Karolina Winiarska „W Twoją stronę” recenzja

Share
Czas czytania:3 Minut, 5 Sekund

Karolina WiniarskaW Twoją stronę”. Powieść obyczajowa w pełnym, tego słowa znaczeniu. Życie bohaterek Felicji i jej siostry Łucji to szereg zmagań z codziennością, a przede wszystkim, z własnymi słabościami i niejednokrotnie z pokusami, przed którymi nie zawsze mogły się uchronić. Historia, w której wiele wzruszeń i konfliktów pomiędzy kochającymi się ludźmi, pokazuje nam życie, które mimo wszystko, jest jedno i trzeba poznać jego wartość.

Tak trochę filozoficznie zacząłem o tej książce, ponieważ takie pierwsze słowa o niej nasunęły mi się od razu po jej przeczytaniu. Bo rzeczywiście w powieści mamy wiele dylematów życiowych, które na co dzień mogą dotknąć każdego. A fabuła, którą stworzyła autorka, pozwala nam na wiele refleksji i porównań z własnym losem.

Karolina WiniarskaW Twoją stronę

Karolina Winiarska „W Twoją stronę” Wydawnictwo Jaguar

Karolina Winiarska „W Twoją stronę” Wydawnictwo Jaguar

Książka może być zarówno doskonałą powieścią miłosną, obyczajową, czy nawet dramatem, jak też być przestrogą, przykładem tego, co i jak w życiu może się potoczyć, czego możemy uniknąć, czy też, w jaki sposób sobie poradzić, gdy na naszej drodze, szczególnie w życiu małżeńskim, stanie jako przeszkoda.

Czytając tę książkę, czułem jakąś swojską atmosferę, co trochę dziwne, bo ani nie byłem w okolicach Bieszczad, bo jest to główne miejsce akcji, ani też nie znam nikogo z tamtych rejonów. Ale tutaj ten klimat był odczuwalny, pomimo że stanowił tło do całej fabuły. W każdym razie Autorka książki stworzyła dzięki temu odpowiedni nastrój idealnie pasujący do wydarzeń.

W książce jest też obraz pokoleniowy. I okazuje się, że niekoniecznie te różnice pomiędzy młodymi a starszymi, są tak duże w pewnych sytuacjach. Ważne jest zrozumienie i zdrowe podejście do każdego problemu, bo przecież wszyscy są ludźmi, a babcie, czy dziadkowie, też kiedyś popełniali błędy. I chyba takie przesłanie między innymi ma też ta książka.

Karolina Winiarska „W Twoją stronę” Wydawnictwo Jaguar

Karolina Winiarska „W Twoją stronę” Wydawnictwo Jaguar

Oprócz tego poruszony został problem dotyczący relacji małżeńskiej po latach od ślubu. To, w jaki sposób widzi kobieta wspólne życie, jak reaguje jej mąż i jak się zachowuje. Czego jej brak. To bardzo ważne i chyba każdy, będący w związku w mniejszym lub większym stopniu boryka się z takimi właśnie dylematami życiowymi. To właśnie stanowi o tym, że książka jest po prostu „życiowa”.

Przyjaźń partnerska, romans, miłość siostrzana i oczywiście miłość małżeńska i ta chyba najważniejsza, czyli miłość rodzinna, do dzieci i krewnych. Te wszystkie najbardziej istotne wartości w życiu każdego z nas, są w tej książce ukazana bardzo dobitnie i bez owijania w fałszywe piękno, bo także widoczna jest druga strona medalu, czyli ukazane jest to, że można równie mocno kogoś nienawidzić. I za to polubiłem tę książkę, bo nie jest taka cukierkowa, jak to czasami bywa z powieściami tego rodzaju.

Pytania podczas czytania tej powieści nasuwają się same. Chociażby takie, czy aby na pewno jesteśmy w stanie tolerować fakt, że nasz partner poświęca wiele czasu na pracę? Czy jesteśmy pewni tego, że możemy być wsparciem dla kogoś, z kim dzielimy życie? Czy zawsze mówimy prawdę?

I oczywiście o wiele więcej nasuwa się na myśli. Bo ta książka jest właśnie taka, że oprócz samej fabuły, akcji i w ogóle, skłania nas do weryfikacji naszych przekonań.

Myślę, że to lektura dla każdego, kto lubi historie z morałem. Zapewne głównie kobiety będą zadowolone z tej powieści, ale kto wie, ilu mężczyzn pokusi się na urozmaicenie swojej biblioteki. A poza tym książka, to temat życiowy i warto poświęcić czas, na jej przeczytanie.

Chciałbym też dodać, że jest to pierwsza część tej rodzinnej powieści, bo i tak też można nazwać. O późniejszych losach bohaterów, przeczytacie w: Karolina Winiarska „Między nami” recenzja książki

Karolina Winiarska na Facebook: Karolina Winiarska FB

Książka w księgarni: “W Twoją stronę”

Wydawnictwo Jaguar – Link

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.