Ludka Skrzydlewska „Król popiołów” recenzja

Share
Czas czytania:2 Minut, 45 Sekund

Ludka Skrzydlewska „Król popiołów” to thriller z historią miłosną w tle. Mroczny świat poza prawem, porachunki gangsterskie i namiętność, to główne cechy tej powieści. Oczywiście jak to bywa w thrillerach, jest tutaj akcja i napięcie oraz trochę ostrego życia.

Tak tytułem wstępu można by ująć tę powieść. Jest to lektura dla dorosłych, w której nie brakuje również erotyki. Ale jest też pewnego rodzaju romantyczność, historia miłości w świecie poza prawem, w niebezpieczeństwie. Ta miłość naznaczona jest pewnego rodzaju brutalnością, lecz stanowi prawdziwe uczucie. Dla twardych.

Ludka Skrzydlewska „Król popiołów”

Ludka Skrzydlewska "Król popiołów" Wydawnictwo Editio Red

Ludka Skrzydlewska “Król popiołów” Wydawnictwo Editio Red

Ludka Skrzydlewska, jak to w jej zwyczaju, konkretnie przedstawia fakty, w tej książce stosując prosty i urozmaicony język pisany. Cięte dialogi, brak zbędnych upiększeń i opisów, to wręcz doskonały sposób na oddanie klimatu, gdzie na pierwszym planie jest akcja. Opowieść na pewno przypadnie do gustu męskiej części czytelników, aczkolwiek z uwagi na namiętność, kobiety również będą usatysfakcjonowane. Krótko mówiąc, jest thriller, który powinien spodobać się każdemu.

Główna bohaterka, prywatna detektyw, dostaje zlecenie śledzenia kobiety, która zostaje zamordowana. Jest świadkiem tego wydarzenia. Wkrótce poznaje jej byłego męża i nawiązuje się między nimi więź, przeradzająca się w namiętność. Od tej pory są razem i muszą walczyć o swoje życia. Prywatna detektyw jest ścigana przez morderców.

Takie ogólne streszczenie taj książki, sugeruje nam to, że mamy w niej do czynienia z akcją, sensacją, intrygą. I tak w rzeczywistości jest. Wątki kryminalne, przeplatają się z miłosnymi i erotyką, co stanowi doskonałą mieszankę wybuchową. Nie nudzimy się i z każdym kolejnym rozdziałem, niejako zagłębiamy się w coraz nowsze elementy tej ciekawej, aczkolwiek prostej fabuły.

Ludka Skrzydlewska "Król popiołów" Wydawnictwo Editio Red

Ludka Skrzydlewska “Król popiołów” Wydawnictwo Editio Red

Moje osobiste sformułowanie co do tej książki to – „książka dobra”. Bohaterowie to dosyć twarde osobistości i, tylko trochę irytowała mnie główna bohaterka, bowiem miałem wrażenie, że jest to kobieta, której nic nie przestraszy, wie wszystko, nie jest mięczakiem, nie ma jakichś sentymentów. Taką powierzchowność autorka nadała detektyw Everly. Jej partner, to gangster, który wydaje się nieustraszony. Zatem postaci są nieugięci. A w sumie dobrze, bo czasem fajnie jest o takich poczytać, a nie wiecznie o sentymentalnych rolach, które z czasem mogą nudzić.

Miejsce akcji to Las Vegas, ale wydaje się, że to nie ma większego znaczenia dla całej powieści. Jej klimat to głównie akcja.

Książka to głównie emocje. Autorka bardzo składnie je opisuje, wprowadzając czytelnika w odpowiedni klimat i tego można jej pogratulować, bo dociera do czytających wprost i dosadnie. Ten plastyczny styl, to również dynamizm, który odczuwamy przez cały czas. Pościgi i zmienność akcji, powodują, że czujemy cały czas toczące się wydarzenia.

„Król popiołów” to jedna z części serii „Królowie Las Vegas”, lecz napisana jest tak, że nie musimy znać pozostałych historii, aczkolwiek warto je odnaleźć i przeczytać. To odrębna książka. Na pewno przypadnie do gustu tym, którzy raczej przepadają za twardą literaturą, bez poetyckich uniesień i jakiejś zbędnej filozofii życiowej.

Sumując w kilku wyrazach. Pościgi – jest ich kilka. Strzelania – są również ofiary. Seks – wyrafinowany, ostry, czasem namiętny. Miłość – twarda i ostra. Dialogi – różne. Od łagodnych, po dosadne. Fabuła – typowa dla gangsterki z elementami erotyki.

Książka do nabycia: “Król popiołów”

Ludka Skrzydlewska na Facebook: Ludka Skrzydlewska FB

Czytaj również o innej książce autorki: Recenzja książki “Fikcyjna dziewczyna” Ludka Skrzydlewska

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.