Remigiusz Tabisz "Z ojca na syna" Wydawnictwo Sorus

Remigiusz Tabisz “Z ojca na syna” powieść biograficzna

Remigiusz TabiszZ ojca na syna” to dokument fabularyzowany. Autor naszkicował zarys historyczny, by ogólnie wyjaśnić pochodzenie rodu Tabiszów, o których krąży wiele legend.

Przybliża tradycje kulturowe, jakie panowały podczas ich życia. Przy okazji, przedstawia nam różne wątki historyczne – wydarzenia przełomu XIX i XX wieku, mające miejsce w rodzinnym Trześniowie i w ogóle w Europie i Polsce, opowiada o powstaniu miejscowości. Także podróże członków rodziny za granicę.

Remigiusz TabiszZ ojca na syna

Remigiusz Tabisz "Z ojca na syna" Wydawnictwo Sorus
Remigiusz Tabisz “Z ojca na syna” Wydawnictwo Sorus

Bartłomiej Tabisz to główny bohater tej historii i to na nim głównie jest skoncentrowana powieść. Lecz autor wspomina również o innych osobach, które w historii Tabiszów, były obecne.

Losy rodziny Tabiszów to bogata historia. Żyli oni w czasach trudnych, gdzie istniały podziały majątkowe i różnice, bowiem to okres, kiedy Polska była na granicy zaborców – Galicja. Tułaczka emigracyjna Bartłomieja Tabisza pozwoliła mu na zarobienie pokaźnych pieniędzy, które zainwestował w gospodarstwo. Przedstawiona jest praca, jakiej się podejmował Bartłomiej. Autor ukazał też o jego bliskich i znajomych. To różne wydarzenia, od obyczajowych, poprzez pracę, aż po porażki i sukcesy rodzinne.

Remigiusz Tabisz "Z ojca na syna"
Remigiusz Tabisz “Z ojca na syna” Opis

Ten dokument fabularyzowany jest solidnie oprawiony, w większym, niż zazwyczaj formacie, z grubszą okładką. Podobało mi się to, że papier w środku, to czysta biel, co bardzo estetycznie wygląda i dobrze się czyta. To tak pod względem walorów fizycznych książki.

Wszystko jest opisane w formie opowiadania i toczącej się akcji. Przedstawione są rozmowy. Realia życia i pracy w gospodarce. Życie rodzinne i tradycje. Oprócz tego treść uzupełniona jest ilustracjami i fotografiami historycznymi, na których są ukazane dokumenty i miejsca, a także wizerunki członków rodziny i chłopów. Powieść to także obyczajowe i religijne aspekty życia w Galicji. Relacje społeczne i narodowościowe, to również istotne fakty w tej literaturze biograficznej.

Interesujące anegdoty i trywialne wydarzenia, które są ujęte w tej historii, sprawiają, że książka ma też charakter rozrywkowy. Zresztą autor wykorzystał swoje umiejętności do tworzenia akcji na tyle ciekawie, że wzbudzają one odpowiednie emocje. Ta uniwersalność zapewne przyciągnie nie tylko miłośników dokumentów historycznych.

Remigiusz Tabisz

Urodzony w 1939 roku we wsi Wronowy, niedaleko Strzelna, dziś w województwie kujawsko-pomorskim. Pasjonat literatury i dobrej prasy. Na początku lat 80. ubiegłego wieku wyemigrował z rodziną do Szwecji, gdzie mieszka obecnie. Pasje to genealogia, odkrywanie dziejów własnego nazwiska i rodu.

Książka do nabycia w SORUS: “Z ojca na syna. Historia rodziny Tabiszów

Jakub Lisicki „Anamene i inne opowiadania” Wydawnictwo Warszawska Firma Wydawnicza

Jakub Lisicki „Anamene i inne opowiadania” recenzja

Wojciech Jastrowicz „Diagnoza: alienacja” Wydawnictwo SORUS

Wojciech Jastrowicz „Diagnoza: alienacja” recenzja

Odpowiedz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

O nas

Świat kultury i sztuki MegaKultura to coś, co nas interesuje. Przedstawiamy informacje i wydarzenia kulturalne głównie z Polski. Recenzujemy książki, muzykę i inne dzieła. Przeczytacie u nas o Autorach oraz wywiady z nimi. Zapraszamy do współpracy Wydawnictwa, Artystów i innych, którym nieobca jest kultura.