Nicole Arend „Vamps” recenzja

Share
Czas czytania:3 Minut, 14 Sekund

Nicole ArendVamps” to powieść dla miłośników wampirów, historii przygodowych, fantastycznych i w gruncie rzeczy, młodzieżowych, mimo że pierwsze skrzypce w tej książce odgrywają wampiry, a jak wiadomo, one żywią się krwią. Jednak historia ukazana jest w dosyć przyjemnym mimo wszystko tonie.

Głównym bohaterem jest Dillon, który okazuje się, że jest „Dampirem”, czyli półczłowiekiem i półwampirem. Zostaje on wysłany przez swojego ojca do szkoły dla wampirów i tam odkrywa swoje prawdziwe oblicze oraz uczy się przetrwania i tego, jak egzystować w świecie przede wszystkim, żeby nie ranić ludzi. W szkole przeżywa wiele. Jest uczestnikiem wielu ćwiczeń, a także zostaje liderem najmłodszych klasowo wampirów, tzw. wampirem – elektem. Jednak nie wszyscy są z tego powodu zadowoleni i niektórzy, chcą jego potknięcia na tym szczególnym stanowisku. To doprowadza do różnych zdarzeń.

Nicole Arend „Vamps”

Nicole Arend "Vamps" Wydawnictwo Jaguar

Nicole Arend “Vamps” Wydawnictwo Jaguar

Tak najogólniej można wstępnie zarysować fabułę i jak zapewne się domyślacie, więcej nie zdradzę. Jednak mogę powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z klimatem młodzieżowym, trochę szkolnym, jest rywalizacja sportowa oraz wiele tajemnic. I jak to w świecie wampirów szczególnie jest, to i tutaj również nie brakuje miłosnych wątków, a także na tym tle różnych zatargów. Wszystko jest okraszone dosyć subtelnym klimatem, gdzie tłem jest wampiryczne życie i żądza krwi, nad którą uczniowie muszą zapanować.

Dillon to zdolny uczeń. Autorka wykreowała go na postać o łagodnym usposobieniu, która spodoba się raczej wszystkim, aczkolwiek może irytować jego pewnego rodzaju „płaczliwość”. Ja takie wrażenie odniosłem i może akurat całkiem odmienne od tego, co chciała Nicole Arend. Zatem osobowości w tej książce mogą czytelników absorbować, czy też interesować szczególnie. No i oczywiście nie tylko Dillon jest postacią, na którą zwracamy uwagę.

Uwagę należy zwrócić na język pisany, który jest, nazwałbym „miękki”, malowniczy w granicach rozsądku, czyli nieprzesadny, a co najbardziej istotne, oddający w pełni klimat wydarzeń i atmosferę przygody w tej książce. Autorka skupiła się na akcji, nie kreowała nadmiernie uniesień emocjonalnych, które przedstawiła w sposób konkretny.

Dosyć twardo oceniam styl, co może sugerować, że nie ma tutaj większego piękna. Ale nic bardziej mylnego, bo w książce naprawdę można się bardzo „zatopić”. Godziny, które poświęcimy na jej przeczytanie, będą upływać niepostrzeżenie, a do tego przyczynia się fakt, że ma się poczucie dynamicznej akcji, w której są zarówno momenty bardziej sentymentalne, jak i typowe dla powieści akcji.

Nicole Arend "Vamps" Opis

Nicole Arend “Vamps” Opis

Czy książka jest tylko dla dorosłych? Raczej niekoniecznie. Myślę, że spokojnie może ją czytać młodzież, nie ma tutaj jakichś wielkich makabrycznych zdarzeń, czy też erotyki. Właściwie wszystko jest umiarkowane i z dozą granicy, która powoduje, że czytamy poszczególne wydarzenia z przyjemnością i ochotą.

Pewnie myślicie, że znowu o wampirach, to pewnie nic takiego nowego. Otóż wiadomo, że takich powieści powstało mnóstwo, gdzie pojawiają się te istoty, ale osobiście uważam, że każda z nich ma coś w sobie innego i warto też sprawdzić, co dzieje się w „Vamps”, a zapewniam, że jest kilka takich elementów, które odbiegają od innych. Choćby nawet fakt, że główny bohater, to nie całkowity wampir.

Książka należy do tych średniej długości, lecz czyta się ją dosyć szybko. Wydarzenia są całkowicie nieprzewidywalne i nawet gdy ktoś już czytał wiele innych powieści o tej tematyce, to zapewne nie mógł przewidzieć do końca. Może i to takie zdanie, które niewiele wnosi do tej recenzji, ale myślę, że warto o tym wspomnieć.

Co najbardziej mi się podobało, to to, że wszystko jest nasączone realizmem, więc ta fikcja staje się dzięki temu dosyć szczególna. No i oczywiście zastanawiający koniec książki, dający do myślenia i powinien zadowolić czytelników.

Książka dobra na weekend, dosyć lekka i sprawi przyjemność na pewno. Zatem z pełną odpowiedzialnością polecam, nawet tym osobom, które niezbyt przepadają za wampirami, bo jest tutaj dosyć dużo z klimatów obyczajowych, gdzie relacje między poszczególnymi bohaterami i ich zachowanie wobec siebie, tworzą swoisty klimat codziennego życia.

Książka dostępna: “Vamps”

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.