Lisa Jackson „Paranoja” recenzja

Share
Czas czytania:2 Minut, 49 Sekund

Lisa JacksonParanoja” thriller, który na pewno jest udaną powieścią autorki. Od samego początku mamy do czynienia z dynamiczną treścią, która wciąga i przedstawiona intryga, powoduje, że jesteśmy trzymani w napięciu. Akcja rozwija się stopniowo i skutecznie wprowadza nas w odpowiedni nastój.

Dwadzieścia lat trwają wspomnienia głównej bohaterki, która została oskarżona o morderstwo swojego kolegi. Kobieta popadła w paranoję, nadmiernie przestrzega bezpieczeństwa swojego domu, boi się każdego szmeru. Jest to dla niej nie do wytrzymania. Ma dwójkę dzieci, które martwią się o nią, ale też nie mogą znieść jej fanaberii. Kobieta rozstała się ze swoim mężem. Kolejne wydarzenia, przywołują przeszłość.

Lisa JacksonParanoja

Lisa Jackson „Paranoja” Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Lisa Jackson „Paranoja” Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Rachel, bo o niej mowa to doskonale wykreowana przez autorkę bohaterka, w której tkwi cały czas poczucie strachu i odpowiedzialności za wydarzenia z przeszłości. Jest chorobliwie skryta, wystraszona, przez co nie radzi sobie z dziećmi i swoim życiem. Jej obraz psychologiczny, wywiera wrażenie w czytelniku, wzbudza obraz cierpienia i smutku, ale też jakiegoś odruchu niechęci. Bynajmniej ja tak odbieram Rachel i, szczerze mówiąc, nie do końca wiem dlaczego. Możliwe, że taką reakcję chciała wywołać Lisa Jackson w swojej powieści.

Pozostali bohaterowie w powieści, są jakby na dalszym planie i stanowią tło dla Rachel i jej osoby.

Generalnie książka wywarła we mnie dosyć dobre wrażenie, o ile thriller może takie wywołać. Przede wszystkim spodobał mi się styl pisany i cały obraz tej powieści. Doskonale przedstawione fakty, wprost i bez zbędnych upiększeń. Taki po prostu konkret literacki z kryminalnymi wątkami.

Daremnie w tej lekturze szukać jakiś miłosnych uniesień i pięknych krajobrazów, to trzeba od razu powiedzieć. Czytelnik powinien przygotować się na pożądaną dawkę napięcia i intrygi od samego początku. Strzelaniny też nie ma, ale poszczególne wątki, są równie sensacyjne i wzbudzają poczucie akcji.

Lisa Jackson „Paranoja” Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Lisa Jackson „Paranoja” Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Powiedziałbym, że książka ma też wiele psychologii w sobie, mocno działa na psychikę. Jej mroczny klimat wprowadza w niepokój i mały stres. Nie ma tutaj wielkiej brutalności, aczkolwiek są takie momenty. Na pewno nie jest pozycja dla dzieci.

I chociaż wspomniałem o napięciu w tej książce, to jednak muszę stwierdzić, że było one jakby trochę wymuszone. Dokładniej mówiąc, miałem wrażenie, że autorka za wszelką cenę budowała taki klimat strachu. Wciąż wspominane wydarzenia z przeszłości, jakby po to, żeby czytelnik o nich nie zapomniał, odebrały nieco uroku. A nie było to konieczne, a nawet zbędne, gdyż całość można było napisać w takiej lżejszej formie i może nawet lepiej by to wszystko wyszło. No ale cóż, thrillery rządzą się swoimi prawami, a to jest jedynie moje zdanie.

Co do samej fabuły. Uważam, że jest ona ciekawa, ale nie jest to jakaś wielce porywająca historia. Jednak żeby nie zniechęcać, to dodam, że warta uwagi i każdy ma przecież swój gust. Zresztą każda książka ma swoje wady i zalety. Dla mnie przeciętna, lecz to, w jaki sposób została przedstawiona, zasługuje na słowa dużego uznania.

Powiem szczerze, że książka utkwiła mi w pamięci i po pewnym czasie od jej przeczytania, nasuwały mi się kolejne wnioski i przypominały inne fakty, które miały miejsce w treści. Zatem śmiało mogę powiedzieć, że lektura utkwiła w pamięci.

Sumując. Książka dla tych, którzy lubują się w historiach jednowątkowych, które toczą się odpowiednim i stopniowym tempem. Bez wielu makabrycznych momentów, czy

Autorka na Facebook: Lisa Jackson – FB

Książka do nabycia: “Paranoja”

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.