Dorota Krzowska-Ważna „Brudna Ameryka” recenzja

Share
Czas czytania:2 Minut, 28 Sekund

Dorota Krzowska-WażnaBrudna Ameryka”. To zapis wspomnień autorki, która pracowała w serwisie sprzątającym w Stanach Zjednoczonych. Pisarka przedstawia nam swoje przeżycia. Opisuje wrażenia w formie fabularyzowanej.

Przyjemnie jest przeczytać, o czymś, co przeżył w swoim życiu ktoś inny. Tym bardziej że treść tej książki ma charakter również powieści. Akcja toczy się poprzez dialogi i opisane są poszczególne wydarzenia i miejsca. Po prostu tak jak w powieści.

Dorota Krzowska-WażnaBrudna Ameryka

Dorota Krzowska-Ważna „Brudna Ameryka” Wydawnictwo Novae Res

Dorota Krzowska-Ważna „Brudna Ameryka” Wydawnictwo Novae Res

Z książki dowiadujemy się wiele na temat życia w Chicago i nie tylko, w ogóle o mentalności społeczeństwa, które jest różnorodne, bowiem są to nacje z wielu krajów. A to oznacza wielokulturowości i różnice w sposobie bycia. Poznajemy odrębne zwyczaje w zależności od narodowości. Zresztą tak jak w całej Ameryce jest. A wszystko to jest ukazane okiem autorki i często porównywane ze zwyczajami w Polsce.

Myślę, że to stanowi wartość, bowiem poznajemy od naocznego świadka realia życia w USA, ale także możemy skorygować swoją wizję tamtego społeczeństwa i jak się okazuje, to ten „amerykański sen”, nie jest aż tak bardzo przyjemny. Trzeba się natrudzić i wiele poświęcić, aby móc zarobić w tym kraju. A poza tym, trzeba się liczyć z trudnościami, z tym, jak jesteśmy postrzegani przez gospodarzy, w tym przypadku, właścicieli posesji, w których bohaterka tych wspomnień pracuje jako sprzątaczka.

Przy okazji dowiadujemy się o tym, jaki mają stosunek nasi rodacy mieszkający w USA wobec siebie nawzajem. Poznajemy też charakter urbanistyczny poszczególnych miejsc, są opisane różne obiekty itd. Jak to zresztą bywa w pamiętnikach, bo to też pewnego rodzaju pamiętnik autorki, a na pewno udokumentowana pamiątka z pracy za granicą. Możemy poznać amerykańskie uroki życia, różnice pomiędzy biednymi a bogatymi.

Książka to też ludzkie relacje, wzajemna pomoc między sprzątaczkami, ale też niechęć do siebie, czy też różnego rodzaju konflikty.

Dorota Krzowska-Ważna „Brudna Ameryka” Wydawnictwo Novae Res

Dorota Krzowska-Ważna „Brudna Ameryka” Wydawnictwo Novae Res

Zwraca uwagę język i sposób przekazania treści. To zwyczajny i niesprawiający trudności styl, który momentami jest urozmaicony odpowiednim humorem. Można odczuć w treści przyjazność i czytelnik faktycznie „na luzie” poznaje kolejne przygody.

Książka to też emocje. Czasem radosne, a czasami trudniejsze chwile, jakie przeżywała i jakich była świadkiem Dorota i, są one przedstawione w sposób, który „chwyta” czytelnika. Jest tutaj uczuciowość bohaterów i stanowi ona obraz m.in. tęsknoty za Polską.

Jestem pełen uznania dla autorki „Brudnej Ameryki”, która pisząc tę książkę, udowodniła, że praca jako sprzątaczka, wbrew pozorom, może być bardzo interesująca, wzbudzać emocje, a nawet, dostarczać wiele wiedzy na różne tematy. Tutaj głównie wiedzy o społeczeństwie, tradycjach, ludzkich charakterach, o ludziach biznesu, sukcesu, czy też wiedzy o tradycjach kulturowych i rodzinnych.

Osobiście dla mnie ta książka była znaczną odskocznią. Ponieważ ostatnio czytam same trudniejsze lektury, w których jest wiele ciężkich tematów, a nawet te lżejsze są bardziej skomplikowane. Tu natomiast jest taki fajny klimat od samego początku i dzięki temu, można się zrelaksować…

Książka dostępna: “Brudna Ameryka”

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.