Pisarz – R.A. Olek. Urodzony w Gdyni, wychowany w Koszalinie, obecnie w Poznaniu – „pół góral znad morza”. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania i zawodu podróżnik. Prywatnie mąż pracowitej żony i ojciec cudownej córki. Obserwuje i opisuje ludzi, światy, czasy. Ma sentyment do gór, plaż, wędrówek i historii – tych prawdziwych i tych najbardziej fantastycznych.
Może zacznę od najnowszej powieści, a dokładniej Antologii „nieOCZywista”. Jak to się stało, że Pan znalazł się w gronie dwunastu autorów opowiadań tego tomu?
Trochę z przypadku, trochę za „zasługi”. Byłem już zaproszony do antologii mikołowskiej koordynowanej przez Magdę Dehiles, opowiadanie „Kuba”, które będzie tam wydrukowane, zostało całkiem dobrze przyjęte, wtedy Dominika Caddick zdecydowała, żeby zaprosić mnie do napisania w antologii „kobiecej”
Jakie były kulisy współpracy z innymi autorami? Kiedy się zaczęła i jak to się odbywało?
Zaczęła się, jak wyżej napisałem, a potem tylko było lepiej. Tak się zdarzyło, że napisałem coś, potem zmieniałem, dochodzili inni i dopiero niedawno dotarło do mnie, jak ambitny jest ten projekt.
Wiemy, że 25 maja 2022 rok, to oficjalna data premiery tej książki – kiedy zaczęliście ją pisać i jak się komunikujecie?
Zacząłem w styczniu, poprawiałem w marcu. Komunikujemy się głównie na grupie FB i regularnie spotkaniach online, które po części oficjalnej z reguły kończą się luźnym pitu pitu przy winku
R.A. Olek – pisarz
Będzie tam jedno opowiadanie Pańskiego autorstwa, o czym będzie ten rozdział i co Pana zainspirowało do jego napisania?
Z pozoru opowiadanie jest o mężczyźnie, facecie jak większość z nas, żonatych, marzących, żeby być gdzie indziej i inaczej niż jesteśmy. Jego oczami pokazane są kobiety, przez które bohater pakuje się w coraz większe kłopoty. Jaki będzie finał, trzeba przeczytać, żeby się dowiedzieć.
To najnowsza pozycja w Pana karierze pisarskiej, a może to jest tylko opowiadanie?
To opowiadanie będzie moim debiutem. „Mary” miało być drugie, ale tak wyszło, że zostanie wydane przed „Kubą”.
A pozostałe książki, w kilku zdaniach – czego dotyczą (jeśli są takowe, tytuły, krótki opis)?
Mam 4 rozpoczęte projekty, ale nie są gotowe na tyle, żeby o nich opowiadać.
Pisanie książek to łatwa sprawa? Co Pan może powiedzieć?
Samo pisanie nie tak trudne, jak wymyślanie i opanowywanie swoich pędzących myśli.
Może ma Pan jakieś nagrody, brał udział w konkursach itp.?
Rubieże Rzeczywistości, EmpikGo, Magazyn Biały Kruk i parę innych, za krótko piszę, żeby ten dorobek był wielki.
Jakie ma Pan plany życiowe, zawodowe na przyszłość?
Zamieszkać na plaży i czytać/pisać książki.
Pański styl, gatunek literacki, jaki preferuje i czyta oraz pisze?
Wydawało mi się, że powieść historyczna, fantastyka, ale wygląda na to, że całkiem nieźle radze sobie w obyczaju.
Jak do Pana się zwracać, bo podpisuje się Pan skrótem?
Jest z tym wieczne zamieszanie i ciągnie się to od lat. R.A. Olek to Radosław Aleksander Olek. Pracuję z zagranicą więc wymawianie Radosław jest trudne dlatego stosuję zamiennie Olek. W Hiszpanii, Portugalii czasami przedstawiam się Alexandre albo Alejandro. A w ogóle w pracy mówią na mnie Ernest (uśmiech). A tak w ogóle to Radosław jest blisko Jarosław, a Radek to jakieś takie mało poważne imię, więc…
Kilka słów nieujętych w pytaniach, które Pan uważa za istotne, tak aby czytelnicy byli w większym stopniu zainteresowani Pan twórczością?
Na pewno nie przeczytasz u mnie dwóch takich samych opowiadań ani książek. Nie lubię czytać rzeczy nieistotnych, dlatego sam chciałbym takie pisać.
Zapewne znajdą się czytelnicy, którzy zechcą mieć w posiadaniu tę książkę oraz inne Pana dzieła, ale z autografem – jak można uzyskać książki z dedykacją?
Każdemu, kto napisze do mnie prywatnie i polubi profil autorski wysyłam książkę z autografem – do odwołania.
Może kilka słow do czytelnika na koniec, a szczególnie do początkujących pisarzy? Jakieś pozdrowienia?
Nie uważam się za nestora pisarstwa, także początkujący pisarze wszystkich forów, łączmy się w wytrwałości.
Profil autora: R.A. Olek – Facebook