Karolina Winiarska – wywiad z pisarką

Share
Czas czytania:5 Minut, 57 Sekund

Karolina Winiarska jest nauczycielką języka angielskiego – od 15 nieprzerwanie lat pracuje w jednej rzeszowskich szkół średnich. Jest też mamą dwójki dzieciaków w wieku 7 i 8 lat. To jej codzienność, kiedy nie piszę. Od niedawna współpracuje również z jednym z lokalnych portali informacyjnych www.rzeszów-info.pl, gdzie odpowiada za treści ukazujące się na stronie. Oto krótki wywiad z pisarką.

1. Jak i kiedy zaczęła się Pani kariera literacka?

Zaczęłam pisać kilka lat temu. Pamiętam, że miałam 33 lata. Nigdy nie marzyłam ani nie planowałam pisać książek, choć czytać kochałam od dziecka. Bycie pisarzem jednak nigdy nie mieściło się w moich planach życiowych. Dziś wydaje mi się, że decyzja o próbie napisania książki była spontaniczna. Skończyłam czytać jedną z książek i zaświtała mi myśl, że może i ja bym spróbowała stworzyć własną historię.

Karolina Winiarska - pisarka

Karolina Winiarska – pisarka/ Fotografia Damian Budziwojski

2. Co lub kto Panią inspiruje do pisania historii w Pani książkach?

Zawsze byłam typem obserwatora i dzięki tej cesze chyba tworzę historie. Lubię słuchać, oglądać i dostrzegać szczegóły, które potem wplatam w swoje książki.

3. Jak wygląd Pani dorobek artystyczny i która z książek jest według Pani najbardziej wartościowa?

Napisałam pięć książek. Szósta będzie miała premierę w czerwcu. Każda z książek jest inna, choć w przekazie do siebie podobna, bo skupia się głównie na opisywaniu świata kobiet. Każda z tych historii jest mi bliska, bo w każdej są moje emocje i refleksje o życiu, dlatego identyfikuje się bardzo mocno z każdą z historii. Całość jednak za każdym razem jest wymyślona. Bardzo uważam, by w żadnej powieści nie wpleść prawdziwych wydarzeń z mojego życia, bo wiem, że wiele osób by sobie tego nie życzyło. Czasami jednak w żartach, lubię straszyć przyjaciół, że jak będą niemili, to zrobię z nich czarny charakter w kolejnej książce.

4. Pani ulubiony gatunek literacki styl, w jakim najlepiej Pani się czuje?

Piszę dla kobiet i o kobietach. Ja bym nazwała mój styl obyczajowym. Na dzień dzisiejszy bardzo dobrze czuję się w tej tematyce. Wydaje mi się, że wciąż jest jeszcze wiele do opowiedzenia na temat niezwykłości zwykłych kobiet.

5. Ma Pani w swoim dorobku nagrody, wygrane konkursy?

Nie, nigdy nie brałam udziału w żadnych konkursach. Myślę, że jest to związane z wielką niepewnością i niewiarą w swoje możliwości. Chyba wychodziłam zawsze z założenia, że brak próby, ochroni mnie przed smakiem porażki. Teraz jednak zmieniam swoją filozofowie życiową i wiem, że porażka jest nieodłącznym elementem sukcesu.

6. Jakieś akcje charytatywne, pomoc dla innych z Pani udziałem?

Staram się pomagać i dzielić się tym, co mam. Książkami i twórczością również się dzielę w różnych akcjach. Bardzo często dostaje prośby w wiadomościach prywatnych o wsparcie. Jeśli coś jest w granicach moim możliwości, zawsze staram się na nie odpowiadać.

7. Kto jest dla Pani inspiracją życiową?

Inspirują mnie kobiety – od tych znanych i cenionych po te, które spotykam w życiu codziennym. Uważam, że nasze talenty, życiorysy i historie są tak niezwykłe, że nie ma możliwości, by się tym nie zachwycać i inspirować. Uwielbiam kobiecy świat – dla mnie wciąż jest zaskakujący i niezwykły.

Karolina Winiarska - ksiażki

Fot. Karolina Winiarska

8. Może kilka słów o swoich książkach?

Do każdej książki wybieram zawsze myśl przewodnią. „Następnym razem” jest o traceniu szans w życiu i o pierwszej miłości. Ten temat wybrałam, bo chyba każdy z nas może się z nim utożsamić, mając na swoim koncie pierwszą, niespełnioną miłość. „Nic więcej” jest o uczuciach, których nie chcemy. Myślę, że wiele osób doświadczyło uczucia, które nie było łatwe. Ta książka to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy warto iść za głosem serca, gdy wszystko inne nam krzyczy, że nie ma to najmniejszego sensu. „Na zawsze” to historia życiu po stracie. Chyba byłam wtedy w takim momencie, że sporo potraciłam. Chciałam chyba dać sobie i innym nadzieję, że strata to istotna część naszego życia, ale nie jedyna. W myśl zasady, że wszystko mija i ból po starcie również, daję tą historią nadzieję, że gdy się uporamy z końcem jednego etapu, zawsze czeka na nas kolejny. „W twoją stronę” i „Między nami” to dylogia, saga rodzinna, która jeszcze mocniej skupia się na codziennych dylematach zwykłych kobiet. To są dwie wyjątkowo kobiece historie, nieco słodko-gorzkie z historią w tle. To mój hołd dla kobiecej codzienności.

9. Pani najnowsza książka?

W czerwcu 2022 roku, będzie miała premierę kolejna, szósta powieść. Tym razem konwencja historii jest komediowa. Będzie to lżejsza treść ale skupiona wokół ważnych tematów – relacji rodzinnych. Uśmiechając się, czytelnik będzie miał możliwość również zastanowienia się nad niektórymi aspektami naszego życia. Wspaniale bawiłam się pisząc tą powieść i mam nadzieję, że i odbiorca poczuje podobne emocje.

10. Plany na przyszłość, kolejne dzieło?

Póki co mam jedną książkę w szufladzie – czy i kiedy ujrzy światło dziennie, jeszcze nie wiem. W branży literackiej wbrew pozorom niewiele zależy od autora. To plany pisarskie, ale od niedawna stawiam też pierwsze kroki w dziennikarstwie, współpracując z jednym z serwisów lokalnych. Bardzo się teraz skupiam na tym polu, bo jako początkująca „dziennikarka” mam jeszcze długą drogę przed sobą. Póki co, to jest mój plan na najbliższy czas – rozwijać i siebie i portal.

11. Co mogłaby Pani przekazać początkującym pisarzom, którzy chcą być zauważeni i czytani?

Mam tylko jedną, może banalną radę – nie poddawajcie się. Jeśli ktoś czuje pisanie i daje mu to radość, nie powinien ustępować. Na pewno jest to dziedzina jak każda inna, która wymaga nieustającej pracy nad własnym warsztatem, ale sukces jest tutaj również bardzo realny. Tutaj zasada porażek jako elementu sukcesu jest bardzo widoczna. Wiele razy ktoś nasz tekst skrytykuje i odrzuci, by w końcu ta jedna osoba doceniała nasze wysiłki i wydała naszą historię. Ten moment wart jest każdej porażki po drodze i każdego zwątpienia.

12. Kilka słów do czytelnika od siebie:

Bardzo bym chciała, żeby moja twórczość trafiała do kobiet. Wiele razy mi słowa lub gesty innych kobiet pomagały i wierzę, że historie, które tworzę prosto z serca, mogą pomagać kolejnym osobom. Chcę też na swoim przykładzie pokazywać wszystkim – tu już nie tylko kobietom – że wszystko jest możliwe. Może proces realizacji tych marzeń bywa długi i trudny, ale nie ma takiej opcji, żeby coś czego pragniemy całym sercem, prędzej czy później nie spełniło się.

Kilka słów na koniec:

Oprócz swoich mediów społecznościowych, z moją twórczością można spotkać się również na portalu www.rzeszow-info.pl, gdzie publikuje swoje felietony. Bardzo serdecznie pozdrawiam czytelników portalu Megakultura. Cieszę się, że w sieci są takie miejsca, gdzie takie rozmowy i słowa, jak te moje, mogą wybrzmieć. Bardzo wierzę w moc takich miejsc i ich potencjał. Szeroko pojęta kultura jest dla mnie bardzo ważnym elementem życia, który kształtuje, edukuje i wspiera, więc im więcej osób się w niej zanurza, tym świat ma większe szanse, by stać się dobrym i przyjaznym nam wszystkim miejscem.

Najnowsze wiadomości o autorce na profilu Facebook: Karolina Winiarska

Książki można nabyć m.in. w księgarni Empik:
“Między nami” – Karolina Winiarska “Między nami”
“Nic więcej” – Karolina Winiarska “Nic więcej”
“Następnym razem” – Karolina Winiarska “Następnym razem”
“W Twoją stronę” – Karolina Winiarska “W Twoją stronę”
“Po drugiej stronie” Tom 1 – Karolina Winiarska “Po drugiej stronie” Tom 1
“Po drugiej stronie” Tom 2 – Karolina Winiarska “Po drugiej stronie” Tom 2

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.