Katarzyna Majgier. Seria „Kuchennymi drzwiami”, którą tworzą książki: „Gra pozorów”, „Światło i cień”, „Innym razem“. Premiera ostatniego tomu: 15 czerwca 2022 roku.
Rodzinne tajemnice, wielkie namiętności i zakazana miłość, a w tle Kraków w końcówce wieku XIX wraz z burzliwym wiekiem XX. Niemal 60 lat z życia kilku rodzin. Najpierw malownicza bohema, blichtr, ale i ciemne zaułki, w których toczy się prawdziwe życie.
Potem zawierucha pierwszej wojny światowej i skomplikowane, pełne ważnych wydarzeń dwudziestolecie międzywojenne. Wreszcie mroczny czas drugiej wojny światowej…
Małopolska przełomu XIX/XX wieku. W tomie pierwszym zamożny Teodor Lutoborski spisuje testament. Po jego samobójczej śmierci i otwarciu testamentu okazuje się, że Lutoborski cały majątek rozdzielił pomiędzy wiernego służącego Marcela i swego dalekiego kuzyna – Floriana, pięknoducha marzącego o karierze artystycznej.
Reszta spadkobierców dostała pomniejsze przedmioty, będące własnością Lutoborskiego. W jaki sposób niespodziewanie odziedziczone bogactwo wpłynie na życie tych dwóch bohaterów?
Po dwudziestu niemal latach podkuchenna Zosia, która w pamiętnym dniu śmierci Teodora Lutoborskiego wyruszyła do Krakowa z podkrakowskiego majątku, cieszy się już dorastającymi dziećmi: najstarsza, Klementyną, która interesuje się fotografią, Bronkiem, który dobrze sobie radzi w szkole i Staszkiem, który najwyraźniej upatruje swoją przyszłość w pracy na gospodarstwie. Najwięcej zmartwień przysparza jej jednak najmłodsza, Janka, świadoma swojej urody i sprytu. Jednak kiedy młodzi krakowianie snują plany na przyszłość, w Sarajewie ich rówieśnicy przygotowują zamach… Na losy bohaterów wpływa wielka historia – Titanic, statek „niezatapialny” wypływa w swój pierwszy rejs, wybucha I wojna światowa, Kraków zmienia się w twierdzę, a mieszkańcy są ewakuowani do obozów dla uchodźców, pojawia się epidemia grypy zwanej hiszpańską…
W drugiej części sagi „Kuchennymi drzwiami” pojawiają się nowe postacie: wiedeński psychiatra i jego neurotyczna żona; doktor Elsner – propagator eugeniki, traktujący rodzinę jak eksperyment genetyczny oraz przedstawiciele nowego pokolenia: przedsiębiorcza Tusia, rozczytana w kryminałach guwernantka Klara i tajemniczy Cygan z Czyżyn.
Po pierwszej wojnie światowej znacząca część dopiero co poznanych bohaterów rozprasza się po świecie. Bronek po wojnie nie wraca do domu, zmienia nazwisko i świetnie odnajduje się w roli austriackiego ziemianina. Franciszka, kuzynka Zosi, niegdyś krawcowa, pozostaje w Anglii. Rodzina nie zna jej losów. Są przekonani, że zginęła w katastrofie Titanica.
Córka Janki, Wanda, zagłębia się w zadymiony świat modnych klubów jazzowych, w których występują światowe gwiazdy. Obdarzona pięknym głosem, może tam rozwijać swój talent i myśleć o wielkiej karierze. Jej przybrany brat, Alek, spełnia swoje marzenia o lataniu. Jednak nadciąga kolejna wojna, która pokrzyżuje plany kolejnego pokolenia.
Wanda musi teraz walczyć o przetrwanie, dbać o czwórkę osieroconych dzieci, a nawet handlować na czarnym rynku. Dorastają też dzieci Marcela – piękna Cesia, która ponad życie towarzyskie stawia szachy i jej dwaj bracia, walczący na frontach w różnych częściach Europy. W książce pojawią się też nowi spadkobiercy podupadłego majątku Lutoborskich – ambitny Edek i eteryczna Jadzia, która na wsi zmienia się w przedsiębiorczą gospodynię, a po śmierci ukochanego – rusza na front.
Szybko zmieniające się realia burzliwej pierwszej połowy XX wieku weryfikują wiele planów, ale dają także szansę na karierę tym, którzy, z racji pochodzenia, nie mieliby na nią szans. Czytając zarówno tę, jak i inne sagi historyczne, tak obecnie popularne, zupełnie inaczej postrzega się wielką historię. Zapisana losami ludzi, którzy wówczas żyli, staje się nam zdecydowanie bliższa.
Do niedawna w gatunku literackim, jakim jest saga rodzinna bezsprzecznie wiodła prym Ałbena Grabowska. Zapewne byłoby tak dalej, gdyby nie kuchenne drzwi, którymi z hukiem wkroczyła Katarzyna Majgier. Artur G. Kamiński, internetowacela.blogspot.com, facebook/Zóltakarteczka
Katarzyna Majgier
O autorce:
Katarzyna Majgier jest autorką 20 książek dla dorosłych i dla młodszych czytelników. Absolwentka psychologii na UJ, zajmowała się psychologią twórczości i społecznościami internetowymi. Pisała artykuły popularnonaukowe o psychologii internetu zamieszczane w prasie tradycyjnej. W latach 1998-2003 redaktor naczelna „Reportera”. Publikowała w licznych czasopismach internetowych, pracowała w wydawnictwach, prowadziła serwisy internetowe. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz Nagrody i dwóch wyróżnień w Konkursie im. Astrid Lindgren, dwukrotnie nominowana do nagród Polskiej Sekcji IBBY.
Profil autorski pisarki na Facebook: Katarzyna Majgier – Facebook
Recenzja I tomu: Katarzyna Majgier “Gra pozorów. Kuchennymi drzwiami” tom 1 recenzja