Anna Rybakiewicz „Lekarka nazistów” recenzja

Share
Czas czytania:3 Minut, 24 Sekund

Anna RybakiewiczLekarka nazistów”. Miłość to uczucie, którego nigdy nie można przewidzieć i na pewno nie można też być pewnym tego, kogo kochać. Po prostu przychodzi nie spodziewanie i nie ma tutaj czasu, myśli o tym, czy zakochujemy się w kimś, kto jest wrogiem, stoi po innej stronie barykady, czy też jest to sąsiad z własnego podwórka. Tak też jest w tej powieści.

Anna RybakiewiczLekarka nazistów

Anna Rybakiewicz "Lekarka nazistów" Wydawnictwo Filia

Anna Rybakiewicz “Lekarka nazistów” Wydawnictwo Filia

Alicja to utalentowana lekarka, która ratuje ludzi, nie myśląc o tym, co kto zrobił źle. Dla niej życie jest podstawą i jest przekonana, że do tego życia prawo ma każdy. Tak więc ona, znajdując się w realiach drugiej wojny światowej, tym bardziej miała trudne zadanie komu udzielać pomocy. Ale tylko pozornie, bo jednak zwyciężała jej niebywała empatia i ratowała wszystkich. Stała się jednym z głównych lekarzy zarówno dla Niemców, jak i też dla Polaków, również partyzantów. To jakby być w sidłach, w potrzasku i pomiędzy młotem a kowadłem. Lecz ta niestrudzona kobieta, robiła wszystko, aby zadowolić wszystkich. Jej cel to ratować życie.

Wspaniała kreacja głównej bohaterki, której osoba wzrusza, wywołuje głębokie emocje, to chyba największa zaleta powieści „Lekarka nazistów”. Autorka stworzyła postać niebanalną, wręcz perfekcyjnie ją wykreowała, że aż czuć było realistyczne zachowania, emocje, uczucia i w ogóle wrażliwość tej osoby. Ale także Franz, jeden z oficerów niemieckich, w którym się zakochała, to też postaci zasługująca na uznanie, a dokładniej takie należy się Autorce. Para głównych bohaterów jest mieszanką wszystkich skrajności, bo takie też podczas wojny miały miejsce. Lecz nie śmierć tutaj jest jakby na pierwszym planie, ale uczucia, które bolą, są trudne w obliczach rzeczywistości. To momentami sprawia, że łza w oku się kręci, że wszystko to, co dzieje się między dwojga ludźmi, musi być okraszone brutalną rzeczywistością wojenną, trudnymi wyborami.

Anna Rybakiewicz "Lekarka nazistów" opis

Anna Rybakiewicz “Lekarka nazistów” opis

Jest to lektura bardzo głęboka. To dramat, który wskazuje na to, że człowiek jest człowiekiem i nawet pod najtwardszą skorupą, kryją się głębokie uczucia. Czytamy tutaj o trudnych wyborach w obliczach wojny, gdzie Franz zmuszony do egzekucji innych, nagle odkrywa siebie prawdziwego. A tym prawdziwym jest osoba nadspodziewanie wrażliwa, a nie zatwardziały i bezlitosny nazista. To właśnie jest dowodem, że człowiek nie zawsze jest taki, jak się zachowuje, jak wygląda i co robi. I tego rodzaju przemyśleń na podstawie fabuły tej książki, czytelnik będzie miał o wiele więcej. Bo również Alicja, też musi wybierać spośród skrajności, a czasem ukryć prawdziwą siebie.

To tak tylko krótko zarysowałem kilka aspektów tej książki. Mamy tutaj wiele. Jest też akcja, oczywiście realia II Wojny Światowej, a zatem realizm poparty prawdziwymi wydarzeniami historycznymi w tle. Sama historia głównych bohaterów to fikcja, lecz równie dobrze mogła mieć miejsce w rzeczywistości. To właśnie sprawia, że książkę czyta się jak dokument fabularyzowany i z ogromną przyjemnością. Zresztą styl, w jakim wszystko Autorka przedstawiła, nie pozostawia wątpliwości co do kunsztu literackiego. Jest to po prostu kawał solidnego języka pisanego na bardzo wysokim poziomie.

Co jest istotne, to fakt, że długość powieści jest wręcz idealna. W ramach tomu zostało ujęte wszystko – od uczuć, po realizm, akcję, historię, czasem nawet uśmiech, a czasem łzy. I te wszystkie emocje dobrane są i wyważone w sposób taki, że nas nie męczą, nie nudzą, ani też nie powodują niedosytu.

W ogóle, gdy zakończyłem czytanie książki, to czułem się, jakbym jeszcze był w przedstawionym w niej świecie. Wiedziałem, że ta historia zapadnie mi głęboko w pamięć i zapewne, kiedyś do niej wrócę. Może nawet będzie jakaś kolejna część, w której główne role znów będą grali bohaterowie „Lekarka nazistów”? W każdym razie nie ma co chwalić aż tak bardzo czegoś, co jest wręcz rewelacyjne.

Wydaje mi się, że miłośnicy klimatów tamtego okresu wojennego, będą zadowoleni. Myślę też, że także inni, którzy gustują w powieściach obyczajowych i dramatycznych z miłością jako jeden z głównych wątków również, będą mogli czuć satysfakcję. Toteż kobiety będą bardzo ciekawe tego, co się tutaj wydarzy, aczkolwiek to treść, która na pewno zadowoli gusta mężczyzn.

Książka dostępna w Selkar: “Lekarka nazistów”

Autorka na Facebook: Anna Rybakiewicz FB

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.