Anna Lewicka „Pełnik” – recenzja

Share
()
Czas czytania:2 Minut, 54 Sekund

Anna LewickaPełnik”. Jeżeli macie ochotę na powieść, powiedzmy baśniową, lecz taką z dreszczem, elementami grozy, poczuciem istnienia duchów, tajemnicy, równie mrocznej, co ciekawej i wciągającej, to śmiało, koniecznie przeczytajcie “Pełnik”.

Nietypowo postanowiłem na wstępie polecić tę książkę, ponieważ jest ona warta przeczytania. Zapewne jej fabuła, to treść, która pobudzi Waszą wyobraźnię i spowoduje, że trochę będziecie się bać, a co chyba najbardziej istotne, to zaciekawi Was prawdziwa legenda, na podstawie której powstała ta historia.

Anna Lewicka "Pełnik" Wyd. Jaguar

Anna Lewicka “Pełnik” Wyd. Jaguar

Legenda jest opowiadana wśród mieszkańców Kotliny Kłodzkiej i terenów Karkonoszy, które należą do pasma Sudetów. Dotyczy ona Władcy Sudetów, zwanym inaczej z niemieckiego Rübezahl, czyli Liczyrzepy. Myślę, że jak sobie wyszukacie w Internecie, na przykład w Wikipedii, to znajdziecie wiele o tej postaci. Poza tym Anna Lewicka, na końcu powieści, wyjaśnia nam ten fakt.

W każdym razie książka wprowadza nas w mroczny i przygodowy klimat. Pełnik, to miasteczko, które wydaje się bardzo zacofane, jakby nie nadążyło za duchem technologii. Panuje tutaj specyficzny klimat małej miejscowości, gdzie wszyscy się znają. Życie w mieście, wydaje się jakby w było zamknięciu i każdy ma swój świat. Jest tajemniczo, a cała aura miejscowości, to często stare budynki i inne zabudowania. To jakby peryferia.

Anna Lewicka “Pełnik” – zwiastun powieści:

Podczas czytania książki, udziela się wyjątkowy klimat. To taka jakby ciemna rzeczywistość, gdzie jest wiele tajemniczości i wszystko jest raczej ponure. Przynajmniej ja takie miałem odczucia i dla mnie to było, czymś, co chciałem doznać. Lubię takie klimaty, gdzie można całkiem oddzielić się od świata realnego i przenieść się w otoczenie duchów, czy też jakiś zjaw i niewytłumaczalnych zjawisk. To wszystko jest w tej historii. Od razu mogę zapewnić, że książka nie jest nasycona brutalnością, chociaż dochodzi tutaj do różnych zaginięć ludzi.

Chciałbym podkreślić, że atmosfera grozy w tej książce, nie powoduje tego, żebyśmy chcieli nagle przerwać to, co czytamy. Ze strachu. Wszystko jest raczej ujęte w delikatnej tonacji tego uczucia, lecz efekt jest bardzo odczuwalny i to mi się podoba. W każdym razie bardzo szybko „wszedłem” w świat tej historii.

Wykreowani przez autorkę bohaterowie, wydają się bardzo autentyczni w swoim zachowaniu, są to osoby, które przyciągają uwagę. Główna bohaterka Emilia, sprawia wrażenie kobiety silnej i mającej własne i twarde zdanie. Potrafi walczyć i ukazuje sobą, kogoś, kto chce zrealizować się w swoim życiu. Osobiście lubię takich bohaterów, bo zazwyczaj, są oni ekscentryczni i charyzmatyczni, często nieprzewidywalni i nawet można brać z nich przykład. Ale Emilka jest też osobą wrażliwą, jednak skutecznie się kamufluje.

Anna Lewicka "Pełnik" Wyd. Jaguar

Anna Lewicka “Pełnik” Wyd. Jaguar

Myślę, że treść tej lektury, jest bardzo rzeczowo napisana i zapewne wywoła odpowiednie emocje w każdym czytelniku. Ten, kto lubi opowieści o duchach, grozę, horrory czy też baśnie i fantastykę, na pewno będzie zadowolony. Książka dobra zarówno dla starszej młodzieży, jak i również dla pozostałych, nawet tych, którzy mają już za sobą o wiele więcej lat.

Atmosferę tej powieści, w moim przypadku, podkreślił fakt taki, że akurat gdy zbliżałem się do jej końca, zerwał się koło mojego domu porywisty wiatr i niebo przykryły chmury. Był również wieczór i w momencie ciemność, była jeszcze bardziej spotęgowana. Wiem, pomyślicie sobie, że mam nazbyt wybujałą wyobraźnię i przesadzam, ale w sumie taki klimat jest też w tej książce. Tak czy siak, trafiłem z momentem czytania powieści akurat w sam raz. Ach i zapomniałbym – jest też trochę romansu…

Anna Lewicka na Facebook: Anna Lewicka – FB
Książka w księgarni: “Pełnik”

Jak przydatny był ten post?

Kliknij poniżej, aby ocenić!

Wynik

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Przepraszamy, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Przeczytaj również...

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.