Anna J. Szepielak „Dziedzictwo rodu. Jesteś opowieścią” – recenzja

Share
Czas czytania:3 Minut, 3 Sekund

Anna J. SzepielakDziedzictwo rodu. Jesteś opowieścią” – baśniowa opowieść o dziedzictwie, miłości i historii rodów. Podróż w czasie i przestrzeni wielu pokoleń, z namiastką prawdziwej historii w tle.

Mamy tutaj świat współczesny oraz niesamowity i tajemniczy świat średniowiecza, zarówno w Europie Wschodniej, czyli w Polsce, Litwie jak też w Mongolii za panowania Czyngis Chana i trochę późniejszych. Świat, w którym znajdziemy miłość, rycerzy, bitwy, królów, księżniczek i wielu innych osobistości szlacheckich, ale także zwykłych ludzi, służących, poddanych. Przeczytamy też o współczesnej rodzinie i o wartościach więzi rodzinnych. Mnogość i rozmaitość opisywanych wydarzeń, zapewne wciąga i przy tej lekturze się nie nudzimy.

Anna J. SzepielakDziedzictwo rodu. Jesteś opowieścią

Anna J. Szepielak "Jesteś powieścią" wyd. Filia

Anna J. Szepielak “Jesteś Opowieścią” wyd. Filia

Oczywiście znajdzie się nie jeden krytyk, który powie, że jest to historia z nazbyt przesadzoną delikatnością, sporą ilością optymizmu, ale to przecież właściwie baśń, historia, która ma nas oderwać całkowicie od rzeczywistości, przenieść w całości w swoje klimaty i zapewne autorce udało się tego dokonać.

Książka bardzo wartościowa pod względem merytorycznym i pedagogicznym, ukazująca to, jak ważne są wartości rodzinne, jakie ma znaczenie miłość wobec nie tylko najbliższych, ale w ogóle miłość do innego człowieka, nawet do kogoś, kto nie jest bezpośrednio spokrewniony z nami. Te wartości są przedstawione w taki sposób, że wręcz odgrywają rolę edukacyjną. Zatem lektura jest też treścią dla dorastających dzieci, które powinny ją przeczytać, dowiedzieć się, co w życiu ma znaczenie, czym można w życiu się kierować, jak ważna jest historia i zamiłowanie do jej odkrywania.

Anna J. Szepielak „Dziedzictwo rodu. Jesteś opowieścią”

Anna J. Szepielak „Dziedzictwo rodu. Jesteś opowieścią” Wydawnictwo Filia

Agnieszka, główna bohaterka, bada przeszłość swojej rodziny, próbuje odkryć cały jej rodowód i tym samym poznać swoich przodków, swoje korzenie. Wszystko dzięki starym zapiskom, fotografiom i innym pamiątkom, które gromadziła i opowiadała jej prababcia Krystyna. Agnieszka bardzo była nimi zainteresowana i chciała całkowicie odkryć całą prawdę o swoim pochodzeniu.

Powieść to przeskoki w czasie od współczesności do przeszłości i z powrotem. Napisana jest językiem współczesnym, jak też językiem z elementami średniowiecznej gwary, stylu. Zresztą są też pojęcia językowe pochodzące z tamtego okresu, które wzbogacają wiedzę językoznawczą. Stare i już nieużywane współcześnie zwroty okresu średniowiecza, są dokładnie wyjaśniane w przypisach. To sprawia, że książka nie jest jedynie wymyśloną fabułą, ale też obrazuje, jak kiedyś ludzie rozmawiali ze sobą, jakich słów używali.

W książce są ukazywane wartości takie jak honor, odwaga, wierność, miłość i wiele innych szlachetnych, co sprawia, że warto, aby tę lekturę czytała młodzież, która dopiero wkracza na ścieżkę dorosłego życia. Zatem można z całą pewnością uznać, że książka ma dużą wartość edukacyjną, moralną, jest napisana takim językiem i w taki sposób, że te wszelkie pozytywne przesłania są łatwe do przyswojenia przez każdego czytelnika.

Sumując. Kto chciałby całkiem odpłynąć w świat, gdzie wszystko jest jakby z bajki, chciałby otulić się delikatnością, czułością, wzruszeniem, niech po prostu przeczyta tę historię. Czas spędzony nad lekturą, będzie jak „odmłodzenie wyobraźni i całego siebie”. I wcale nie ma w tym przesady, bo ta obyczajowa powieść, z wartościowym przesłaniem, uspakaja i sprawia, że możemy dać się ponieść fantazji. To gwarantują nam opisy, dialogi, które są tak napisane, że po prostu czasem wzruszają.

Po przeczytaniu tej powieści być może sami będziecie chcieli odkryć tajemnice waszej rodziny i zagłębicie się w jej historii. Kto wie, może nawet okazać się, że gdzieś daleko w przeszłości, mieliście znanych krewnych, którzy byli szanowani, mieli wysoki status społeczny…

Anna J. Szepielak – Pisarka. Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracowała jako nauczyciel języka polskiego w placówkach oświatowych. Była dziennikarka. Autorka powieści obyczajowych. Zadebiutowała w 2010 powieścią “Francuskie zlecenie”.

Książka do nabycia w Selkar: Jesteś opowieścią

Wydania przez Wydawnictwo Filia

Recenzja Emil Kowalski

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.