Tomasz Siembida „Flight manual. Instrukcja obsługi życia” – recenzja

Share
Czas czytania:2 Minut, 45 Sekund

Tomasz Siembida „Flight manual. Instrukcja obsługi życia”, to taka powieść filozoficzna. Autor opowiada w książce o urokach latania samolotem i o nauce pilotażu. Porównuje tę umiejętność do życia i opisuje przykłady i powiązania latania z naszą egzystencją.

Opowiada, że istotna jest pogoda i tak naprawdę to, co słyszymy w radiu, czy telewizji, to niekoniecznie jest tak dokładnie, jak się nam wydaje. Inaczej jest w rzeczywistości, bo pilot musi mieć bardziej precyzyjne i świeże dane. Podobnie jak w życiu, nie da się przewidzieć kolejnych chwil, jakie nas czekają. Autor przedstawia fakty, na przykład dotyczące przewidywania pogody, prognoz, w sposób humorystyczny. Neguje też procedury zabezpieczeń lotów, ma swoje zdanie na ten temat i, zastanawia się, czy one są w ogóle potrzebne.

Tomasz Siembida „Flight manual. Instrukcja obsługi życia”

Tomasz Siembida "Flight Manual" wyd. Novae Res

Tomasz Siembida “Flight Manual” Wydawnictwo Novae Res

W książce przedstawione są różne rozmyślania filozoficzne. Możemy się też dowiedzieć przy okazji, jakie poszczególne urządzenia znajdują się w kabinie pilota, a także, jakie są stosowane nazwy w lotnictwie i zwroty.

Tomasz Siembida, porównuje lotnictwo i lot samolotem, do różnych etapów życia. Wykorzystuje w swojej powieści różne powiedzenia, myśli innych myślicieli, filozofów czy też jakiś znanych osobistości. Dowiadujemy się też o tym, w jaki sposób studenci lotnictwa podchodzą do nauki. Przedstawia psychologiczne aspekty życia i zachowań ludzi.

Ciekawy jest styl napisania tej książki. Autor bezpośrednio jakby, mówi do czytelnika i można się poczuć jak na wykładzie studenckim wydziału filozoficznego. Te rozmyślania i przekłady, które przedstawił autor, można się zastanowić nad nimi i faktycznie, wyciągnąć własne wnioski.

W książce przedstawione są przepisy, które tłumaczą nam poszczególne pojęcia związane z lotnictwem. Jest trochę ironii na temat niektórych biznesów i opłacalności no i oczywiście z dodatkiem humoru. Opisywany jest też wpływ niedawnej pandemii na lotnictwo.

Tomasz Siembida "Flight Manual" wyd. Novae Res

Tomasz Siembida “Flight Manual” wyd. Novae Res

Autor przedstawia też swoją wizję lotnictwa przyszłości, gdzie uważa, że obecne standardy już nie będą obowiązywały, lotnictwo będzie zrewolucjonizowane i będzie wyglądać całkowicie inaczej. Rozmyśla również nad zachowaniami społecznymi, nad społeczeństwem, nad tym, jak ludzie się w stosunku do siebie zachowują. Momentami jest tak jakby mini-wykład, na temat tego, jak w życiu należy postępować, by żyć jak najlepiej, co unikać, co robić, a czego nie robić.

W książce też są przytoczone przykłady różnych katastrof lotniczych, które miały miejsce w prawdziwym świecie. Są też analizy tych wypadków. Autor wyjaśnia też zagrożenia, jakie niesie się pilot, to znaczy jego mentalność i jej wpływ na kontrolowanie lotu.

Obowiązki pilota znajomości maszyny, którą pilotuje, znajomość wszelkich pojęć związanych z lotnictwem, doznania podczas lotu, niezbędne umiejętności lotnicze oraz wszelkie inne aspekty związane z pilotażem, można dokładnie porównać z użyciem i doskonale powiązać obowiązki pilota, do poszczególnych relacji międzyludzkich, czy to wydarzeń w życiu.

Zapewne jest to powieść życiowa, z morałem i dająca wiele do przemyślenia. Fakt, że w książce niemal lecimy z tym życiem, nie jest przypadkowy, bo faktycznie przecież rodzimy się (tutaj startujemy do lotu), żyjemy (tutaj lecimy wyznaczoną trasą, czasem musimy zboczyć, bo na przykład zmieni się pogoda i podobnie jak w życiu, zmienia się jakaś okoliczność i nasz los staje się inny), a potem umieramy (tutaj lądujemy z powrotem na ziemi). Taki oto schemat życiowy przedstawia nam autor w swojej krótkiej, lecz treściwej powieści.

Tomasz Siembida na Facebook: Tomasz Siembida – FB

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.