Daniel Sypniewski „Krzyk nieśmiertelności” recenzja

Share
Czas czytania:2 Minut, 0 Sekund

Daniel Sypniewski autor książkiKrzyk nieśmiertelności” przybliża nam swoje doświadczenie związane z fotografowaniem jeleni, dzięki któremu poznał ich zwyczaje. Opisuje też historię jednego z członków stada, od jego narodzin, aż po dorosłość. Oczywiście wszystko jest opatrzone pięknymi zdjęciami zwierząt i ich otoczenia.

Daniel Sypniewski „Krzyk nieśmiertelności”

Daniel Sypniewski "Krzyk nieśmiertelności"

Daniel Sypniewski “Krzyk nieśmiertelności” Wydawnictwo Sorus

Dzięki książce możemy się dowiedzieć nieco o tym, jak można obserwować jelenie, fotografować je, a przede wszystkim, w jaki sposób je tropić i podejść tak, aby podziwiać ich piękno. Bo faktycznie, to zwierzęta wyjątkowe i autor opisuje dosyć profesjonalnie budowę ich ciała, stosując odpowiednie nazewnictwo, które wyjaśnione jest w przypisach.

To zapewne mocna strona tej dosyć krótkiej, lecz treściwej książki. Poznajemy naturę tego zwierzęcia, opisane są gody, dorastanie wybranego jelonka. Jest to taka dosyć sentymentalna podróż przez świat zwierząt, w ogóle natury, w której odczuwać się fascynację fotografa i on sam w sposób bardzo przyjemny opisuje swoje leśne przygody.

Daniel Sypniewski „Krzyk nieśmiertelności” fragment

Daniel Sypniewski „Krzyk nieśmiertelności” fragment

Książka zapewne ucieszy miłośników przyrody, czytelników, którzy interesują się biologią. Ale także, ten po części album, bo w książce jest kilka rewelacyjnych zdjęć, pełni rolę przekazu, bowiem jest tutaj podkreślony istotny dla bytu jeleni fakt, że mają one coraz mniej dziewiczych terenów, na których mogłyby się rozmnażać i w ogóle żyć. To ważna informacja, o której powinniśmy wiedzieć, udając się do lasów. Bo nie tylko kłusownicy zabijają te zwierzęta, ale też samo zakłócanie porządku, hałas, zaśmiecanie, to powody tego, że następuje zachwianie równowagi życiowej tych zwierząt, nie wspominając o innych działaniach człowieka. Takich jak wycinka lasów, dewastacja przyrody na przykład.

Daniel Sypniewski „Krzyk nieśmiertelności” opis

Daniel Sypniewski „Krzyk nieśmiertelności” opis

Wspomniałem o tym celowo, bo warto sobie przypomnieć, że to dzięki naturalnej przyrodzie mamy takie życie, a nie inne i gdy zabieramy dom zwierzętom, to uśmiercamy pośrednio samych siebie. No ale to już takie moje dodatkowe zdanie, które wynikło po przeczytaniu tej książki. Myślę, że taki miała ona cel.

„Krzyk nieśmiertelności” to relaks i edukacja w jednym. To również album. Na uznanie zasługuje fakt, że książka została wydana w twardej oprawie, co gwarantuje jej trwałość. Natomiast jej kolorowe wnętrze, z wysokiej jakości zdjęciami, wydrukowane na dosyć grubym papierze błyszczącym, wygląda bardzo estetycznie. No i oczywiście fakt, że format wydania to A4, czyli jest to pokaźny egzemplarz.

Książka dostępna w Sorus: “Krzyk nieśmiertelności”

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.