Tomasz Wandzel pochodzi z Głuchołaz, obecnie mieszka w Prabutach. Jest powieściopisarzem i jak do tej pory wydał jedenaście książek. Przedstawiamy Państwu krótką rozmowę z pisarzem.
Dzień dobry Panie Tomaszu.
Może, zanim zacznę wypytywać Pana o karierę, proszę się przedstawić, skąd Pan pochodzi etc. Czym Pan się zajmuje oprócz pisania?
Pochodzę z Głuchołaz, a dokładniej z niewielkiej miejscowości w pobliżu tego uroczego miasteczka. Jednak obecnie mieszkam w Prabutach, ale nim się tu osiedliłem, mieszkałem jeszcze we Wrocławiu i Toruniu. W życiu zawodowym imałem się różnych zajęć m.in. byłem telefonicznym windykatorem, prowadziłem sklep z orientalnym rękodziełem, a od kilku lat pracuję jako copywriter.
Od kiedy zaczęła się Pańska kariera pisarska??
Początkowo pisanie było sposobem na umilenie sobie czasu spędzanego w pociągu w trakcie dojazdów do pracy. Później stało się pasją, a od pewnego czasu sposobem na życie. Co prawda teksty pisane w pracy zawodowej różnią się od moich tekstów literackich, ale w obu przypadkach jest to pisanie.
Co jest inspiracją lub kto do tworzenia historii opisywanych w Pana dziełach?
Inspiracją może być człowiek, wydarzenie, a nawet zasłyszana wiadomość. W kilku przypadkach temat na książkę znalazł mnie, a ja go tylko ubrałem w odpowiednie słowa.
Jakim dorobkiem może Pan się pochwalić i która z książek jest według Pana najbardziej wartościowa??
Obecnie mam na swoim koncie kilkanaście książek. Są wśród nich powieści, zbiór opowiadań, a nawet jestem współredaktorem książki historycznej. Trudno wskazać natomiast, która z nich jest najbardziej wartościowa, ponieważ każda niesie jakieś przesłanie. Jedne bawią, drugie skłaniają do refleksji, a jeszcze inne opowiadają trudne historie z czasów wojennych.
Może opowie Pan o swoim stylu pisania i o gatunku, w jakim najlepiej Pan się czuje?
Od zawsze lubiłem eksperymentować, również w sferze literackiej, dlatego nie trzymam się sztywno konkretnego gatunku literackiego lub stylu. Poza tym pewne książki wymagają bardziej poważnej formy, a w innych można sobie pozwolić na mieszanie stylów.
Ma Pan w swoim dorobku nagrody, wygrane konkursy?
Tak, kilka razy moja twórczość została doceniona. Pierwszą poważną nagrodą było I miejsce w ogólnopolskim konkursie na reportaż prasowy im. Macieja Szumowskiego, za reportaż pt.: Taki właśnie jest plan dnia”. Link do niego pozwalam sobie zamieścić poniżej. Kolejnym sukcesem było nagrodzenie mojej debiutanckiej powieści pt. „Dom w chmurach” przez organizatorów ogólnopolskiego konkursu na powieść współczesną. Poza tym czasami moje opowiadania nagradzano na różnych konkursach literackich. (Konkurs Polska Times)
Czy bierze Pan udział w jakiś akcjach charytatywnych, akcjach medialnych itp.?
Dość często wspieram różne inicjatywy, szczególnie te na szczeblu lokalnym, głównie przekazując swoje książki na licytacje, z których dochód przeznaczony jest na szczytne cele.
Kto jest dla Pana inspiracją życiową?
Inspirują mnie ludzie ciekawi świata, realizujący swoje marzenia czy mający niezwykłe pasje. Także bohaterowie moich książek, zwłaszcza tych noszących podtytuł „historia prawdziwa” stanowią dla mnie wzór pewnych postaw społecznych.
Tomasz Wandzel – “Dotrzeć do prawdy” fragment książki:
Proszę opowiedzieć o swoich książkach, podać tytuły i dwa zdania o każdej z nich.
- „Dom w chmurach”; (2011) – Jest to historia zawodowego fotografa, który traci wzrok. Powieść zawiera sporo wątków autobiograficznych.
- „Hycel”; (2012) – To opowieść o psie wyszkolonym do znajdowania kontrabandy, który po tym, jak bandyci zorganizowali napad na jego opiekuna, musi sobie radzić sam.
- „Grzeczna Dziewczynka”; (2013) – Powieść jest psychologicznym portretem kobiety, która swoje życie uczuciowe dzieli między dwóch mężczyzn.
- „Żółty długopis”; (2017) – To zbiór opowiadań, których motywem przewodnim jest tytułowy żółty długopis oraz miejsce akcji wszystkich z nich, a są nim Prabuty.
- „Czyste Zło”; (2018) – Pierwsza z części „Trylogii wrocławskiej”, opowiadająca przygody detektyw Róży Wielopolskiej, zajmującej się tropieniem niewiernych małżonków.
- „Córka zakonnika”; (2019) – Powieść kryminalna z wątkami paranormalnymi, której bohaterka, mając senne wizje, pomaga policji rozwiązać zagadkę zniknięcia studentki.
- „Chłopiec z Kresów – historia prawdziwa”; (2020) – Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Opowiada losy małego chłopca, który w 1943 roku zostaje rozdzielony z rodziną.
- „Chłopiec, który przeżył Auschwitz – historia prawdziwa”; (2021) – Prawdziwa historia pięcioletniego Griszy, który trafia do obozu zagłady.
- „Kłamstwa i sekrety – historia Róży Wittelsbach; (2021) – Powieść o dziewczynie, której ojcem jest Niemiec, a matką Polka. Akcja książki toczy się dwutorowo w dwudziestoleciu międzywojennym i w roku 2018.
- „Dotrzeć do prawdy; (2022) – Pierwsza z książek, których bohaterem jest komisarz Andrzej Papaj. W pierwszym tomie rozwiązuje on zagadkę szkieletu znalezionego na dawnych warsztatach szkolnych.
- „Chwila prawdy” – niesamowita historia Krystyny Górskiej; (2022) – Powieść historyczna, opowiadająca losy mieszkanki Gdyni.
O czym opowiada Pana najnowsza powieść?
Najnowsza powieść to historia Krystyny Górskiej, która dzieciństwo i młodość spędza w Gdyni. Niestety wybuch II Wojny Światowej zmusza ją do ucieczki. Dziewczyna trafia do Francji, a następnie do Anglii. Tam przechodzi szkolenie dywersyjne i wraca do okupowanej Polski. W powieści wątki autentyczne, wymieszane są z fikcją literacką.
Jakie ma Pan plany na najbliższą przyszłość i czy pisze Pan kolejne dzieło?
Obecnie pracuję nad kolejną częścią Róży Wielopolskiej, jest także w planach coś zupełnie innego, ale o tym jeszcze nie mogę nic powiedzieć. Zdradzę tylko, że takiej książki moi czytelnicy raczej się po mnie nie spodziewali.
Co mógłby Pan przekazać początkującym pisarzom, którzy nie mają odwagi lub możliwości zaprezentowania swojej twórczości i jej opublikowania, może jakieś wskazówki )wydawnictwa, promotorzy itp.) ?
Dla osób, które czują w sobie chęć pisania mam dwie rady. Po pierwsze piszcie, piszcie i jeszcze raz piszcie. Po drugie podpatrujcie innych, ale nie plagiatujcie.
Kilka słów do czytelnika od siebie:
Jeśli któryś z czytelników jest ciekawy tego, o czym piszę, co słychać w moim literackim świecie, to zapraszam na moją stronę www.facebook.com/mojepisanie
Podsumowanie:
Dziękując za rozmowę, chciałem pozdrowić wszystkich swoich obecnych i przyszłych czytelników i jeszcze raz zaprosić do śledzenia mojej strony autorskiej, gdzie pojawią się również informacje o spotkaniach autorskich, a te powoli znowu wracają do bibliotek.
Dziękuję Panu za tą rozmowę i życzę dalszych sukcesów w swojej karierze literackiej.
Książki Pana Tomasza Wandzel można nabyć w księgarniach:
Tantis – Księgarnia Tantis
Legimi – Księgarnia Legimi
Rozmawiał redaktor MegaKultura – Emil Kowalski