J. A. Corrigan „Pielęgniarka” recenzja

Share
()
Czas czytania:2 Minut, 37 Sekund

J. A. CorriganPielęgniarka” – thriller o podłożu psychologicznym. Opowieść, która wprowadza czytelnika w świat mrocznych tajemnic, winy, poczucia utraty wszystkiego. Historia, która od samego początku jest przepełniona ciemnością.

Tak tytułem wstępu można ująć powieść, która faktycznie nie należy do barwnych. Od samego początku poznajemy świat mroczny, czytelnik jest zagłębiany w pewnego rodzaju psychologiczną rzeczywistość.

J. A. CorriganPielęgniarka

J. A. Corrigan „Pielęgniarka” Wydawnictwo Słowne

J. A. Corrigan „Pielęgniarka” Wydawnictwo Słowne

Mamy tutaj do czynienia z bohaterką, która pracuje jako pielęgniarka. Trafia ona do więzienia za dokonanie morderstwa. Jej sprawą zainteresował się pisarz, który ma długi i chce napisać, powieść, dzięki której znów stanie na nogi. Odwiedza Rose i spisuje jej historię. Jednocześnie zagłębia się w nią i próbuje dowiedzieć się, czy faktycznie Rose zabiła.

Powieść „Pielęgniarka” obfituje w szereg wydarzeń, które stanowią zawiłą historię. Jest to książka gdzie cały czas mamy do czynienia z nowo odkrywanymi faktami. Przypomina ona trochę powieści z gatunku detektywistycznego, lecz jest to dosyć mroczny klimat, gdzie momentami mamy do czynienia z przygniatającą rzeczywistością ludzkiej psychiki.

Podczas czytania tej powieści, miałem wrażenie, że tkwię w jakimś ciemnym pokoju i wysłuchuje historii kogoś, kto jest bardzo niebezpieczny, nie można go do końca rozgryźć, wzbudza jakieś dziwne i bardziej nieokreślone odczucia. Sam dokładnie nie potrafię tego określić, ale wiem jedno, że książka wprowadza w klimat, gdzie czujemy niepokój i nerwowość.

J. A. Corrigan „Pielęgniarka” Wydawnictwo Słowne

J. A. Corrigan „Pielęgniarka” Wydawnictwo Słowne

Historia jest napisana z perspektywy bohaterów, czyli Rose i Theo, na przemian w poszczególnych rozdziałach. Również jest ukazana w różnych okresach czasu, co znacznie nam obrazuje akcję. Intryga jest momentami dosyć zagmatwana, ale to raczej zaleta powieści.

Akcja powieści nie zawiera w sobie żadnych typowych wątków, gdzie dochodzi do konfrontacji. Jest to przedstawianie faktów, które niczym układanka, stopniowo i powoli układają się w całość. Czasem powieść ma charakter obyczajowy, co stanowi pewne rozluźnienie.

Mamy tu do czynienia z morderstwem? No właśnie, czy to typowe morderstwo, czy też wyrafinowane pozbawienie życia, a może jeszcze coś głębszego? A może ktoś kłamie, czy też wymyśla historię, która nie miała miejsca? Takie różne pytania powstają podczas czytania.

W ogóle ten świat ukazany w tej książce jest jakiś jak dla mnie dziwny. Niepoukładane jak to zwykle w życiu jest, jego elementy, stanowią pewien chaos. Ten chaos sprawia, że czujemy się odosobnieni w tej książkowej rzeczywistości, gdzie nie umiemy znaleźć konkretnego punktu zaczepienia. I to zagubienie jest bardzo ciekawe, bo stwarza odpowiednie odczucia, a nawet zdenerwowanie w czytelniku.

Chyba autorce chodziło o to, żeby odbiorca się irytował przez tę powieść. Jeśli tak, to się udało, bo faktycznie fabuła książki, sprawia wrażenie trudnej i są w niej momenty, które wzbudzają takie odczucia jak, zniechęcenie. Tak dokładnie, bo wkraczamy coraz bardziej w jej świat, gdzie ciągle coś przeszkadza, czegoś brakuje. Bynajmniej ja miałem takie odczucia.

Najbardziej zadowoleni z tej książki, będą miłośnicy zagadek kryminalnych. Jest tu wiele elementów, nad którymi możemy pogłówkować, zanim dowiemy się tego jak było naprawdę. Z kolei sam klimat powieści, zainteresuje tych, którzy lubią czytać historie, które są przygnębiające, wzbudzają ponurość, nie ma w nich żadnych radości.

Autorka na Facebook: J.A. Corrigan – FB

Książka dostępna: “Pielęgniarka”

Jak przydatny był ten post?

Kliknij poniżej, aby ocenić!

Wynik

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Przepraszamy, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Przeczytaj również...

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.