Agata Przybyłek “Kto jak nie ja!” – recenzja

Share
Czas czytania:3 Minut, 4 Sekund

Agata Przybyłek „Kto jak nie ja!”, to sympatyczna opowieść o losach trzech kobiet, przyjaciółek. Łączy ich wspólna praca i codzienność. Darzą się wzajemnym zaufaniem, mimo że dwie z nich było przez pewien czas skłócone. Dzielą się między sobą swoimi przeżyciami.

Autorka powieści, subtelnie przedstawia historię, w której jest miłość, codzienne zmagania z rzeczywistością, wartości rodzinne i oczywiście przyjaźń. Perypetie bohaterek są przeplatane delikatnym humorem, co wzbudza u czytelnika uśmiech. Mamy tutaj wiele spraw przyziemnych, które odgrywają istotną rolę w życiu, ale również jest mowa o poważniejszych problemach.

Agata Przybyłek “Kto jak nie ja!”

Agata Przybyłek "Kto jak nie ja!" wyd. Czwarta Strona

Agata Przybyłek “Kto jak nie ja!” wyd. Czwarta Strona

Bardzo ujmująca historia, która została napisana prostym i jasnym językiem, powoduje, że książka wciąga od samego początku. Na pewno można się zrelaksować i poprawić sobie humor. I na dodatek jest też klimat rodzinny.

Wydawałoby się, że codzienne życie, sprawy, które wydają się tak bardzo popularne wśród ludzi, nie są zbyt interesujące, bo przecież sami mamy podobne problemy, to po co jeszcze o nich czytać? A jednak ta historia jest czymś, co powoduje, że te nasze sprawy, są jakby na poboczu, a my możemy dzięki tej fabule, od nich na jakiś czas się uwolnić.

Mamy tutaj do czynienia z problemami nastolatki, z relacjami międzyludzkimi, romansem, wzajemnym zaufaniem wśród znajomych i pragnieniem zwyczajnego i normalnego życia. Wszystko jest ukazane w sposób zabawny i poruszający, co sprawia, że nie treść nas nie przygnębia.

Jaką wartość ma przyjaźń? Czy miłość wybacza? Co możemy zrobić, gdy nasz znajomy potrzebuje pomocy? Na ile jesteśmy wyrozumiali w stosunku do innych? To jedynie kilka pytań, które nasuwają się nam po przeczytaniu tej powieści. Jest wiele więcej, mimo że powieść nie ma na celu, na aż takie dogłębne interpretacje.

Agata Przybyłek "Kto jak nie ja!" wyd. Czwarta Strona

Agata Przybyłek “Kto jak nie ja!” wyd. Czwarta Strona

Książka to kolejne rozdziały, które opowiadają o bohaterkach z ich perspektywy. Cała fabuła jest napisana tak, że dowiadujemy się dokładnie o losie każdej z nich, wątki są dobrze przedstawione i nie ma kłopotu z wyodrębnieniem całości. Rozdziały są dosyć krótkie i to sprawia, że nie męczymy się podczas czytania.

Gdy skończyłem czytać tę powieść, na myśl przyszło mi coś takiego:

Jak to dobrze się oderwać od szarej rzeczywistości, od lektur ciężkich lub trudniejszych do zrozumienia. Wszystko dzięki tej właśnie książce. To lekka opowieść o nauczycielkach, przyjaźniących się kobietach, o życiu, o różnych sprawach, które są przyjemne, ale też o sprawach kłopotliwych, jednak z poczuciem humoru. Opowieść po prostu o życiu, o codzienności…

W książce są też smutne chwile, choćby fakt, że doszło do pewnego nieporozumienia w nowo powstającym związku jednej z bohaterek, który zapowiadał się bajecznie. To nieporozumienie wynikało z nieszczerości i udawania kogoś innego. I ten wątek daje nam do zrozumienia, że w życiu nie warto odgrywać rolę kogoś innego, szczególnie gdy w grę wchodzi miłość…

Osobiście przeczytałem tę książkę z zainteresowaniem. Była dla mnie odskocznią od codziennych zmagań z rzeczywistością i szkoda, że tak szybko się zakończyła. Fabuła dobra na poprawienie sobie nastroju, na każdą chwilę dnia. Wiem, że książka ma swoją kontynuację, zatem chętnie przeczytam dalsze losy bohaterek.

Aha, kto chce poznać świat widziany oczami kobiety, ten zapewne powinien przeczytać tę lekturę.

Widać, że autorka Agata Przybyłek, która jest pedagogiem i psychologiem, zna się na problemach ludzkich i poprzez pisanie o nich w swoich książkach, zapewne dostarcza nam dobrej zabawy i odpowiedniego nastroju. Wystarczy sięgnąć po inne powieści tej pisarki, i czerpać z nich samą satysfakcję. Książki opowiadają o życiu, są jakby zwierciadłem otaczającej nas rzeczywistości i dodatkowo, napisane z dozą odpowiedniego humoru.

Agata Przybyłek na Facebook: Agata Przybyłek – FB

Książka dostępna w księgarni Selkar: Kto jak nie ja!

Recenzja Emil Kowalski

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.