Anna Szafrańska „W blasku zorzy” Tom 1 „Zamek z płatków róż” recenzja

Share
()
Czas czytania:3 Minut, 22 Sekund

Anna SzafrańskaW blasku zorzy” Tom 1 „Zamek z płatków róż”. Powieść romantyczna i można by powiedzieć baśniowa, która od samego początku przenosi nas w świat, gdzie jest pięknie, jest pałac, jest jak w królestwie.

Takim prostym wstępem można określić moje pierwsze wrażenie po przeczytaniu tej pierwszej części z cyklu „Zamek z płatków róż”. A to wszystko dlatego, że faktycznie te urodziwe klimaty pałacowe, gdzie jest książę, są służący, a dokoła bogactwo i piękny ogród, przenoszą nas w taki klimat, niczym ze średniowiecza, kiedy to na świecie panowali królowie.

Anna Szafrańska „W blasku zorzy”

Anna Szafrańska „W blasku zorzy” Tom 1 „Zamek z płatków róż” wyd. Novae Res

Anna Szafrańska „W blasku zorzy” Tom 1 „Zamek z płatków róż” wyd. Novae Res

Lecz nic bardziej mylnego, bowiem cała historia ma miejsce w czasach współczesnych w Norwegii. Większa część akcji, toczy się w pałacu rodziny królewskiej, następcy tronu. A wszystko zaczęło się od tego, że główna bohaterka Gwen, przyjechała na wypoczynek do Trondheim. Podczas podróży taksówką do pensjonatu, w którym wynajęła pokój, została napadnięta. Kierowca taksówki, próbował ją zgwałcić. Jednak została uratowana. Jej wybawca to tajemniczy Christopher, który jak się okazało, był następcą tronu.

Powieść jest momentami bardzo ujmująca i potrafi spowodować, że czytelnik rozmarzy się bez reszty. A powodem tego są liczne krajobrazy oraz pałac. Wszystko to jest przez autorkę tak opisane, że nasza wyobraźnia przenosi nas w tamte miejsca i, chcielibyśmy być uczestnikami tej scenerii. Momentami, czyta się to wszystko, jakby było jakimś snem. A to sprawia, że książka, jest doskonałą lekturą dla tych, którzy lubią romantyczność i chcą się ponieść historii o niespotykanej miłości.

Dzisiejszy świat, zwyczajnego człowieka, jest, jaki jest. Aż trudno uwierzyć, że istnieją miejsca takie, gdzie wszystko jest jak z bajki, że istnieją pałace i prawdziwi książęta, bo to przecież domena przeszłości. Ale faktycznie w Norwegii, państwie, które ma ustrój monarchii, są takie klimaty i dzięki tej powieści, możemy sobie je wyobrazić.

W książce mamy do czynienia z urokiem miłości, ale też z nienawiści, tajemniczości, jak również niechęci do świata, w którym pozornie wszystko jest idealne. Cała ta mieszanka doznań, powoduje, że powieść jest nie tylko romansem, ale także obrazem ludzkich zachowań i uczuć, obrazem ludzi z wyższych sfer, czy też w ogóle tych osób, które gonią za sławą i pieniędzmi. Może akurat nie do końca w tej powieści dążą do tego, bowiem Gwen jest pisarką i na własne życzenie, stała się popularna, a Christopher po prostu jest dziedzicem tronu, ale są w tych klimatach, gdzie paparazzi mają swój świat. Taki świat sławy jest ukazany w tej powieści.

Anna Szafrańska „W blasku zorzy” Tom 1 „Zamek z płatków róż” wyd. Novae Res

Anna Szafrańska „W blasku zorzy” Tom 1 „Zamek z płatków róż” wyd. Novae Res

Pozytywnie zaskoczył mnie język pisany i cała struktura treści, która nie należy do krótkich. W każdym razie język pisany dotarł do mnie od razu i miałem ogromną satysfakcję z czytania, potrafiłem, a raczej automatycznie wyobrażałem sobie to, co się dzieje. Po prostu nie zanudzały mnie opisy, które czasem miały wymiar wręcz poetycki, lecz zaciekawiły.

Autorka powieści wykreowała ciekawe postaci. Gwen, pisarka wrażliwa i konsekwentna w swoich postanowieniach, pragnąca sukcesu, lecz mająca swoje marzenia. I chociaż spotkała ją porażka miłośna, która naznaczyła u niej piętno, to jednak w głębi duszy, chciała się ponownie zakochać.

Z drugiej strony, twardy, czasem cyniczny, nieposkromiony dziedzic rodu Christopher, który rywalizuje ze swoim bratem, pozornie sprawiający wrażenie samoluba i człowieka bez uczuć, okazuje się, że jest bardzo wrażliwy i również podatny na miłość, lecz nie chcący tego uczucia, które jednak go dopada.

Zatem można sobie wyobrazić, że ich spotkanie, to będzie ciekawa historia. I faktycznie, tak jest. Ich losy, to nie tylko piękne słowa, ale także tragiczne wydarzenia, uczucie porażki, niespełnienia i wiele innych, które potrafią człowieka poruszyć.

Ujęła mnie ta książka, przede wszystkim swoją delikatnością, bowiem takie odnosi się wrażenie niemal przy każdym opisie, dialogu. Historia jest odskocznią od codzienności i z całą pewnością wzbudza uczucia. Zatem osobiście polecam każdemu, bez względu czy to kobieta, czy mężczyzna. No i oczywiście jestem ciekawy, co będzie w drugim tomie.

Książka do nabycia w księgarni zaczytani.pl : “W blasku zorzy”

Jak przydatny był ten post?

Kliknij poniżej, aby ocenić!

Wynik

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Przepraszamy, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Przeczytaj również...

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.