Jonice Webb „Wypełnić pustkę” to książka, która może pomóc każdemu, kto czuje, że być może brakuje mu własnej wartości, ma różne uczucia skrajności w swoim życiu, postępuje czasem wbrew sobie, nie bardzo wychodzi mu akceptacja siebie oraz ma wiele podobnych odczuć.
Janice Webb „Wypełnić pustkę”
Autorka wyjaśnia nam, skąd i kiedy takie uczucia mogą się pojawiać w naszym dorosłym życiu, ale także przytacza przykłady młodych osób, które były zaniedbywane emocjonalnie przez swoich rodziców. Bo właśnie takie późniejsze problemy emocjonalne, mogą wynikać z tego, jak nas wychowywali rodzice, a przede wszystkim, co w nas dostrzegali, w jaki sposób przekazywali nam wiedzę, czy też podchodzili do naszych problemów, czy zachowania w dzieciństwie.
Wydawałoby się na pierwszy rzut oka, że to przecież jest jasne dla każdego rodzica, że często zachowanie w dorosłości wynika z tego, jak toczyło się dzieciństwo. Ale jak się okazuje, nie zawsze jesteśmy w pełni tego świadomi i dzięki przytoczonym prawdziwym historiom w tej książce, możemy poznać obraz takich psychologicznych aspektów życiowych i uświadomić sobie, gdzie tkwi problem i nawet co jest jego źródłem i kiedy się to zaczęło.
W książce mamy wiele na temat podejścia do naszych dzieci, to, w jaki sposób powinniśmy utrzymywać relacje z naszymi pociechami. Są wskazania i przeciwskazania w tej sprawie. Jest wiele o skutkach naszego wychowania, jako rodzica i to, że potem dziedziczymy pewne zachowania, a nawet błędy z naszej przeszłości, przekazując je naszym pociechom.
Tak ogólnikowo nakreśliłem fabułę tej książki, ale jest w niej sporo ćwiczeń, by czytelnik mógł sam sobie uświadomić, czy jest zaniedbany emocjonalnie, czy może akurat w jego przypadku czegoś takiego nie było. Są też ćwiczenia i porady, które pozwalają na to, żeby człowiek mógł nad sobą popracować, nad swoim zachowaniem w dorosłym życiu, jak też potrafił znaleźć źródło niepowodzeń, lęków, czy też niewłaściwego zachowania, które mu przeszkadza.
Poniekąd lektura jest także motywująca, bowiem przedstawia nam problem nie w sposób, który powoduje, że czytelnik, poznając swoje niedociągnięcia, nagle staje się przygnębiony. Wręcz przeciwnie, książka motywuje do działania, by poznał swoje dolegliwości i potrafił z nimi walczyć. Lektura pokazuje, że wszystko, co nas martwi w sobie, da się zniwelować, możemy z tym sobie radzić i wcale nie jest to ponad nasze siły i wystarczy być otwartym na samego siebie i dla innych, co jest pierwszym krokiem do samodoskonalenia siebie.
Bo właściwie jest tutaj poruszany temat samooceny, samokrytyki, które to są nam potrzebne, ale też Autorka wskazuje nam jak właściwie postępować w tej materii, by dało to oczekiwane efekty, a nie zdołowało jeszcze bardziej. I właśnie w tym celu są pewne ćwiczenia, zadawane są czytelnikowi pytania i odpowiadając na nie, sam on, może ocenić swój stan psychiczny, na tyle, by podjąć konkretne kroki, które zresztą są też przez Autorkę wskazane w tej książce.
Jest to kolejna książka z tych, które mają na celu rozwój psychologiczny człowieka. W tym wypadku dotyczy zarówno rodziców, jak i też dzieci, ale także Autorka przedstawia w swoim dziele wiele porad dla terapeutów, którzy zajmują się osobami emocjonalnie zaniedbanymi.
Warto też podkreślić fakt, że książka została napisana w bardzo zrozumiały sposób dla każdego. Nie jest to podręcznik tylko dla specjalistów. Właściwie jest to lektura inspirująca do działania, poznawania siebie, przyczyn swoich zachowań, które nam nie odpowiadają, a chcielibyśmy je w sobie zmienić.
Treści są tak skonstruowane, że czytając poszczególne rozdziały, Autorka przypomina nam wątki z poprzednich. Tym samym doskonale kieruje nas etapowo i konsekwentnie po różnych krokach, jakie możemy podjąć w celu poprawienia własnego samopoczucia. Czuć w tych treściach fachowość równie pod względem podejścia do tematu, psychologicznym, przyjaznym, jak też pod względem doświadczeń terapeutycznych.
Emocjonalne wsparcie rodzica, o rodzicach autorytarnych, władczych, pobłażliwych, srogich. A także o narcyzmie rodziców. O wartościach, jakie nam przekazują. O tym, jak wychwycić własne problemy. O znaczeniu asertywności i kiedy jest ona niezbędna, jak się jej nauczyć. To zaledwie niektóre ważne szczegóły, które zostały przedstawione, i możecie je poznać.
Myślę, że lektura spodoba się każdemu, kto dba o swój stan psychiczny, prowadzi własny biznes, chce być szczęśliwym, nie ucieka od problemów i szuka rozwiązań na wszystko, co wydaje mu się przeszkadzać. To zapewne książka też dla rodziców, którzy mogą dzięki niej nawet uniknąć niektórych błędów w wychowywaniu swoich dzieci. To też materiał dla psychologów, terapeutów, czy też innych osób, które na co dzień mają do czynienia z innymi, pacjentami, którymi się zajmują, doradzają im itd. Ale jest to też uzupełnienie wiedzy psychologicznej dla wszystkich, bez względu, czy są specjalistami, czy po prostu są osobami, które lubią różne porady i psychologię w ogóle.
Książka dostępna w wydawnictwie Zwierciadło
Czytaj inne pozycje Zwierciadła – Książki Wydawnictwa Zwierciadło