Patrycja Wójcik "Nie jestem taki zły" Wydawnictwo beYA

Patrycja Wójcik „Nie jestem taki zły” – recenzja

Patrycja Wójcik “Nie jestem taki” to książka, która mile mnie zaskoczyła. Spodziewałem się historii obyczajowej i taką też otrzymałem, jednak w tej powieści było coś więcej. Coś, czego dokładniej nie potrafię określić. To chyba klimat takiej delikatności może, czy też chwile i wątki, które wywoływały przyjemne uczucia, a czasami smutek, czy też nawet współczucie. A już na pewno jej zakończenie całkowicie zbiło mnie z tropu i za żadne skarby nie mogłem się spodziewać takiego finału.

Patrycja Wójcik „Nie jestem taki zły”

Patrycja Wójcik "Nie jestem taki zły" Wydawnictwo beYA
Patrycja Wójcik “Nie jestem taki zły” Wydawnictwo beYA

I trzeba od razu zaznaczyć, że to pierwsza część losów sympatycznej dziewczyny, która nie miała zbyt szczęśliwego życia. Borykała się ze swoimi problemami nastoletniej uczennicy w samotności, bo rodzice, można powiedzieć, że nie poświęcali jej większej uwagi, a czasem miała wrażenie, że wręcz ją odrzucali, a szczególnie matka, bo ojciec był niemal obojętny. Toteż tego rodzaju problemy rodzinne, też są tematem, który po przeczytaniu książki, sam się nasuwa do dyskusji.

W każdym razie przyznam, że ta młoda dziewczyna, jest godna swojego obrazu, kogoś takiego, kto potrafi kochać i być czułym i wrażliwym, nie być obojętnym, ani też być egoistą. CO wręcz jest przeciwieństwem do jej rodziców.

Nie sposób też ominąć faktu, że wszystko to, co przeżywała nastolatka, zostało przedstawione przez Autorkę w bardzo przyjemny sposób, szczery i prawdziwy. Takie odnosi się wrażenie, jakby się czytało nie tylko powieść, ale także opowiadanie z ukrytymi wartościami moralnymi, niebędącymi narzuceniem toku myślenia. Wiem, że tak trochę zawile wyjaśniam to, do czego doszedłem we wnioskach, ale faktycznie książka potrafi pobudzić nie tylko wyobraźnie i nie jest tylko kolejną młodzieńczą historią z dramatycznymi momentami chwilami, ale jest także dobrym materiałem na życiowe rozterki, czy też ukazaniem tego, jak można się odpowiednio nastawić do świata.

Patrycja Wójcik "Nie jestem taki zły" Wydawnictwo beYA
Patrycja Wójcik “Nie jestem taki zły” Opis

Tudzież w książce przedstawiony został też trudny romans, który przerodził się w prawdziwą miłość uczennicy i nauczyciela. Zdradziłem ten fakt, bo warto w ten sposób zachęcić, bo takie historie są interesujące i chętnie czytane. Nie każdy bowiem, może w swoim życiu być światkiem czegoś podobnego. A takie związki przecież się zdarzają.

Zapewne odbiorcami powieści, będą częściej kobiety, aczkolwiek nie jest tak przesądzone. Osobiście z przyjemnością poznałem losy młodych bohaterów i wcale nie było to jakieś nudne, czy też monotonne, bo wskazujące to co znamy z życia własnego z młodzieńczych lat. Wręcz przeciwnie, przeczytałem jednym tchem o czymś, co pozwoliło mi na chwilę zadumy i wspomnienia z dzieciństwa, młodości. No i oczywiście przypomniały mi się pierwsze, szkolne zauroczenia i pierwsza miłość. A więc książka, jakby zdała egzamin i wywołała odpowiednie moje reakcje. Co może cieszyć Autorkę, a także cieszy mnie jako czytelnika.

Przystępny język, pachnący młodością i świeżości, to wrażenia dotyczący literackich aspektów książki. Akcja toczy się w odpowiednio dobranym tempie i nuży, ani też nie powoduje, że chcemy robić sobie jakieś przerwy. I tak się właśnie stało z tego powodu, że lekturę przeczytałem w kilka godzin, bo nie jest bardzo długa, wciąga i, co już wspomniałem, jej zaskakujące zakończenie pobudziło jeszcze bardziej wyobraźnię i skłoniło do rozmyślania nad tym, co dalej. Mam nadzieję, że wkrótce kolejna część znajdzie się w moich rękach i będę mógł podzielić się jeszcze raz swoimi wrażeniami.

A tymczasem, sumując, napiszę, że to znakomita pozycja dla młodzieży przede wszystkim, dla osób, które lubią romantyczne historie, klimat szkoły, otoczenie relacji koleżeńskich i przyjacielskich, a także, w tym wszystkim, odznaczający się dramat życiowy głównych bohaterów. A ci, są naprawdę warci uwagi, bo swoją osobowością, potrafią wzbudzić odpowiednie uczucia i reakcje.

Krótko mówiąc, polecam!

Książka dostępna na stronie Wydawnictwo beYA

Recenzował — Emil Kowalski

Hanna Greń "Dziesięć i pół do śmierci" Wydawnictwo Czwarta Strona

Hanna Greń “Dziesięć i pół do śmierci” zapowiedź!

Dave Cullen „Columbine” Wydawnictwo Poznańskie

Dave Cullen „Columbine” recenzja

Odpowiedz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

O nas

Świat kultury i sztuki MegaKultura to coś, co nas interesuje. Przedstawiamy informacje i wydarzenia kulturalne głównie z Polski. Recenzujemy książki, muzykę i inne dzieła. Przeczytacie u nas o Autorach oraz wywiady z nimi. Zapraszamy do współpracy Wydawnictwa, Artystów i innych, którym nieobca jest kultura.