na rzecz dobra dla innych. Jest to przykład bezinteresowności i poświęcenia młodej Ellie, przecież jeszcze dziecka, ale odważnego, które pomaga chorym. Powieść przez to może inspirować do takich zachowań, a nawet ukierunkować przyszłość młodych ludzi. Bo przecież być lekarzem, to zaszczyt i jest to jeden z najbardziej docenianych i szlachetnych zawodów.

Bardzo ładny język pisany pozwala nam na zobrazowanie sobie wszystkiego, nie sprawia żadnych kłopotów i na dodatek krótkie rozdziały, sprawiają, że nie czujemy żadnego zmęczenia. Przeciwnie – książkę czyta się w ekspresowym tempie, jest na tyle wciągająca, że aż żal ją przerywać.

Lauren Wolk "Echowa Góra" Wydawnictwo Iuvi

Lauren Wolk “Echowa Góra”

Odczuwalny jest klimat bajkowy nawet, gdyż dotyczy różnych mikstur, mamy tutaj kobietę uważaną za wiedźmę, czy też tajemniczego psa, który przynosi Ellie figurki do kolekcji. Figurki wykonuje młody chłopak, równie tajemniczy. Elli jest nimi zafascynowana. Poza tym mamy świat ziół, którymi główna bohaterka leczy oraz pszczoły, którym zabiera miód na rany Cate.

Wszystko toczy się w dobie kryzysu, jaki nastąpił w latach dwudziestych w USA, w XX wieku. Toteż z tego powodu Elli wraz z rodziną, musiała się przeprowadzić, bo nie było ich stać na mieszkanie w mieście. Trafili oni do miejsca, gdzie głównie las i góra były otoczeniem, zatem w książce czujemy właśnie taki wiejski bardziej klimat, który zresztą został przez Autorkę wyraźnie wyeksponowany.

Zapewne uwagę czytelników zwróci kolorowa okładka, która sama w sobie ma wiele treści i faktycznie jest odzwierciedleniem klimatu panującego w książce, mimo że bywają w niej chwile nieco smutniejsze i czasem też takie, gdzie możemy troszkę się wzdrygnąć, gdy Ellie przeprowadzała zabiegi. Ale nie jest to drastyczne na tyle, aby obrzydzało.

Konsekwencje swoich działań, wybór właściwej drogi i wiele innych wartości, które niesie treść, są tutaj głównymi atutami. Wszystko to połączono z pewnego rodzaju magią stanowi sprytny przekaz moralny dla młodzieży.

Główna bohaterka to młoda Ellie, która jest bardzo ambitna i troskliwa. Martwi się o wszystkich, o psa, suczkę, która właśnie urodziła, o brata, mamę. Jest otwarta na świat i ma swoje życiowe aspiracje, co w tak młodym wieku, jest niemal wyjątkiem. To przykład dla młodych ludzi, którzy powoli będą wkraczać w dorosłość i potrzebują właśnie takich stereotypów. A Ellie, po prostu czytelnicy na pewno polubią.

Dobre nastawienie do życia, do innych osób, to główne wartości, które niesie ze sobą powieść „Echowa góra” i myślę, że warto, aby młodzi ludzie sięgnęli po tę lekturę. Tym bardziej że jest to ona naprawdę ciekawa i czyta się bardzo przyjemnie. Mało tego, uważam, że nawet najmłodsi czytelnicy, też mogą być jej odbiorcami, a mama, która im przeczyta tę powieść, wytłumaczy dodatkowo to, co może być niezrozumiałe.

Książka dostępna w Selkar: Echowa Góra

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.