Barbara Litwicka „Skazana” recenzja

Share
Czas czytania:3 Minut, 16 Sekund

Barbara LitwickaSkazana” – powieść obyczajowa. Niektóre książki to po prostu historie, które urzekają swoją prawdziwością i emanują uczuciami, przepełnione są trywialnymi sprawami. Mimo że „Skazana” to powieść, którą można określić jako dramat, to jednak ma w sobie wiele optymistycznych przesłanek. Jest to powieść, która ukazuje życie i fabuła niczym realny świat, to delikatna momentami całość. O ile można tak ująć.

Przedstawiony świat kobiety, która spędziła kilka miesięcy w więzieniu za wywołanie fałszywego alarmu bombowego, jest obrazem tego, jak można się czuć po takim nieprzemyślanym, a wręcz głupim czynie. Autorka pokazała, jak wiele można stracić, poprzez kierowanie się emocjami w ferworze nieudanego życia osobistego. Bowiem przyczyną takiego zachowania głównej bohaterki Łucji, był jej nieudany związek.

Barbara LitwickaSkazana

Barbara Litwicka „Skazana” Wydawnictwo Novae Res

Barbara Litwicka „Skazana” Wydawnictwo Novae Res

Tudzież w powieści jest to przyczyna zachowania kobiety, jako dowód na to, że jeśli człowiek zakocha się i robi wszystko dla swojego partnera, a okazuje się, że nie jest przez niego doceniany i wręcz zdradzany, może stać się nieobliczalny emocjonalnie i jedyne co w swoim życiu widzi i czuje, to żal i skłonny jest do zemsty. Często jednak sam siebie tylko skrzywdzi, a jego demonstracja niezadowolenia i bólu, nie jest postrzegana przez niby kochającego partnera. Ale to, że partner kochał, to tylko złudzenie i płonna nadzieja pokrzywdzonej kobiety.

Właśnie taka ślepa miłość ogarnęła Łucję, która przecież była wykształconą i mądrą kobietą. Pomagała innym pokrzywdzonym przez los, prowadząc ich sprawy sądowe, a i sama była ustatkowana dzięki swojej karierze. Ta ślepa miłość, to okazało się, jest kradzieżą jej majątku, jak też jej osobowości. Tak jak w życiu czasami bywa, jesteśmy okłamywani przez swoich ukochanych, dla korzyści materialnych.

Oczywiście przedstawiłem troszeczkę istoty fabuły i dodam jeszcze, że to jest historia, którą warto przeczytać, chociażby ze względu na fakt, że ma w sobie wiele moralności. Zachowania ludzi wobec siebie, a szczególnie najbliższych, to wątki, które przeplatają się w powieści. Przede wszystkim to, jak jest odbierana osoba, która odbywała karę więzienia. Czy będzie mogła liczyć na pomoc wśród najbliższych? I jak się odnajdzie w tym niby starym, zwykłym świecie, który niegdyś był przecież codziennością, a teraz?

Barbara Litwicka „Skazana” Wydawnictwo Novae Res

Barbara Litwicka „Skazana” Wydawnictwo Novae Res

Takie refleksje same się nasunęły, gdy czytałem tę historię. Tym bardziej że jest ona przedstawiona w bardzo obrazowy i konkretny sposób. Autorka napisała książkę, która nie jest skomplikowana literacko, ani też nie ma w niej przesadyzmu z upiększającymi opisami, czy też wątkami, które miałby tworzyć iluzję niesamowitości. I dobrze, bo jest to powieść, która miała inny cel, niż kolorowy obraz życia.

Książka zapewne wzbudza emocje, również na poziomie rodzinnym, ponieważ niektóre fakty o tym mówiące, są jakby wzięte z życia realnego. I w istocie, mamy tutaj przykłady relacji, które znamy choćby nawet z naszych zakamarków życia, gdzie brat z siostrą, dociekają swoich racji. I takich innych podobnych wniosków, można wiele wyczytać.

Chciałbym też dodać, dla zachęty, że fabuła tej powieści, to nie tylko rozmowy i typowa obyczajowość. Mamy tutaj kilka elementów rodem z powieści kryminalnej, może thrillera. Razem stanowi to urozmaiconą całość.

Dwa oblicza głównej bohaterki, jej dwa światy, to też jej charakter, który można określić mianem wrażliwości i pragnienia spokoju życiowego, jak też pewnego rodzaju odporności na to, co sprawia ból, czy też drażni. Takie można odnieść wrażenie co do Łucji i jest ona przykładem kobiety, mimo wszystko, niepoddającej się.

Na koniec chciałem dodać, że zawsze, gdy czytam książkę, to przy okazji zwracam uwagę na jakieś jej niedociągnięcia zarówno pod względem pisowni, jak i też w ogóle w spójności całej fabuły. Jednak w tej historii, nie było nic takiego, poza tym, że brakowało mi nieco bardziej dynamicznego podejścia do niektórych wydarzeń. Ale to nie jest błąd, raczej takie moje oczekiwanie, na większą ilość adrenaliny. W zamian za to otrzymałem lekką powieść, która skłoniła mnie do kilku refleksji, a przede wszystkim, jej nieskomplikowana fabuła, spowodowała, że z ochotą przeczytałem całość.

Książka dostępna: “Skazana”

Wydawnictwo Novae Res

Odpowiedz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.