Małgorzata Garkowska „Wybór matki”

Share
Czas czytania:3 Minut, 36 Sekund

Małgorzata GarkowskaWybór matki”. Michalina zasłużyła się odwagą podczas II Wojny Światowej, prowadząc działalność konspiracyjną w szeregach Armii Krajowej. Uratowała dziecko (Julkę), które przygarnęła jako swoje. Chciała odnaleźć jej ojca, mając niewiele informacji o nim.

Małgorzata GarkowskaWybór matki

Małgorzata Garkowska "Wybór matki" Wydawnictwo Flow

Małgorzata Garkowska “Wybór matki” Wydawnictwo Flow

Jednak było to trudne z racji tego, że po wojnie stery polityczne przejęła władza ludowa. Rok 1946. Polska na dodatek, była pod dyktandem Związku Radzieckiego. To były czasy brutalności tajnych służb i ograniczenia wolności. Polacy nadal walczyli, lecz w podziemiu i tym razem z komunistami. Michalina pracowała jako pielęgniarka w szpitalu i tam poznała lekarza Piotra, w którym się zakochała. Zapowiadało się jej szczęście…

Taki zarys fabuły powinien zachęcić czytelnika do przeczytania powieści i jak można się domyślić, mowa w niej o konspiracji i nie tylko podczas drugiej wojny światowej, bo wiadomo z historii, że żołnierze AK i partyzanci, ukrywali się przed ówczesnymi powojennymi władzami komunistycznymi w Polsce.

W książce jest wiele romantyzmu i przedstawiona została miłość bohaterów. W połączeniu z działaniami podziemia stanowi to bogatą fabułę. Odkrywanie tajemnic rodzinnych, korygowanie przeszłości i plany na szczęśliwe życie, to jedne z motywów powieści.

Odnajdziemy tutaj bliskość i obraz uczuć bohaterów, poszukiwanie korzeni rodzinnych i jest też wiele konspiracyjnych wydarzeń. Ponadto zwykłe życie rodzinne nadaje swojskiego charakteru tej książce. Wyczuwa się te relacje rodzinne.

Zresztą treść jest przedstawiona w taki sposób, że sprawia wrażenie przyjaznego opowiadania rodzinnego. Ten klimat, spokojny, aczkolwiek niektóre wydarzenia nie są takie, powoduje, że możemy się odprężyć i poznać ciekawą historię…I…

I nagle…

Bomba. Nie będę zdradzał fabuły, ponieważ pozbawiłbym przyjemności czytania tej powieści…

W każdym razie jak to w życiu bywa, jest nieprzewidywalne, tak i w tej książce mamy coś podobnego. Dramaturgia, to chyba odpowiednie słowo, które można dołączyć do ukazanego wyżej piękna życia. Oczywiście kusi mnie to, żeby zdradzić, co się wydarzy w dalszej części, ale pozostawię ten niedosyt. I tak już ujawniłem rąbek tajemnicy. Po prostu koniecznie trzeba przeczytać tę powieść!

Wrażenie, że wszelkie doznania i reakcje podczas czytania „Wyboru matki”, są… Nie ma tutaj skrajności? No cóż, muszę tak tajemniczo napisać, bo… Są… Później… (trochę mnie zatkało)

Małgorzata Garkowska "Wybór matki" Wydawnictwo Flow

Małgorzata Garkowska “Wybór matki” Wydawnictwo Flow

Ale może dosyć o fabule, bo miała być recenzja, a nie streszczenie.

Powiem, że autorka „zbiła mnie na kwaśne jabłko„ !? Tak właśnie, bo jak już myślałem, że…, co myślałem o książce i coraz bardziej zbliżałem się do najbardziej istotnych faktów, powoli do końca, to poczułem się, jakbym pod przymusem musiał wziąć zimny prysznic. To zaskoczenie, jak grom, spowodowało, że, no cóż… Byłem w szoku. I przepraszam za te może niepoukładane ostatnie zdania, ale chyba taki nieład w nich, jest moją uzasadnioną reakcją na fabułę.

Ktoś, kto przeczyta książkę, powie, że przesadziłem z tymi odczuciami i opinią, ale ja akurat jestem dosyć wrażliwy i nic nie poradzę, że w pewnym momencie zareagowałem bardzo emocjonalnie i poczułem głęboko, to co się wydarzyło. I myślę sobie tak, że nie jestem wyjątkiem i wielu z Was będzie zaskoczonych tym, co przeczytają.

Aby nieco jeszcze więcej powiedzieć o powieści, a nie tylko budować aurę tajemniczości, powiem, że to naprawdę solidna literatura zarówno pod względem wartości fabularnej, jak i też stylu pisanego i wyrazistości przekazu. Jest dosadna. Dopracowana. Konkretne dialogi, bez bajek.

Wykreowana główna bohaterka, to mistrzowska kreacja, którą można jedynie pozazdrościć. Twarda, a jednocześnie wrażliwa Michalina, jest kobietą waleczną i we krwi ma odpowiednie zasady życiowe. Walczy. Nawet partner Michaliny sprawia wrażenie postaci nietuzinkowej. Mężczyzna, na którego można liczyć. Aura książki, to klimat bardzo, i tutaj mam mały problem z określeniem, jaki, raczej osobliwy i bardzo intymny i prywatny. Książka uderza w serce, wręcz „karci”, o ile można tak nazwać.

Gdybym miał powiedzieć potocznie, tak wprost, bez cenzury – „zajebiście mnie pochlastała ta książka”. Dlaczego? Przekonajcie się sami.

I już naprawdę na koniec dodam, że miałem trudności, żeby napisać obiektywnie i neutralnie o tej książce, żeby napisać dokładniej, może bardziej fachowo. Nie potrafię chyba, bo to jest treść przez duże T. A takie treści, są trudne do oceny. Nie da się wystawić takiej, która podkreśli pełną wartość „Wyboru matki”.

Zatem

Dziękuję Małgorzacie Garkowskiej za lekturę, której nigdy nie zapomnę i jednocześnie gratuluję…

Autorka na Facebook: Małgorzata Garkowska – FB

Książka dostępna: Wybór matki

Czytaj I tom sagi: Małgorzata Garkowska „Dzwony o zmierzchu. Wbrew wszystkiemu” recenzja

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.