Ilona Adrews “Biały żar” recenzja

Share
Czas czytania:3 Minut, 11 Sekund

Ilona AdrewsBiały żar” (Tom 2). Powieść, w której znajdziemy zarówno fantastykę jak też elementy historii sensacyjnej. Jest to rzeczywistość, w której bohaterowie posiadają swoje nadprzyrodzone zdolności. Dochodzi do konfrontacji i walki pomiędzy nimi, a przez cały czas akcja toczy się dynamicznie. Krótko mówiąc, od samego początku wciąga czytelnika.

Główną bohaterką jest prywatna detektyw i dostaje zlecenie, dotyczące okoliczności śmierci żony swojego klienta. Poznaje ona wpływowego Rogana. Razem tworzą unikalny duet.

Ilona AdrewsBiały żar

Ilona Adrews "Biały żar" Wydawnictwo Fabryka Słów

Ilona Adrews “Biały żar” Wydawnictwo Fabryka Słów

Autorka powieści w bardzo interesujący sposób powiązała wątki fantastyki wraz ze światem współczesnym, kryminalnym i sensacyjnym. Dlatego też powieść jest taką uniwersalną wręcz lekturą dla zwolenników tych gatunków i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Nie brakuje motywu romantycznego pomiędzy bohaterami, co stanowi nie lada urozmaicenie całości.

Ilona Andrews operuje językiem, według mnie, uniwersalnym, który łatwo dociera zarówno do młodzieży, jak i do starszej grupy czytelników. To bardzo rzeczowy styl pisany i, wręcz doskonale odzwierciedla całą akcję. A jest jej sporo. Bardzo fajnie, że książka nie zawiera nadmiernej brutalności, a sytuacje, w których dochodzi do walki fizycznej pomiędzy bohaterami, nie są opatrzone wulgarnością i jakimś znacznym rozlewem krwi. Są przedstawione bardziej w sposób fantastyczny przez co, są atrakcyjniejsze i powodują, że wszystko czyta się z lekkością, bez lęku.

Detektyw Nevada, mająca między innymi zdolności wyczuwania tego, czy ktoś mówi prawdę, to kobieta twardo stąpająca po ziemi. Bohaterka może się pod tym względem podobać, ponieważ oprócz tej swojej charyzmy i zaciętości, ma w sobie wiele wrażliwości. Co prawda zbytnio jej nie ukazuje, ale uczuciowość w jej życiu, wydaje się być bardzo ważna. To właśnie sprawia, że oprócz sensacyjnej fabuły w tej powieści, mamy też szczyptę romantyczności.

W pewnych momentach powieść przypominała historie szpiegowskie, gdzie mamy do czynienia np. z bankietem, na którym trzeba wtopić się w gości, żeby potem uzyskać jakieś informacje. Takie klimaty trochę rodem z opowieści o agentach specjalnych, szpiegach, które są bardzo popularne, szczególnie wśród młodzieży.

Ilona Adrews "Biały żar" Wydawnictwo Fabryka Słów

Ilona Adrews “Biały żar” Wydawnictwo Fabryka Słów

W książce mamy całą gamę cech powieści akcji. Są pościgi, wybuchy, walka wręcz. Dialogi, to szybka i konkretna narracja. Czyta się je płynnie i nie zanudzają. W ogóle relacje pomiędzy głównymi bohaterami wydają się dosyć zażyłe i sprawiają wrażenie zgrania, a to z kolei jest bardzo fajnym plusem tej książki. Odczuwa się taką przyjacielskość, co bardzo miło się czyta.

Trzeba podkreślić, że w historii jest wiele emocji, spowodowanych zarówno samą, toczącą się dosyć dynamicznie, akcją, jak też w ogóle zachowaniami bohaterów, którzy sprawiają wrażenie dosyć wrażliwych i nieobojętnych osób. I to właśnie bardzo mi odpowiadało, bo wzbudziło we mnie takie, pewnego rodzaju, poczucie bliskości z bohaterami i ułatwiło utożsamianie sięz nimi i ich doznaniami.

Według mnie i mojego gustu jest to jedna z lepszych powieści w swojej kategorii tematycznej. Zapewne chętnie przeczytają ją młodzi ludzie, głodni fabuły fantastycznej, ale z przewagą kryminału, czy lepiej powiedzieć, historii detektywistycznej. Zresztą sam język pisany w tej książce, ma taki styl dosyć młodzieżowy.

Jest tutaj trochę humoru i luźnych dialogów. Autorka pozwoliła sobie oczywiście na to, żeby skorzystać z magii, którą przypisuje bohaterom.

Można też powiedzieć, że jest to rzeczywistość alternatywna, bowiem przedstawiony tutaj świat, pomimo że to fikcja literacka, jest jednak na tyle realny, że mógłby istnieć naprawdę.

Taką wzmianką o świecie alternatywnym, chciałbym zachęcić czytelników, do przeczytania „Białego żaru”. Mimo że to jest drugi tom cyklu, to jednak powieść jest tak napisana, że niekoniecznie musimy znać fabułę pierwszego tomu tej serii. A trzeba wiedzieć, że „Biały żar” to drugi tytuł serii „Ukryte dziedzictwo” o pani detektyw Nevada. Poprzedni nosi tytuł „Płoń dla mnie”, natomiast trzeci tom, to „Pożoga”.

Wydawnictwo: Fabryka Słów – “Biały żar”

Ilona Adrews na Facebook: Ilona Adrews FB

Książka dostępna: “Biały żar”

Czytaj również: Ilona Andrews “Biały Żar”  już 7 października!

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.