Siostry Melosik “Chcemy grać jak najwięcej i jak najszybciej”

Share
Czas czytania:5 Minut, 15 Sekund
Siostry Melosik (Dagmara i Martyna) – wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów, bliźniaczki. Zdobywczynie Nagrody Publiczności w koncercie „Debiuty” w ramach 55 KFPP w Opolu.
4 marca ukazał się singiel “Wszystko jedno” z udziałem aktorki Julii Kamińskiej (“BrzydUla“), a 6 maja premierę będzie miała tytułowa piosenka z debiutanckiej płyty sióstr Melosik pt. “Znam na pamięć dalszy ciąg

Od wielu lat współpracują z Anią Dąbrowską jako chórzystki i współautorki tekstów (trzy nominacje do Fryderyków). Swoją twórczością wspierają także innych artystów (Edyta Górniak, Halina Mlynkova, Natalia Zastępa i inni).

Siostry Melosik

Siostry Melosik / zbiór zdjęć: Siostry Melosik

Siostry Melosik / zbiór zdjęć: Siostry Melosik / Dagmara po lewej, Martyna po prawej

Ich styl muzyczny utrzymany jest w obrębie pop/country, a melodyjne i kobiece piosenki wyróżniają się zarówno ich naturalnie spójnymi głosami, przemyślanymi tekstami jak i rdzennym, gitarowym brzmieniem. Nadchodzącą premierę kolejnej płyty, promują single: „Równocześnie”, „Coś nie tak” „Nawet ty” oraz „Endless“. Producentami płyty Sióstr Melosik są Bartosz Staszkiewicz i Kuba Galiński, odpowiedzialni za brzmienie zespołów takich jak Sofa czy Sanah.

Dzień dobry. Miło mi, że zgodziłyście się Panie na krótki wywiad.

Od kiedy zaczęła się Wasza kariera jako Siostry Melosik?

Dagmara: Śpiewamy i występujemy wspólnie od zawsze. W 2008 roku rozdzieliłyśmy się na chwilę, kiedy Martyna wzięła udział w programie Fabryka Gwiazd, który zresztą wygrała. Chwilę później wróciłyśmy jednak do wspólnego koncertowania i póki co nie planujemy tego zmieniać.

Jeden z ostatnich utworów Siostry Melosik “Wszystko jedno“. Teledysk z marca 2022 roku.

 

Czy to jedyne zajęcie, jakim się trudnicie ?

Martyna: W “normalnych” czasach tak. Chociaż w pandemii zaczęłyśmy też uczyć języków obcych. Po raz pierwszy przydało nam się nasze italianistyczne wykształcenie. Przerwa w koncertach miała więc zatem swoje dobre strony.

Czym się inspirujecie w tworzeniu swoich utworów i kto Wam pomaga w tworzeniu muzyki, tekstów?

Martyna: Inspiracją do utworów z płyty “Znam na pamięć dalszy ciąg” była gitara i własne przeżycia, możemy śmiało powiedzieć, że nie wzorowałyśmy się na nikim.
Dagmara: Zawsze możemy liczyć na pomoc Ani Dąbrowskiej, z którą pracujemy od wielu lat. Poza nią na płycie swoje autorskie trzy grosze dodali też Agata Trafalska, Olek Świerkot i Andrzej Piotrowski, słychać też na niej niewątpliwie piękne brzemienia producentów Bartka Staszkiewicza i Kuby Galińskiego.

Okładka Płyty "Znam na Pamięć dalszy ciąg" - Siostry Melosik

Okładka Płyty “Znam na Pamięć dalszy ciąg” – Siostry Melosik / Okładka: Dominik Ostrowski

Choć to Wasza pierwsza płyta, macie na koncie wiele sukcesów jako współautorki.

Dagmara: Zdarzyło nam się pisać dla innych Artystów, m.in. Grzegorza Hyżego czy Edyty Górniak. Chyba najbardziej znanym utworem, do którego Martyna napisała słowa, są “Dreszcze – Porady na zdrady”.


Za co kochacie swoich fanów?

Martyna: Nie przepadam za określeniem “fan”, wolę myśleć o odbiorcach, słuchaczach. Cenię ich za cierpliwość, z jaką czekali na naszą płytę. (śmiech)
Dagmara: Jesteśmy bardzo wdzięczne wszystkim, którzy poprzez muzykę wpuszczają nas do swojego życia.

Utwór „Coś nie tak” z czerwca 2019 roku.

 

Jak działa na Was krytyczna opinia np. hejterów, o ile taka występuje?

Dagmara: Kiedy Martyna była w Fabryce Gwiazd w sieci można było znaleźć wiele hejterskich komentarzy, opisujących np. kontakty, dzięki którym wygrała ustawiony program. Jesteśmy więc już chyba zahartowane, kłamliwe i głupie komentarze puszczamy po prostu mimo uszu. Co innego krytyka – ta zawsze trochę uderza w ego. Ale dobrze jest uczyć się pokory.


Jakie macie plany na przyszłość, wydarzenia, koncerty itd.?

Martyna: Chcemy grać jak najwięcej i jak najszybciej. W tym roku jeszcze nie uda się to z należytym rozmachem, ale ufam, że jest to tylko kwestią czasu.

Jakie to uczucie kiedy wchodzi się na scenę, a każdy się cieszy i śpiewa razem z Wami?

Martyna: To jest nagroda za cały trud włożony w to, żeby ta płyta powstała. Ni e da się tego opisać słowami. Wtedy czujemy, że to, co robimy, ma sens.

Utwór z 2018 r. pt. „Równocześnie”.

 

Czy planujecie wydać nową płytę?

Dagmara: Oczywiście. I nie mamy zamiaru czekać z tym długo.

Kto zawsze w Was wierzył, wspierał i dopingował w dążeniu do kariery muzycznej?

Martyna: Mamy ogromne szczęście być otoczone całą masą ludzi, którzy taką wiarę w naszą muzykę mieli, czasem chyba nawet większą, niż my. Są to zarówno członkowie rodziny, jak i przyjaciele, to im zadedykowałyśmy tę płytę.

Utwór “Endless” z 2021 roku.

 

Działacie na rzecz jakiejś fundacji, zdarza Wam się wystąpić podczas koncertów charytatywnych?

Dagmara: Jesteśmy ambasadorkami kampanii Nierozerwalni, promującej więzi rodzinne. Śpiewamy też w zespole uwielbieniowym Coraz bliżej, działającym przy warszawskich pallotynach.

Wasz styl muzyczny to mieszanka popu i country – dlaczego tak? Co chcecie najbardziej, aby słuchacz wywnioskował z Waszych piosenek?

Martyna: Nasz styl zdefiniowany został jako pop-country, choć nie wszystkie piosenki mają w sobie oba te elementy. Wspólnym mianownikiem naszych piosenek jest natomiast gitarowe brzmienie.
Dagmara: Starałyśmy się też, żeby każdy tekst opowiadał konkretną historię, a nie był tylko zlepkiem rymów. Fajnie, jeżeli słuchacze zaczerpną z nich trochę nadziei.

Najnowszy videoclip „Wszystko jedno” z marca 2022 roku.

 

Jest wielu muzyków, ale nie każdy potrafi i ma odwagę, by rozpocząć profesjonalną karierę – co możecie doradzić takiemu początkującemu artyście?

Dagmara: Nasza droga do debiutu fonograficznego była długa i kręta. Pewnie nie zawsze musi taka być. Jedno jest pewne – jeśli Artysta będzie kroczył konsekwentnie w wyznaczonym kierunku, dojdzie tam, gdzie chce. Kłody pod nogami mogą mu tylko pomóc zweryfikować to marzenie.

Co oprócz muzyki jest w Waszym kręgu zainteresowań?

Dagmara: Obie bardzo lubimy się ruszać, gramy w siatkówkę i ćwiczymy taniec. Po naszym dziadku odziedziczyłyśmy natomiast żyłkę kibica, śledzimy wiele dyscyplin sportowych.
Martyna: Bardzo lubimy też podróżować. Od kilku lat we wrześniu, w ramach świętowania urodzin, robimy sobie mały wypad w jakiś piękny zakątek świata.

Wasz ulubiony teledysk swojego wykonania i kilka słów o tym jak powstawał.

Dagmara: Chyba najbardziej lubimy czarno-biały klip do “Coś nie tak”. Powstał w Wielkopolsce, choć krajobrazy w nim są iście mazurskie. Jest bardzo minimalistyczny, prosty, ma piękne zdjęcia i emocje. Zainspirował nas do niego film “Nóż w wodzie” Romana Polańskiego. Tam też jacht stał się tłem trudnej historii miłosnej.

Proszę o kilka słów na koniec.

Pozdrawiamy i zapraszamy do śledzenia naszych social mediów, gdzie na bieżąco umieszczamy informacje o naszych planach koncertowych i wydawniczych.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Emil Kowalski – Megakultura.

Siostry Melosik na Facebook: Siostry Melosik

Płyta do nabycia w Empik pod tym adresem: “Znam na pamięć dalszy ciąg”

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.