Kim jest Rodzina Monet – poznaj fenomen Weroniki Anny Marczak

Share
Czas czytania:2 Minut, 45 Sekund

Wydawałoby się, że pojawiła się znikąd – debiutancka powieść Weroniki Marczak drukiem ukazała się pod koniec października, a dziś jej nakład przekroczył już 100 tysięcy egzemplarzy. Książka została nominowana w plebiscycie Bestsellery Empiku 2022, a wszystko dzięki nastoletnim czytelnikom. „Rodzina Monet”, seria powieści Weroniki Anny Marczak dla młodzieży, zachwyciła fanów od chwili, gdy autorka opublikowała jej pierwszy rozdział na Wattpadzie.

Weronika Anna Marczak “Rodzina Monet”

Weronika Anna Marczak "Rodzina Monet - królewna" Wydawnictwu You&YA

Weronika Anna Marczak “Rodzina Monet” Wydawnictwu You&YA

Miarą ogromnego zaangażowania odbiorców może być, chociażby olbrzymia ilość kont na Instagramie i TikToku poświęconych książce i jej bohaterom. Podczas październikowych Międzynarodowych Targów w Krakowie młodzi czytelnicy i czytelniczki po kilka godzin czekali na podpis i uścisk od ukochanej autorki. O autografy prosili nawet aktorów odgrywających rolę braci Monet. Śmiało można, więc mówić o fenomenie na niespotykaną skalę.

Wśród wielu dorosłych wciąż funkcjonuje przekonanie, że nastolatki nie czytają. Jak się okazuje, nie ma ono odzwierciedlenia w rzeczywistości. Literatura młodzieżowa, zwana też YA (od angielskiego young adult), stała się jednym z najpopularniejszych gatunków w 2022 roku.

Książka pomoże odkryć siebie

„Rodzina Monet. Skarb” Weroniki Anny Marczak to wciągająca od pierwszej strony, pełna zawirowań opowieść o odkrywaniu swojej tożsamości przez Hailie Monet, młodą nastolatkę z Pensylwanii. Po tragicznej śmierci jej matki i babci grozi jej wysłanie do domu dziecka. Okazuje się jednak, że dziewczyna ma pięciu bajecznie bogatych braci, o których istnieniu nie miała do tej pory pojęcia. Najstarszy z nich, poważny Vincent, zgodził się zostać jej opiekunem prawnym. Mimo że nowa rzeczywistość Hailie jest pełna luksusów i przepychu, dziewczyna zmaga się z wieloma problemami. Jej bracia okazują jej niewiele sympatii, chcą ją kontrolować na każdym kroku i nie dopuszczają jej do rodzinnych tajemnic. „Kim tak naprawdę jestem?” – to pytanie zadaje sobie każdy nastolatek i dlatego też historia Hailie robi tak wielkie wrażenie na młodych czytelnikach.

Bestseller wśród młodzieży

„Rodzina Monet. Skarb” (premiera: 26 października 2022) stała się jedną z najpopularniejszych polskich książek w swoim gatunku, co potwierdziła też nominacja do nagrody Bestsellery Empiku 2022 w kategorii literatury young adult. Drugi tom serii o podtytule „Królewna” pojawi się w księgarniach dopiero 25 stycznia, a już od tygodni zajmuje drugie miejsce najchętniej wybieranych książek w Empik.com. Jedyna książka, która potrafi prześcignąć „Królewnę” to… „Skarb”, pierwszy tom tej samej serii.

„Rodzina Monet” to nie tylko sukces komercyjny, ale całe zjawisko kulturowe. Na spotkaniach autorskich pojawiają się rzesze młodych ludzi, którzy pragną poznać autorkę serii i zdobyć jej autograf. W internecie zaś fanki i fani jej twórczości tworzą osobne konta poświęcone wyłącznie światu z książki. Na TikToku, Instagramie i Twitterze można znaleźć setki postów poświęconych przygodom Hailie, zachwytom nad braćmi Monet oraz spekukacjom jak rozwinie się historia stworzona przez Weronikę Annę Marczak.

Kim jest Weronika Anna Marczak?

Autorka serii „Rodzina Monet” to absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Po studiach wyjechała do Hiszpanii i to tam powstał pierwszy tom serii o Hailie Monet. Pisanie kontynuuje w Wiedniu, gdzie przeprowadziła się, żeby zacząć pracę w branży krypto.

„Rodzina Monet” początkowo była publikowana na Wattpadzie, platformie, na której bezpłatnie autorzy udostępniają swoją literacką twórczość. Historia Hailie zdobyła miliony odsłon, tak w oryginalnej, polskiej wersji językowej, jak i w angielskim tłumaczeniu. Teraz, dzięki wydawnictwu You&YA (imprint wyd. Muza), seria ukazuje się w wersji papierowej.

Książka do nabycia: Rodzina monet – tom 2 część 1

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.