Słuchowisko „Wymazane archiwum. Zła woda”

Share
Czas czytania:3 Minut, 3 Sekund

Słuchowisko „Wymazane archiwum. Zła woda”. Kim jest pacjent Marek Nowaczyk? Co robi w ośrodku zamkniętym? Ten funkcjonariusz milicji kryminalnej z Warszawy został wysłany na Żuławy, by wspomóc lokalną MO w wyjaśnieniu serii morderstw. Na miejscu czekały na niego jednak nie tylko okaleczone w okrutny sposób ciała ofiar i zmowa lokalnej społeczności, ale również zło, zetknięcie z którym odwiodło go od zmysłów.

Co jest prawdą, a co sennym koszmarem? Odpowiedź kryje się gdzieś w głowie Nowaczyka…

Wymazane archiwum. Zła woda” to mroczny kryminał, rozgrywający się w roku 1965, na mokradłach delty Wisły, które kryją niejedną mroczną tajemnicę (i odciętą kończynę).

Przestrzenią akcji słuchowiska są Żuławy Wiślane, miejsce, które od wieków było areną walki człowieka z żywiołem. Sztucznie osuszone po celowym zalaniu, w latach 50. XX wieku stały się one domem dla repatriantów z Kresów i przybyszy z głębi Polski. Dla dawnych mieszkańców tych terenów morze było żywiołem, z którym należało się liczyć, dla nowych pozostało tajemnicą. Jednak kryjące się w głębinach siły nie zniknęły, a tylko czekały na okazję, by odebrać ludziom to, co zagrabione. Ulewny deszcz nie tylko podmywa fundamenty domów i zalewa groby, ale zmywa również ślady brutalnych morderstw, które desperacko próbuje wyjaśnić Nowaczyk. A z deszczem przychodzą… oni.

Słuchowisko „Wymazane archiwum. Zła woda

Twórcą uniwersum „Wymazanego archiwum” jest Dominik Sokołowski. Scenariusz pierwszej odsłony serii Storytel Original stworzył autor kryminałów i scenarzysta serialowy Igor Brejdygant. Jego „Zła woda” jest już dostępna do odsłuchania w aplikacji Storytel.

Nazwisko Brejdyganta powraca i tym razem, bowiem pochodzący z Poznania pisarz jest też autorem scenariusza „Złej wody”, pierwszej odsłony serii słuchowisk, której wielowymiarowe, rozciągające się na kilka dekad uniwersum stworzył Dominik Sokołowski. „Wymazane archiwum. Zła woda” to klimatyczne, rozgrywające się na sztucznie osuszonych Żuławach Wiślanych słuchowisko, w którym wątki kryminalne ściśle splatają się z elementami grozy. Główny bohater, funkcjonariusz MO Marek Nowaczyk (Simlat) po epizodzie psychotycznym nie wie już, czy ściga szpiega z NRD, czy wodne mary rodem z mitologii Cthulhu. Jego jedyną nadzieją na powrót do zmysłów jest psychiatra (Damięcki). Ale czy Nowaczyk może mu ufać? Czy może ufać sobie?

Skomponowana przez Urbańskiego ścieżka dźwiękowa nadaje unikalny wymiar zwiastunowi, wyreżyserowanemu przez Jakuba Barzaka. Najpierw słyszymy skrzeczenie kruka, szum drzew. Nagle muzyka nabiera siły, staje się coraz głośniejsza, wreszcie dołącza do niej głos Simlata. “Chłopiec. Blondynek. Chyba niebieskie oczy. Patrzy na mnie. Czemu? Kim jest? Może to ja, a jeśli tak, to przecież sam na siebie bym nie patrzył…”.

Dźwięki w tle wibrują cicho, prawie czuć chłód bijący od zaśnieżonych drzew. I za chwilę biało, sterylnie – skok w inną przestrzeń, w inny psychiczny stan bohatera. Muzyka Urbańskiego buduje pełen napięcia klimat, zaskakuje i rozbudza emocje równie mocno, co fabularne zwroty akcji. Nie powinno to dziwić – Urbański to doświadczony polski kompozytor, producent muzyczny oraz współzałożyciel zespołu Rysy. Od dłuższego czasu zajmuje się też muzyką filmową. Jego utwory zostały wykorzystane m.in. w filmach „Boże ciało” i „Hejter” Jana Komasy, tworzył muzyczne tło do filmu „Hiacynt” Piotra Domalewskiego, a także seriali „Ultraviolet“, „Rysa” oraz „Układ” na podstawie tekstu Igora Brejdyganta.

Wymazane archiwum. Zła woda – Audiobook – Igor Brejdygant – Storytel

Premierze słuchowiska towarzyszy oryginalny trailer z muzyką Wojtka Urbańskiego. Producent, kompozytor i współzałożyciel zespołu „Rysy” nagrał ją na żywo podczas koncertu Gali Zamknięcia festiwalu Mastercard Off Camera, którego partnerem Storytel był już po raz czwarty.

Produkcja oryginalna „Wymazane archiwum. Zła woda” to kryminał z elementami horroru. Trailer do słuchowiska miał swoją premierę podczas gali zamknięcia festiwalu Mastercard Off Camera, gdzie został pokazany przy akompaniamencie muzyki na żywo Wojtka Urbańskiego i jego zespołu.

Wystąpili: Łukasz Simlat Grzegorz Damięcki Marcin Bosak Ewa Kępys (Kobieta) Philipp Mogilnitskiy (Lekarz) Filip Hoffmann (Chłopiec).

Muzyka: Urbański/Słowiński/Kraśniewski

Źródło: storytel.prowly.com

Zdjęcie główne – zrzut ekranu z filmu Storytel

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.