Kasia Magiera – “Lubię pisać warstwowo”

Share

Kasia Magiera, pochodzi z Krakowa, tam się urodziła i cały czas mieszka. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej w zakresie filmoznawstwa. Jest krytykiem filmowym, no i oczywiście pisze książki.

Kasia Magiera

Może od razu też wyjaśnię, dlaczego książki podpisuję Kasia, a nie Katarzyna, bo to zwykle budzi zaskakującą dla mnie kontrowersję. Powód jest prozaiczny, praktycznie nikt, nigdy się do mnie nie zwracał ani nie zwraca pełnym imieniem. Katarzyna brzmi ogromnie poważnie i kojarzy mi się z katechetką z podstawówki, która, kiedy była na mnie zła właśnie używała pełnej formy mojego imienia:)

Czym Pan się zajmuje oprócz pisania?

Z wykształcenia jestem filmoznawcą, a konkretnie krytykiem filmowym. W trakcie studiów i zaraz po ich zakończeniu przez ponad 5 lat pracowałam w krakowskim Kinie pod Baranami oraz współpracowałam z różnymi rozgłośniami radiowymi (w jednym z nich miałam z przyjacielem autorską filmową audycję).

Obecnie jednak częściej pracuję z młodzieżą w szkole policealnej na warsztatach z kreowania wizerunku. Jak również prowadzę własną firmę, wydawnictwo naukowe, które otrzymałam w spadku po tacie.

targi-ksiazki-magiera-640x427
Katarzyna Magiera – Targi książki 2021 / foto. księgarnia Tantis

Od kiedy zaczęła się Pani kariera literacka?

Wymyślać historie lubiłam od zawsze, ale odważyłam się zacząć pisać na poważnie, dopiero kiedy syn, mając trzy lata, poszedł do przedszkola, a ja musiałam zweryfikować swoje cele zawodowe. Wtedy zaczęłam pisać, było to w 2017 roku.

A zdecydowałam się napisać kryminał, gdyż miała nerwowy okres w życiu i uśmiercanie bohaterów na kartach papieru podziało na mnie jak terapia :). Dzięki temu wyrzucałam nagromadzoną złość, opuściły mnie złe emocje i poradziłam sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.

Co Panią inspiruje do tworzenia historii w książkach?

Inspiracją jest rzeczywistość, ludzie są skłonni do okrucieństw, o jakich żadnemu pisarzowi się nawet nie śniło. Ale i interesują mnie nieszablonowi reżyserzy oraz ich filmy. Lubię znajdować w filmach intrygujące wątki i wrzucać jej do moich książek, aby w innych okolicznościach i z innymi bohaterami nabrały nowego wyrazu. Taka postmodernistyczna zabawa. Jestem wierną fanką filmów Quentina Tarantino i jego sposób tworzenia dzieł fascynuje mnie – z kawałków już istniejących szyje coś nowego.

Ponadto od ponad 20 lat interesuję się zagadnieniem seryjnych morderców, dlatego też ten temat jest obecny w moich książkach. Najciekawszy jest dla mnie powód, co doprowadza do tego, że ktoś może stać się seryjnym mordercą. Nie interesują mnie czyny, a podwody/motywacje.

Jakim dorobkiem może Pani się pochwalić?

Zanim ukazała się moja książka fabularna, to wcześniej wydałam z Profesor Grażyną Stachówną z UJ-tu kwartalnik dla filmoznawców, w którym były teksty o kinie indyjskim. Następnie Wydawnictwo Melanż wydało siedem moich książek: Echo Milczenia, Długie Cienie, Anatomia grzechów, (Nie)sława, Woskowe Laki, Ciemność duszy i Gra Złudzeń. Trudno mi samej oceniać ich wartość, w każdej z nich starłam się zawrzeć obserwację człowiek i jego poczynań, które są podyktowane określonymi warunkami życiowymi czy podjętymi decyzjami. Chciałabym, aby czytelnik, czytając moje książki, zastanowił się chwilę, jak on zachowałby się, kiedy znalazłby się w podobnym położeniu jak moi bohaterowie. Zależy mi na tym, aby pokazać, że świat nie jest czarno-biały, a sprawiedliwość nie zawsze jest taka, jak nam się wydaje, że powinna być.

Może opowie Pani o swoim stylu literackim i o gatunku?

Lubię pisać warstwowo, aby przeszłość łączyła się z teraźniejszością, mając wpływ na przyszłość. Najlepiej czuję się w kryminałach, ale nie epatuję makabrą. Interesują mnie relacje między bohaterami i to jak się one zmieniają pod wpływem nieprzewidzianych okoliczności. Najnowsza moja książka, “Gra Złudzeń” jest kryminałem z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Ale jedno jest pewne, zawsze musi być u mnie zbrodnia, bez niej nie ma historii.

Jakieś nagrody, wygrane konkursy?

Dużą radość sprawiło mi, kiedy cztery moje książki znalazły się w TOP 10 najchętniej słuchanych książek w Empiku w danym miesiącu. Książki piszę dla ludzi i zależy mi na tym, aby czytali/słuchali i uznawali ten czas za dobrze spędzony.

Pani udział w akcjach charytatywnych, medialnych?

Kilka razy zdarzyło się, że ktoś do mnie napisał z prośbą o przekazanie książki na cel charytatywny i co robiłam, bo jeśli swoją pracą mogę odrobinę pomóc, to jest, to wspaniałe osiągniecie. Nie otrzymałam do tej pory żadnej propozycji akcji medialnej, ale jeśli byłaby sensowna, to na pewno rozważyłbym ją.

Pani inspiracja życiowa?

Inspiracją był mój Tato, który nauczył mnie, że warto realizować swoje pasje, bo jeśli się to robi, to człowiek jest szczęśliwy i innym przekazuje coś pozytywnego. Tato miał możliwość wykonywać pracę, która była jego hobby, dlatego stał się uznanym specjalistą w swojej branży. Udowodnił mi, że trzeba kochać to, co się robi, bo to daje spełnienie.

Cienię ludzi, którzy wykonują swoją pracę dobrze, z zaangażowaniem, a nie rozdrabniają się na drobne. Szanuję ludzi, którzy wiedząc, że swoim słowem mogą coś zmienić, mogą coś zdziałać i nie boją się tego robić, nawet jeśli nie jest to politycznie poprawne.

Proszę opowiedzieć o swoich książkach.

Moje książki są kryminałami, a elementy do nich pochodzą z różnych inspiracji. Debiutancie „Echo milczenia” jest zabawą z konwencją i gatunkiem. Zwykle w kryminałach to mężczyźni grają główne role, a kobiety są ich dopełnieniem lub komplikują im życie. W Echu Milczenia postanowiłam oprzeć cały świat przedstawiony na kobietach. To one są głównymi bohaterkami i zajmują miejsca wcześniej przynależne mężczyznom. Nie ma to nic wspólnego z feministyczną filozofią, czy gender. Jedynie z moją chęcią zabawy gatunkiem. Nie lubię etykietek, bo one ograniczają i zmuszają do określonego myślenia. Jednak pomysł na “Echo Milczenia” był jednorazową zabawą, bo nadmiar kobiet dookoła nie byłby do zniesienia w większej ilość :). Dodatkowo w Echu Milczenia, nie ma ani jednego imienia i nazwiska wymyślonego przez ze mnie, każde pochodź z jakiegoś polskiego filmu czy serialu, a odkrywanie tego zależy od wiedzy czytelnika. Chociaż jeśli czytelnik nie zna filmowych pierwowzorów, to i tak będzie mógł zrozumieć fabułę.

„Długie cienie” są zabawą z moim drugim ulubionym gatunkiem, czyli Teen Drama. „Anatomia grzechów” jest obserwacją dziecięcego świata i tego jak jest specyficzny. „(Nie)Sława” jest kryminałem celebryckim opartym mocno o plotkarski portal takim jak pudelek (w tym wypadku doszło do głosu moje zawodowe medioznawcze zainteresowanie). Woskowe Laki i Ciemność duszy to moje zainteresowanie seryjnymi mordercami oraz powodami, dla których ktoś się nim staje.

Anatomia-Grzechow-640x806
Kasia Magiera – “Anatomia grzechów”

A “Gra Złudzeń” to moja interpretacja gatunku noir, najlepszego, jaki był w kinie amerykańskim lat 40 i 50- tych.

Tyle już zostało napisane i stworzone, że można z tego czerpać garściami, tworząc coś nowego, świeżego i oryginalnego.

Jakie ma Pani plany na najbliższą przyszłość?

Wydaje mi się, że jak ktoś lubi pisać, to ciągle żyje w fikcyjnym świecie swoich postaci. Mam wrażenie, że ciągle coś piszę i ciągle coś tworzę. Kończąc jedną książkę mam już w głowie kolejną historię, którą chciałabym opowiedzieć.

Jeśli tylko będę dostawać kolejne możliwości, a wydawnictwo Melanż będzie chciało moje książki, to pomysłów na kolejne książki mam wiele.

Kilka słów dla początkujących pisarzy?

Bycie autorem książek komercyjnych nie jest rzeczą prostą. W miesiącu wydawanych jest wiele różnych, dobry propozycji, więc trzeba liczyć się z tym, że żyć z pisania książek nie będzie można przez jakiś czas. Jednak jeśli człowiek czuje, że ma coś nieszablonowego do przekazania, to powinien próbować to robić. A to, co jest najważniejsze w tym zawodzie to cierpliwość. Napisać książkę można w 3-6 miesięcy, a znaleźć wydawcę jest znacznie trudniej. Ale trzeba próbować, nawet po kilka razy.

Warto jest dać książkę do przeczytania komuś obecnemu, aby wydał opinię o niej.

Pierwsza książka jest testem, czy to, co chcemy przekazać, inni chcą słuchać.

Odradzam korzystanie z ofert o współfinansowaniu, bo to mało opłacalny biznes dla autora.

W mojej ocenie już lepiej samemu wydać książkę niż zdecydować się na wydawnictwa, które proponują współfinansowanie. Wiem, że po miesiącach czekania na odpowiedz z wydawnictwa, można chcieć się połasić na taką ofertę, ale doradzam przemyśleć to, są grupy na FB dla początkujących autorów, gdzie można skonsultować swoje wątpliwości oraz oferty, które się otrzymuje. Warto pytać ludzi, którzy mają już doświadczenie.

Kilka słów do czytelnika od siebie:

Cienie sobie opinię czytelników, dlaczego zawsze zachęcam, aby po przeczytaniu mojej książki podzielić się ze mną wrażeniami. Książki piszę dla czytelników, więc ich odczucia i wrażenia są dla mnie kluczowe.

Lubię rozmawiać i dyskutować. Lubię poznawać nowych ciekawych ludzi, dlatego, jeśli ktoś ma ochotę podzielić się ze mną swoim odczuciami, to zapraszam do kontaktu.

Chciałby Pani coś dodać na koniec?

Chciałabym, aby zwrócić uwagę na okładki książek, gdyż są one dla mnie istotne. Stanowią wizualną kwintesencję treści książki. Są jak jeden idealny kadr wycięty z filmu, który mówi wiele, ale nie zdradza najważniejszego.

Okładka jest zaproszeniem i informacją, że świat wewnątrz niej będzie ciekawy.

Okładka jest jak plakat reklamujący film, jeśli jest banalny, to nie skłoni nikogo do pójścia na seans.

Autorem moich okładek od początku jest Wojtek Wawoczny (Vavoq), który jak mało kto idealnie rozumie moje myśli i intencje fabularne. Książka przyciąga okładką, dlatego ta kwestia w tworzeniu książki jest dla mnie ważna i zawsze czekam na efekty pracy Wojtka jak na szpilkach, czy to będzie to, co do mnie przemówi.

Kasia Magiera do wszystkich:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytelników i mam nadzieję, że czas po pandemii ponownie pozwali na spotkania na żywo.

Zachęcam do czytania i to nie tylko moich książek. Czytanie pobudza umysł i zwiększa kreatywność. Filmy czy seriale dają nam gotowe obrazy, a książki pozwalają jej budować w naszej wyobraźni. Warto to pielęgnować. 🙂

Dziękuję Pani za rozmowę. Rozmawiał Emil Kowalski.

Wydawcą książek Katarzyny Magiera jest Wydawnictwo Melanż.

Kasia Magiera na Facebook’u: Kasia Magiera – FB

Książki do nabycia w Empik:

 1. Ciemność duszy
 2. Woskowe Lalki
 3. Gra złudzeń
 4. (NIE)sława
 5. Echo milczenia. Trylogia lubomierska. Tom 1
 6. Długie cienie. Trylogia lubomierska. Tom 2
 7. Anatomia grzechów. Trylogia lubomierska. Tom 3
 8. Woskowe Lalki
Pliki cookie to małe fragmenty tekstu wysyłane do przeglądarki przez odwiedzaną stronę lub aplikację internetową (tzw. webową). Pomagają one między innymi zapisywać informacje o Twojej wizycie, co może ułatwić ponowne odwiedzenie strony i uczynić ją bardziej użyteczną dla Ciebie. View more
Cookies settings
Akceptuję
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Polityka Prywatności

Poniższa Polityka Prywatności określa zasady zapisywania i uzyskiwania dostępu do danych na Urządzeniach Użytkowników korzystających z Serwisu do celów świadczenia usług drogą elektroniczną przez Administratora oraz zasady gromadzenia i przetwarzania danych osobowych Użytkowników, które zostały podane przez nich osobiście i dobrowolnie za pośrednictwem narzędzi dostępnych w Serwisie.

Poniższa Polityka Prywatności jest integralną częścią Regulaminu Serwisu, który określa zasady, prawa i obowiązki Użytkowników korzystających z Serwisu.

§1 Definicje

 • Serwis - serwis internetowy "MegaKultura" działający pod adresem https://megakultura.pl
 • Serwis zewnętrzny - serwisy internetowe partnerów, usługodawców lub usługobiorców współpracujących z Administratorem
 • Administrator Serwisu / Danych - Administratorem Serwisu oraz Administratorem Danych (dalej Administrator) jest osoba fizyczna "Emil Kowalski" zamieszkała w Dąbrowie Górniczej, świadcząca usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu
 • Użytkownik - osoba fizyczna, dla której Administrator świadczy usługi drogą elektroniczną za pośrednictwem Serwisu.
 • Urządzenie - elektroniczne urządzenie wraz z oprogramowaniem, za pośrednictwem którego Użytkownik uzyskuje dostęp do Serwisu
 • Cookies (ciasteczka) - dane tekstowe gromadzone w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika
 • RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
 • Dane osobowe - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej
 • Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;
 • Ograniczenie przetwarzania - oznacza oznaczenie przechowywanych danych osobowych w celu ograniczenia ich przyszłego przetwarzania
 • Profilowanie - oznacza dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się
 • Zgoda - zgoda osoby, której dane dotyczą oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych
 • Naruszenie ochrony danych osobowych - oznacza naruszenie bezpieczeństwa prowadzące do przypadkowego lub niezgodnego z prawem zniszczenia, utracenia, zmodyfikowania, nieuprawnionego ujawnienia lub nieuprawnionego dostępu do danych osobowych przesyłanych, przechowywanych lub w inny sposób przetwarzanych
 • Pseudonimizacja - oznacza przetworzenie danych osobowych w taki sposób, by nie można ich było już przypisać konkretnej osobie, której dane dotyczą, bez użycia dodatkowych informacji, pod warunkiem że takie dodatkowe informacje są przechowywane osobno i są objęte środkami technicznymi i organizacyjnymi uniemożliwiającymi ich przypisanie zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej
 • Anonimizacja - Anonimizacja danych to nieodwracalny proces operacji na danych, który niszczy / nadpisuje "dane osobowe" uniemożliwiając identyfikację, lub powiązanie danego rekordu z konkretnym użytkownikiem lub osobą fizyczną.

§2 Inspektor Ochrony Danych

Na podstawie Art. 37 RODO, Administrator nie powołał Inspektora Ochrony Danych.

W sprawach dotyczących przetwarzania danych, w tym danych osobowych, należy kontaktować się bezpośrednio z Administratorem.

§3 Rodzaje Plików Cookies

 • Cookies wewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez system teleinformatyczny Serwisu
 • Cookies zewnętrzne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez systemy teleinformatyczne Serwisów zewnętrznych. Skrypty Serwisów zewnętrznych, które mogą umieszczać pliki Cookies na Urządzeniach Użytkownika zostały świadomie umieszczone w Serwisie poprzez skrypty i usługi udostępnione i zainstalowane w Serwisie
 • Cookies sesyjne - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne podczas jednej sesji danego Urządzenia. Po zakończeniu sesji pliki są usuwane z Urządzenia Użytkownika.
 • Cookies trwałe - pliki zamieszczane i odczytywane z Urządzenia Użytkownika przez Serwis lub Serwisy zewnętrzne do momentu ich ręcznego usunięcia. Pliki nie są usuwane automatycznie po zakończeniu sesji Urządzenia chyba że konfiguracja Urządzenia Użytkownika jest ustawiona na tryb usuwanie plików Cookie po zakończeniu sesji Urządzenia.

§4 Bezpieczeństwo składowania danych

 • Mechanizmy składowania i odczytu plików Cookie - Mechanizmy składowania, odczytu i wymiany danych pomiędzy Plikami Cookies zapisywanymi na Urządzeniu Użytkownika a Serwisem są realizowane poprzez wbudowane mechanizmy przeglądarek internetowych i nie pozwalają na pobieranie innych danych z Urządzenia Użytkownika lub danych innych witryn internetowych, które odwiedzał Użytkownik, w tym danych osobowych ani informacji poufnych. Przeniesienie na Urządzenie Użytkownika wirusów, koni trojańskich oraz innych robaków jest także praktycznie niemożliwe.
 • Cookie wewnętrzne - zastosowane przez Administratora pliki Cookie są bezpieczne dla Urządzeń Użytkowników i nie zawierają skryptów, treści lub informacji mogących zagrażać bezpieczeństwu danych osobowych lub bezpieczeństwu Urządzenia z którego korzysta Użytkownik.
 • Cookie zewnętrzne - Administrator dokonuje wszelkich możliwych działań w celu weryfikacji i doboru partnerów serwisu w kontekście bezpieczeństwa Użytkowników. Administrator do współpracy dobiera znanych, dużych partnerów o globalnym zaufaniu społecznym. Nie posiada on jednak pełnej kontroli nad zawartością plików Cookie pochodzących od zewnętrznych partnerów. Za bezpieczeństwo plików Cookie, ich zawartość oraz zgodne z licencją wykorzystanie przez zainstalowane w serwisie Skrypty, pochodzących z Serwisów zewnętrznych, Administrator nie ponosi odpowiedzialności na tyle na ile pozwala na to prawo. Lista partnerów zamieszczona jest w dalszej części Polityki Prywatności.
 • Kontrola plików Cookie
 • Zagrożenia po stronie Użytkownika - Administrator stosuje wszelkie możliwe środki techniczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych umieszczanych w plikach Cookie. Należy jednak zwrócić uwagę, że zapewnienie bezpieczeństwa tych danych zależy od obu stron w tym działalności Użytkownika. Administrator nie bierze odpowiedzialności za przechwycenie tych danych, podszycie się pod sesję Użytkownika lub ich usunięcie, na skutek świadomej lub nieświadomej działalność Użytkownika, wirusów, koni trojańskich i innego oprogramowania szpiegującego, którymi może jest lub było zainfekowane Urządzenie Użytkownika. Użytkownicy w celu zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami powinni stosować się do zaleceń bezpiecznego korzystania z sieci.
 • Przechowywanie danych osobowych - Administrator zapewnia, że dokonuje wszelkich starań, by przetwarzane dane osobowe wprowadzone dobrowolnie przez Użytkowników były bezpieczne, dostęp do nich był ograniczony i realizowany zgodnie z ich przeznaczeniem i celami przetwarzania. Administrator zapewnia także, że dokonuje wszelkich starań w celu zabezpieczenia posiadanych danych przed ich utratą, poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń fizycznych jak i organizacyjnych.
 • Przechowywanie haseł - Administrator oświadcza, że hasła przechowywane są w zaszyfrowanej postaci, używając najnowszych standardów i wytycznych w tym zakresie. Deszyfracja podawanych w Serwisie haseł dostępu do konta jest praktycznie niemożliwa.

§5 Cele do których wykorzystywane są pliki Cookie

 • Usprawnienie i ułatwienie dostępu do Serwisu
 • Personalizacja Serwisu dla Użytkowników
 • Umożliwienie Logowania do serwisu
 • Marketing, Remarketing w serwisach zewnętrznych
 • Usługi serwowania reklam
 • Usługi afiliacyjne
 • Prowadzenie statystyk (użytkowników, ilości odwiedzin, rodzajów urządzeń, łącze itp.)
 • Serwowanie usług multimedialnych
 • Świadczenie usług społecznościowych

§6 Cele przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe dobrowolnie podane przez Użytkowników są przetwarzane w jednym z następujących celów:

 • Realizacji usług elektronicznych:
  • Usługi rejestracji i utrzymania konta Użytkownika w Serwisie i funkcjonalności z nim związanych
  • Usługi Newslettera (w tym przesyłania za zgodą treści reklamowych)
  • Usługi komentowania / polubienia wpisów w Serwisie bez konieczności rejestrowania się
  • Usługi udostępniania informacji o treści umieszczonych w Serwisie w serwisach społecznościowych lub innych witrynach.
 • Komunikacji Administratora z Użytkownikami w sprawach związanych z Serwisem oraz ochrony danych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora

Dane o Użytkownikach gromadzone anonimowo i automatycznie są przetwarzane w jednym z następujących celów:

 • Prowadzenie statystyk
 • Remarketing
 • Serwowanie reklam dostosowanych do preferencji Użytkowników
 • Obsługi programów afiliacyjnych
 • Zapewnienia prawnie uzasadnionego interesu Administratora

§7 Pliki Cookies Serwisów zewnętrznych

Administrator w Serwisie wykorzystuje skrypty javascript i komponenty webowe partnerów, którzy mogą umieszczać własne pliki cookies na Urządzeniu Użytkownika. Pamiętaj, że w ustawieniach swojej przeglądarki możesz sam decydować o dozwolonych plikach cookies jakie mogą być używane przez poszczególne witryny internetowe. Poniżej znajduje się lista partnerów lub ich usług zaimplementowanych w Serwisie, mogących umieszczać pliki cookies:

Usługi świadczone przez podmioty trzecie są poza kontrolą Administratora. Podmioty te mogą w każdej chwili zmienić swoje warunki świadczenia usług, polityki prywatności, cel przetwarzania danych oraz sposów wykorzystywania plików cookie.

§8 Rodzaje gromadzonych danych

Serwis gromadzi dane o Użytkownikach. Cześć danych jest gromadzona automatycznie i anonimowo, a część danych to dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników w trakcie zapisywania się do poszczególnych usług oferowanych przez Serwis.

Anonimowe dane gromadzone automatycznie:

 • Adres IP
 • Typ przeglądarki
 • Rozdzielczość ekranu
 • Przybliżona lokalizacja
 • Otwierane podstrony serwisu
 • Czas spędzony na odpowiedniej podstronie serwisu
 • Rodzaj systemu operacyjnego
 • Adres poprzedniej podstrony
 • Adres strony odsyłającej
 • Język przeglądarki
 • Prędkość łącza internetowego
 • Dostawca usług internetowych

Dane gromadzone podczas rejestracji:

 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Login
 • Adres e-mail
 • Adresy stron www
 • Adres IP (zbierane automatycznie)

Dane gromadzone podczas zapisu do usługi Newsletter

 • Imię / nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres IP (zbierane automatycznie)

Dane gromadzone podczas dodawania komentarza

 • Imię i nazwisko / pseudonim
 • Adres e-mail
 • Adres www
 • Adres IP (zbierane automatycznie)

Część danych (bez danych identyfikujących) może być przechowywana w plikach cookies. Cześć danych (bez danych identyfikujących) może być przekazywana do dostawcy usług statystycznych.

§9 Dostęp do danych osobowych przez podmioty trzecie

Co do zasady jedynym odbiorcą danych osobowych podawanych przez Użytkowników jest Administrator. Dane gromadzone w ramach świadczonych usług nie są przekazywane ani odsprzedawane podmiotom trzecim.

Dostęp do danych (najczęściej na podstawie Umowy powierzenia przetwarzania danych) mogą posiadać podmioty, odpowiedzialne za utrzymania infrastruktury i usług niezbędnych do prowadzenia serwisu tj.:

Powierzenie przetwarzania danych osobowych - Newsletter

Administrator w celu świadczenia usługi Newsletter, korzysta z usług podmiotu trzeciego - serwisu AWeber, . Dane wprowadzone w formularzu zapisu do newslettera są przekazywane, przechowywane i przetwarzane w serwisie zewnętrznym tego usługodawcy.

Informujemy, że wskazany partner może modyfikować wskazaną politykę prywatności bez zgody Administratora.

§10 Sposób przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników:

 • Dane osobowe nie będą przekazywane poza Unię Europejską, chyba że zostały opublikowane na skutek indywidualnego działania Użytkownika (np. wprowadzenie komentarza lub wpisu), co sprawi, że dane będą dostępne dla każdej osoby odwiedzającej serwis.
 • Dane osobowe nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane osobowe nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.

Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie:

 • Dane anonimowe (bez danych osobowych) będą przekazywane poza Unię Europejską.
 • Dane anonimowe (bez danych osobowych) nie będą wykorzystywane do zautomatyzowanego podejmowania decyzji (profilowania).
 • Dane anonimowe (bez danych osobowych) nie będą odsprzedawane podmiotom trzecim.

§11 Podstawy prawne przetwarzania danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:

 • Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
  • art. 6 ust. 1 lit. a osoba, której dane dotyczą wyraziła zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów
  • art. 6 ust. 1 lit. b przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy
  • art. 6 ust. 1 lit. f przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią
 • Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000)
 • Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800)
 • Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83)

§12 Okres przetwarzania danych osobowych

Dane osobowe podane dobrowolnie przez Użytkowników:

Co do zasady wskazane dane osobowe są przechowywane wyłącznie przez okres świadczenia Usługi w ramach Serwisu przez Administratora. Są one usuwane lub anonimizowane w okresie do 30 dni od chwili zakończenia świadczenia usług (np. usunięcie zarejestrowanego konta użytkownika, wypisanie z listy Newsletter, itp.)

Wyjątek stanowi sytuacja, która wymaga zabezpieczenia prawnie uzasadnionych celów dalszego przetwarzania tych danych przez Administratora. W takiej sytuacji Administrator będzie przechowywał wskazane dane, od czasu żądania ich usunięcia przez Użytkownika, nie dłużej niż przez okres 3 lat w przypadku naruszenia lub podejrzenia naruszenia zapisów regulaminu serwisu przez Użytkownika

Dane anonimowe (bez danych osobowych) gromadzone automatycznie:

Anonimowe dane statystyczne, niestanowiące danych osobowych, są przechowywane przez Administratora w celu prowadzenia statystyk serwisu przez czas nieoznaczony

§13 Prawa Użytkowników związane z przetwarzaniem danych osobowych

Serwis gromadzi i przetwarza dane Użytkowników na podstawie:

 • Prawo dostępu do danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania dostępu do swoich danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do sprostowania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego sprostowania danych osobowych, które są nieprawidłowe lub / oraz uzupełnienia niekompletnych danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do usunięcia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo żądania od Administratora niezwłocznego usunięcia danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do AdministratoraW przypadku kont użytkowników, usunięcie danych polega na anonimizacji danych umożliwiających identyfikację Użytkownika. Administrator zastrzega sobie prawo wstrzymania realizacji żądania usunięcia danych w celu ochrony prawnie uzasadnionego interesu Administratora (np. w gdy Użytkownik dopuścił się naruszenia Regulaminu czy dane zostały pozyskane wskutek prowadzonej korespondencji). W przypadku usługi Newsletter, Użytkownik ma możliwość samodzielnego usunięcia swoich danych osobowych korzystając z odnośnika umieszczonego w każdej przesyłanej wiadomości e-mail.
 • Prawo do ograniczenia przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo ograniczenia przetwarzania danych osobowych w przypadkach wskazanych w art. 18 RODO, m.in. kwestionowania prawidłowość danych osobowych, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo do przenoszenia danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo uzyskania od Administratora, danych osobowych dotyczących Użytkownika w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jego danych osobowych w przypadkach określonych w art. 21 RODO, realizowane na żądanie złożone do Administratora
 • Prawo wniesienia skargi Użytkownikom przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych.

§14 Kontakt do Administratora

Z Administratorem można skontaktować się w jeden z poniższych sposobów

 • Adres poczty elektronicznej - megaredakcja@gmail.com
 • Połączenie telefoniczne - +48 577320699
 • Formularz kontaktowy - dostępny pod adresem: /kontakt

§15 Wymagania Serwisu

 • Ograniczenie zapisu i dostępu do plików Cookie na Urządzeniu Użytkownika może spowodować nieprawidłowe działanie niektórych funkcji Serwisu.
 • Administrator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowo działające funkcje Serwisu w przypadku gdy Użytkownik ograniczy w jakikolwiek sposób możliwość zapisywania i odczytu plików Cookie.

§16 Linki zewnętrzne

W Serwisie - artykułach, postach, wpisach czy komentarzach Użytkowników mogą znajdować się odnośniki do witryn zewnętrznych, z którymi Właściciel serwisu nie współpracuje. Linki te oraz strony lub pliki pod nimi wskazane mogą być niebezpieczne dla Twojego Urządzenia lub stanowić zagrożenie bezpieczeństwa Twoich danych. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za zawartość znajdującą się poza Serwisem.

§17 Zmiany w Polityce Prywatności

 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności bez konieczności informowania o tym Użytkowników w zakresie stosowania i wykorzystywania danych anonimowych lub stosowania plików Cookie.
 • Administrator zastrzega sobie prawo do dowolnej zmiany niniejszej Polityki Prywatności w zakresie przetwarzania Danych Osobowych, o czym poinformuje Użytkowników posiadających konta użytkownika lub zapisanych do usługi newsletter, za pośrednictwem poczty elektronicznej w terminie do 7 dni od zmiany zapisów. Dalsze korzystanie z usług oznacza zapoznanie się i akceptację wprowadzonych zmian Polityki Prywatności. W przypadku w którym Użytkownik nie będzie się zgadzał z wprowadzonymi zmianami, ma obowiązek usunąć swoje konto z Serwisu lub wypisać się z usługi Newsletter.
 • Wprowadzone zmiany w Polityce Prywatności będą publikowane na tej podstronie Serwisu.
 • Wprowadzone zmiany wchodzą w życie z chwilą ich publikacji.

Save settings
Cookies settings