Jonice Webb „Wypełnić pustkę” recenzja

Share
Czas czytania:4 Minut, 1 Sekund

Jonice WebbWypełnić pustkę” to książka, która może pomóc każdemu, kto czuje, że być może brakuje mu własnej wartości, ma różne uczucia skrajności w swoim życiu, postępuje czasem wbrew sobie, nie bardzo wychodzi mu akceptacja siebie oraz ma wiele podobnych odczuć.

Janice WebbWypełnić pustkę

Jonice Webb "Wypełnić pustkę" Wydawnictwo Zwierciadło

Jonice Webb “Wypełnić pustkę”

Autorka wyjaśnia nam, skąd i kiedy takie uczucia mogą się pojawiać w naszym dorosłym życiu, ale także przytacza przykłady młodych osób, które były zaniedbywane emocjonalnie przez swoich rodziców. Bo właśnie takie późniejsze problemy emocjonalne, mogą wynikać z tego, jak nas wychowywali rodzice, a przede wszystkim, co w nas dostrzegali, w jaki sposób przekazywali nam wiedzę, czy też podchodzili do naszych problemów, czy zachowania w dzieciństwie.

Wydawałoby się na pierwszy rzut oka, że to przecież jest jasne dla każdego rodzica, że często zachowanie w dorosłości wynika z tego, jak toczyło się dzieciństwo. Ale jak się okazuje, nie zawsze jesteśmy w pełni tego świadomi i dzięki przytoczonym prawdziwym historiom w tej książce, możemy poznać obraz takich psychologicznych aspektów życiowych i uświadomić sobie, gdzie tkwi problem i nawet co jest jego źródłem i kiedy się to zaczęło.

W książce mamy wiele na temat podejścia do naszych dzieci, to, w jaki sposób powinniśmy utrzymywać relacje z naszymi pociechami. Są wskazania i przeciwskazania w tej sprawie. Jest wiele o skutkach naszego wychowania, jako rodzica i to, że potem dziedziczymy pewne zachowania, a nawet błędy z naszej przeszłości, przekazując je naszym pociechom.

Tak ogólnikowo nakreśliłem fabułę tej książki, ale jest w niej sporo ćwiczeń, by czytelnik mógł sam sobie uświadomić, czy jest zaniedbany emocjonalnie, czy może akurat w jego przypadku czegoś takiego nie było. Są też ćwiczenia i porady, które pozwalają na to, żeby człowiek mógł nad sobą popracować, nad swoim zachowaniem w dorosłym życiu, jak też potrafił znaleźć źródło niepowodzeń, lęków, czy też niewłaściwego zachowania, które mu przeszkadza.

Jonice Webb "Wypełnić pustkę" Wydawnictwo Zwierciadło

Jonice Webb “Wypełnić pustkę” Opis

Poniekąd lektura jest także motywująca, bowiem przedstawia nam problem nie w sposób, który powoduje, że czytelnik, poznając swoje niedociągnięcia, nagle staje się przygnębiony. Wręcz przeciwnie, książka motywuje do działania, by poznał swoje dolegliwości i potrafił z nimi walczyć. Lektura pokazuje, że wszystko, co nas martwi w sobie, da się zniwelować, możemy z tym sobie radzić i wcale nie jest to ponad nasze siły i wystarczy być otwartym na samego siebie i dla innych, co jest pierwszym krokiem do samodoskonalenia siebie.

Bo właściwie jest tutaj poruszany temat samooceny, samokrytyki, które to są nam potrzebne, ale też Autorka wskazuje nam jak właściwie postępować w tej materii, by dało to oczekiwane efekty, a nie zdołowało jeszcze bardziej. I właśnie w tym celu są pewne ćwiczenia, zadawane są czytelnikowi pytania i odpowiadając na nie, sam on, może ocenić swój stan psychiczny, na tyle, by podjąć konkretne kroki, które zresztą są też przez Autorkę wskazane w tej książce.

Jest to kolejna książka z tych, które mają na celu rozwój psychologiczny człowieka. W tym wypadku dotyczy zarówno rodziców, jak i też dzieci, ale także Autorka przedstawia w swoim dziele wiele porad dla terapeutów, którzy zajmują się osobami emocjonalnie zaniedbanymi.

Jonice Webb "Wypełnić pustkę" Fragment

Jonice Webb “Wypełnić pustkę” Fragment

Warto też podkreślić fakt, że książka została napisana w bardzo zrozumiały sposób dla każdego. Nie jest to podręcznik tylko dla specjalistów. Właściwie jest to lektura inspirująca do działania, poznawania siebie, przyczyn swoich zachowań, które nam nie odpowiadają, a chcielibyśmy je w sobie zmienić.

Treści są tak skonstruowane, że czytając poszczególne rozdziały, Autorka przypomina nam wątki z poprzednich. Tym samym doskonale kieruje nas etapowo i konsekwentnie po różnych krokach, jakie możemy podjąć w celu poprawienia własnego samopoczucia. Czuć w tych treściach fachowość równie pod względem podejścia do tematu, psychologicznym, przyjaznym, jak też pod względem doświadczeń terapeutycznych.

Jonice Webb "Wypełnić pustkę" Zadania

Jonice Webb “Wypełnić pustkę” Zadania

Emocjonalne wsparcie rodzica, o rodzicach autorytarnych, władczych, pobłażliwych, srogich. A także o narcyzmie rodziców. O wartościach, jakie nam przekazują. O tym, jak wychwycić własne problemy. O znaczeniu asertywności i kiedy jest ona niezbędna, jak się jej nauczyć. To zaledwie niektóre ważne szczegóły, które zostały przedstawione, i możecie je poznać.

Myślę, że lektura spodoba się każdemu, kto dba o swój stan psychiczny, prowadzi własny biznes, chce być szczęśliwym, nie ucieka od problemów i szuka rozwiązań na wszystko, co wydaje mu się przeszkadzać. To zapewne książka też dla rodziców, którzy mogą dzięki niej nawet uniknąć niektórych błędów w wychowywaniu swoich dzieci. To też materiał dla psychologów, terapeutów, czy też innych osób, które na co dzień mają do czynienia z innymi, pacjentami, którymi się zajmują, doradzają im itd. Ale jest to też uzupełnienie wiedzy psychologicznej dla wszystkich, bez względu, czy są specjalistami, czy po prostu są osobami, które lubią różne porady i psychologię w ogóle.

Książka dostępna w wydawnictwie Zwierciadło

Czytaj inne pozycje Zwierciadła – Książki Wydawnictwa Zwierciadło

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.