Malorie Blackman „Iksy i Zera” recenzja książki

Share
Czas czytania:3 Minut, 3 Sekund

Malorie Blackman „Iksy i Zera”. Świat alternatywny przedstawiony w tej książce jest bardzo realny. Autorka sięgnęła do problemu, który od wieków, jest codziennością wśród społeczeństwa. Jest to problem tolerancji i rasizmu. Fabuła tej książki została stworzona na bazie tych realiów.

Powieść o tyle wartościowa, że przybliża nam relacje pomiędzy ludźmi, którzy różnią się pochodzeniem, kolorem skóry, tradycjami, sposobem bycia. Jest to fikcja literacka, która zawiera wiele pozytywnych i negatywnych aspektów moralnych. Wszystkie te problematyczne fakty, mają wartość edukacyjną, psychologiczną. A sama lektura, jest doskonałą historią dla młodzieży, która wkracza powoli w dorosłe życie.

Malorie Blackman „Iksy i Zera”

Malorie Blackman "Iksy i Zera" Wydawnictwo Nowa Baśń

Malorie Blackman “Iksy i Zera” Wydawnictwo Nowa Baśń

Ostatnio trafiam na takie książki, które zawierają w sobie wiele elementów psychologicznych, merytorycznych, powodujących, że czytelnik wręcz chce dokładniej się przyjrzeć całej napisanej historii. Ta powieść należy do tej grupy książek. Oprócz samej istoty fabularnej, podczas jej czytania, chcemy również nieco bardziej zagłębić się w to, co ma nam do przekazania treść. Są to różne wnioski i wrażenia, a wszystko, co zostało przedstawione, łatwo szybko naszą wyobraźnię.

Ta powieść, to nie tylko fikcja literacka, zresztą mająca w sobie kilka znaczących prawd, ale także forma wypowiedzi i analizy życia społecznego, które w realnym świecie ma również miejsce. Autorka wymyśliła świat, według mnie alternatywny, który po części istnieje, a tutaj jest tym głównym alter-ego. Świat, w którym na próbę poddawane są ludzkie uczucia, gdzie wybory dokonywane przez ludzi, stanowią o ich charakterze i wartości.

Jakbyśmy żyli w takim otoczeniu, gdzie bylibyśmy podzieleni na dwie grupy ludzi? Jedna to ludzie X (iks), ci, którzy mają ciemny skóry, a druga grupa to ludzie „0” (zero), czyli biali. Taki podział społeczny jest prezentowany w powieści. I oczywiście, jak zresztą łatwo się domyślić, przedstawione są różnice w zachowaniu człowieka, tolerancji, racji bytu.

Malorie Blackman "Iksy i Zera" Wydawnictwo Nowa Baśń

Malorie Blackman “Iksy i Zera” Wydawnictwo Nowa Baśń

Autorka zapewne tworząc tę historię, miała na uwadze, zwrócenie uwagi czytelników na problem panującego na świecie rasizmu. Jednak nie stworzyła ona lektury, która ma pouczać, ale napisała historię, która ma wciągnąć nas swoją unikalną i można by powiedzieć, przygodową historię z wieloma prawdami życiowymi, dać nam wybór co do tego, jak będziemy zauważać te problemy społeczne.

Ogólnie jest to powieść o charakterze przygodowym, fantastyki czy też trochę sensacyjnym i obyczajowym Jest to również dramat społeczny. Napisana została takim językiem, który chcąc nie chcąc, jest pewnego rodzaju nauką czy też wykładem. Gdy ją czytałem, to wręcz płynąłem po treści i, kolejne rozdziały wydawały się jakby odcinkami serialu telewizyjnego. Zresztą książka doczekała się ekranizacji.

Przedstawionych zostało wiele różnych motywów. Jest walka pomiędzy różnymi grupami społecznymi, jest bardzo ładnie przedstawiony związek uczuciowy głównych bohaterów, który naszpikowany jest tragizmem i momentami wzrusza. Zresztą jego finał, niebanalny, na pewno wzbudza odpowiednie uczucia w czytelników. Poza tym jest też rodzina i zachowanie dorosłych, którzy nie zawsze widzą to, co powinni. Motyw władzy przykrywa istotne aspekty rodzinne.

Uwielbiam, gdy powieść ma wiele dialogów, szczególnie gdy są to proste, ale znaczące rozmowy, wywołujące uczucie intensywnej akcji. Jednocześnie są bardzo czytelne. W ogóle książka jest napisana językiem dynamicznym i bardzo płynnym. Poszczególne rozdziały, są opowieścią z perspektywy kolejnych bohaterów.

Bohaterowie, to ludzie młodzi, wkraczający w dorosłe życie, kształtujący w sobie odpowiednie lub nieodpowiednie zachowania i poglądy. Ta ich młodość jest trudna i często muszą dokonywać wyborów, których nie są do końca świadomi. Dopiero po pewnym czasie, zdają sobie sprawę, z tego jak się zachowują i muszą liczyć się z konsekwencjami.

Jakże to nam wszystkim bliskie prawda? Myślę, że między innymi z tego powodu, książka może być bliska każdemu czytelnikowi.

Książka dostępna w księgarni: “Iksy i zera”

Profil autorki na Facebook: Malorie Blackman FB

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.