Piotr Kościelny „Sidła” – kryminał, thriller, który od samego początku wprowadza nas w wir akcji. To kolejna powieść z cyklu tych, które czyta się z zapartym tchem. Pełna sensacji lektura, gdzie nie ma miejsca na sentymenty. Naznaczona ostrymi momentami, brutalnością i błyskotliwymi dialogami.
Autor książki, napisał kolejną swoją historię, w której nie ma miejsca na łagodność. Jest za to wiele ostrej akcji, momentów, które mogą przerażać, wywołać strach i niepokój. Zapewne jest to książka dla osób dorosłych, gdzie mamy wiele brutalności.
Piotr Kościelny „Sidła”
Piotr Kościelny, jak zapewne czytelnicy wiedzą, lubuje się w tego rodzaju powieściach, gdzie mamy do czynienia z morderstwami, śledztwem, akcją i, ogólnie z dobrze skonstruowaną intrygą i interesującą fabułą. „Sidła” to zapewne kolejny majstersztyk autora i jest to dobry wybór dla tych czytelników, którzy nie boją się mocnych wrażeń.
Mamy tutaj do czynienia z serią zabójstw. Ich oprawcą jest kobieta, która znęca się nad ofiarami. Towarzyszy jej wrogość do wszystkiego, co przypomina jej matkę, ma obsesję i jest psychopatką. Działa według własnego planu, rytuału. Wybiera ofiary skrupulatnie i nadaje im swoją symbolikę w postaci naznaczania inicjałami. Jest opętana, wierzy, że śmierć swoich ofiar, wyzwala je od grzechu.
Śledztwo w sprawie prowadzi niejaki Sikora, który znany jest ze swojej charyzmy, brutalności i upartości. Nie liczy się z wszystkimi procedurami, łamie je często. Ta postać wzbudza respekt i jest doskonale wykreowana przez Piotra Kościelnego, który stworzył bohatera idealnego dla tego rodzaju historii. I za to należy się pochwała.
W książce podoba mi się jej dynamika, niemal przez cały czas mamy do czynienia z akcją. Wszystko toczy się w szybkim tempie. Mamy do czynienia z dobrze ułożoną historią, która spójnie układa się w całość. Uwagę zwraca jeżyk pisany, który jest dosyć bezpośredni i w pełni zrozumiały dla czytelnika. Wszystko jest tak przedstawione, że nie mamy kłopotów z łączeniem wątków w całość.
Otoczka wokół całej akcji, to świat dosyć mroczny. Komisariat, który ma się wrażenie, jest szary i ponury, przepełniony dymem papierosowym, w którym wszyscy nerwowo wykonują swoje czynności. Nie ma tutaj mowy o pięknych opisach plenerów, przyrody, są jedynie wizualizacje miejsc zbrodni, ewentualnie jakieś krótkie przedstawienie miejsca danego wątku. Ten ponury świat powoduje, że historię dobrze się czyta w nocy, chociaż zapewne element grozy, fabuła wywołuje bez względu na porę dnia.
Czasem miałem wrażenie, że oglądam jakiś film, bo faktycznie wszystko jest tak przedstawione, że nie miałem kłopotów z wyobrażeniem i wczuciem się w rolę poszczególnych bohaterów.
Od samego początku czytania powieści, zagłębiamy się w mroczny świat, wręcz uderzający w psychikę. Powstaje od razu napięcie, co powoduje, że szybko wdrażamy się w akcję. Kolejne wydarzenia powodują, że jesteśmy coraz ciekawsi dalszej części. Postaci w książce, są tak wykreowane, że aż trudno uwierzyć w ich realność, mimo że to wszystko jest fikcją.
Po przeczytaniu nasuwały mi się pewne myśli. Zastanawiałem się, jak bardzo może być trudna do rozszyfrowania ludzka psychika. Czy w ogóle my sami nad sobą jesteśmy w pełni zapanować? Czy jesteśmy zdolni aż do takich pomysłów, jakie miał morderca w tej książce? Jak bardzo przeżycia w naszym życiu, mogą zmienić naszą przyszłość i rozumowanie? I wreszcie, czy z normalnego człowieka, może się wykreować psychopata i co ma na to wpływ?
Aczkolwiek jest to fikcja literacka, jednak wszystko, co zostało ujęte w książce, wydaje się, że mogłoby mieć miejsce w prawdziwym świecie niestety. Wiemy doskonale, że wśród ludzi jest wielu takich, którzy nie potrafią odnaleźć siebie wśród społeczeństwa, są przez innych ignorowani, poniżani, a to z kolei ma wpływ na ich psychikę, a psychika to bardzo delikatna część człowieczeństwa, która prowadzi nas przez życie. Wydarzenia, jakie miały miejsce w opisanej historii, to obraz psychopaty i jego oblicze, prowadzą do przemyśleń nad tym, jak bardzo wszyscy musimy być czujni, by nie stanąć na drodze takich ludzi, desperatów, niemających prawdziwych i normalnych wartości życiowych.
Piotr Kościelny na Facebook: Piotr Kościelny – FB
Książka w księgarni Selkar: “Sidła”