Aneta Krasińska „Nauczycielka z Getta”. Książka opowiadająca o losach ludności pochodzenia żydowskiego w Polsce podczas II Wojny Światowej. Cała fabuła jest związana z wydarzeniami, jakie miały miejsce w Getto Łódzkim w tamtym okresie oraz w kilku innych miejscach w Polsce.
Główną bohaterką powieści jest Laura, która jest katoliczką, lecz związała się z Dawidem, który był pochodzenia żydowskiego. Wybucha II Wojna Światowa i po kilku miesiącach jej trwania, zostało utworzone Getto w Łodzi. Plan Hitlera był jednoznaczny i miał na celu wyeliminowanie ludności żydowskiej. Z początku miał łagodniejszy charakter, ludność ta była izolowana od innych i przesiedlana do specjalnie stworzonych osiedli. Jak wiadomo z historii, z czasem ludzie byli, więzieni w obozach koncentracyjnych i tam eliminowani.
Aneta Krasińska „Nauczycielka z Getta”
„Nauczycielka z Getta” to powieść o początkach tego brutalnego i nieludzkiego procederu. Przedstawione w niej fakty, dotyczyły tego, jak stopniowo ludzie zostawali pozbawieni swojego dobytku, byli wysiedlani ze swoich domów i traktowani jako ktoś, kto nie zasługuje na normalne życie. To wszystko z każdym kolejnym miesiącem, nasilało się i ludność żydowska była coraz bardziej nękana i zniewolona.
Autorka książki przedstawia nam fakty, które powodują wzruszenie i współczucie, często odrazę i niesmak. Bo przecież chodziło o ludzkie życie, o człowieczeństwo. Niestety, ale hitlerowskie Niemcy, były tego zaprzeczeniem.
Aczkolwiek, wydarzenia opisywane w książce są wersją fabularną z faktami historycznymi w tle, to jednak są dosyć realistycznie przedstawione tak, jak to mogło mieć miejsce. Mamy tutaj do czynienia z cierpieniem i smutkiem, co powoduje w nas posępne uczucia i, gdy czytamy o tym, mamy wrażenie szarości i ponurego klimatu. Ale fakty są takie, że nie da się przedstawić inaczej tej tragedii, jaka miała miejsce w historii ludzkości.
Podoba mi się to, jak Aneta Krasińska przedstawia poszczególne wydarzenia. Są one bardzo czytelnie opisane i możemy je sobie, dosyć łatwo wyobrazić. Nie miałem żadnych kłopotów ze zrozumieniem treści, a te trudniejsze określenia czy też wydarzenia, jakie miały miejsce w historii, są dokładnie wyjaśniane w przypisach.
Na pewno można się wzruszyć i poczuć to, co poszczególni bohaterowie. Laura, która jest na pierwszym planie, nauczycielka, została znakomicie wykreowana przez autorkę powieści. Jej postać wzbudza w nas współczucie i podziw oraz szacunek. To dobra kobieta, która ma duże serce, lubi pomagać, chce uczyć i pragnie być kochana. Marzy o dziecku, ale niestety, los tak chciał, że poroniła. Na domiar złego musiała się borykać z rozstaniem ze swoim mężem, który został uwięziony za planowanie powstania w Getto Łódzkim. Laura robi wszystko, by z nim się skontaktować, ale to trudne zadanie.
Mamy tutaj też do czynienia z aspektami moralnymi ówczesnego społeczeństwa. Ludzie w obliczu tragedii, pomagali sobie, ale byli też tacy, którzy innych najzwyczajniej wydawali. Zatem ten obraz przedstawia nam różnicę pomiędzy warstwami społecznymi w tamtym okresie. Poznajemy ten świat w tak smutnym obliczu.
Muszę też podkreślić to, że autorka bardzo ciekawie opisuje dane wydarzenia, stworzyła wyraziste i czytelne dialogi, które nadają autentyczności. Przedstawione zostało to, jak ludzie głodowali, musieli się ukrywać przed okupantem, stosować się do wielu ograniczeń. Jest też pokazane to, jak wszyscy żyli pod nadzorem, jak chcieli celebrować normalność, pracować, odnajdywać się tej brutalnej rzeczywistości. A wszystko w odpowiednio dobranym języku, który świadczy o dojrzałości twórczej.
Sumując. Jest to powieść, w której znajdziemy miłość, cierpienie, żal, smutek, przerażenie, ale także wartości życiowe i radość z tego, co nam przyniesie los, choćby nawet tylko kilka chwil szczęścia, lecz takich, które sprawiają, że mamy po co żyć, doceniamy siebie i innych.
Już teraz wiadomo, że jest to dopiero pierwsza część całej historii i na początku września 2022 roku, ma się ukazać kolejna.
Aneta Krasińska na Facebook: Aneta Krasińska – FB
Książka dostępna w księgarni: “Nauczycielka z Getta”