Andrzej Wituszyński "AntykWariat"

Nasz patronat: Andrzej Wituszyński “AntykWariat” premiera maj 2023!

Już w maju 2023 roku w naszych księgarniach pojawi się nowe dzieło literackie, które zapewne usatysfakcjonuje miłośników literatury pięknej. Tomik poezji „AntykWariat” autorstwa Andrzeja Wituszyńskiego jest niemal przygotowany do finalnego wydania. Autor pracuje jeszcze nad korektami i ewentualnymi zmianami.

Prosty, swojski język, mówiący dosadnie w rymowanej otoczce, to tylko część utworów, które wprowadzają nas w dosyć bliski wszystkim klimat. A w szczególności, że czasy, o których mówi ta poezja, to najczęściej okres, kiedy w Polsce mieliśmy ustrój socjalistyczny, czy też, jak niektórzy określają, że komunistyczny. Zatem współczesny i dosyć świeży klimat dla wielu z nas.

Jednakże nie sposób pominąć tekstów, które są jak najbardziej na czasie i odnoszą się do dni dzisiejszych. Autor obrazuje upływ czasu i poprzez metafory, przedstawia otaczającą go rzeczywistość i swoje doznania, w porównaniu z latami minionymi. Gdyż również czas obecny nie jest wolny od różnego rodzaju zagrożeń i prób zniewolenia człowieka. Zmieniły się tylko metody z prymitywnych na bardziej wyrafinowane, a więc skuteczniejsze. I niosące większe zagrożenie, niż te poprzednie.

Andrzej Wituszyński "AntykWariat"
Andrzej Wituszyński “AntykWariat”

Trzeba też dodać, że Autor nie oszczędza na barwnych rymach, stosuje ciekawe porównania i metafory. Już przy drugim wierszu, można odczuć, że ma się do czynienia z poezją, wręcz kwiecistą, chociaż niewiele tu mowy o samych kwiatach. Poezją, taką z prawdziwego zdarzenia, czyli oplecioną w bogaty język, dźwięczną i rytmiczną.

Wiersze mówią o osobistych odczuciach Autora. Opisuje on to, jak postrzegał otaczający go świat, nie szczędząc przy tym sugestywnych uwag, czy też dając do zrozumienia, co sądzi o wielu sprawach. Czasem dosadnie i z ironią, przedstawia paradoksy życia codziennego, w czasach, w których – cóż tu wiele mówić – było po prostu „nie tak jak trzeba”. Każdy chciał coś dokonać, ale cóż z tego, jak ograniczenia społeczne, powodowały to, że można było tylko poruszać się w obrębie dozwolonym. Zresztą wiemy, jak było w dobie komunizmu.

Jednak pomimo tych trudności, człowiek starał się korzystać ze wszystkiego, tak jak chciał, a nawet więcej niż mógł. I o tym między innym Autor wspomina. Swoje rozważania, często przedstawia w sposób filozoficzny. Także specyficzny humor, jest tym, co możemy znaleźć w tomiku. Tudzież można przeczytać wiersze o charakterze konkluzji – życiowych wniosków.

Natomiast co do struktury poezji Andrzeja Wituszyńskiego, to w dużej mierze mamy do czynienia z rymami regularnymi, które w całości tworzą wręcz melodyczny obraz. Oprócz tego, znajdziemy także wiersze nieregularne, niektóre w formie wołania, przekazu donośnego, czy może nakazu.

Ta różnorodność, aczkolwiek w wyczuwalnym stylu Autora, dosyć charakterystycznym, jest rozmaitością dla czytelnika i w całości, tworzy niezwykłą podróż poprzez życie.

Autor pisze o swoim dziele w ten sposób:

“Prezentowany zbiorek jest swoistą podróżą przez kilka dziesięcioleci i dwie epoki (PRL-u i III RP), w jakich przyszło żyć znacznej części naszego społeczeństwa. I jak to w antykwariacie… Są tu „starocie” sprzed lat, ale i teksty nowsze. Zarówno osobiste, jak też natury bardziej ogólnej. Niektóre ku pamięci, inne ku przestrodze. A jeśli Czytelnik dopatrzy się jeszcze innych kontekstów, to cześć Mu i chwała.”

Andrzej Wituszyński z wykształcenia jest ekonomistą. Jednak w zawodzie pracował bardzo krótko. Ze względu na sytuację rodzinną, musiał przenieść się z Wrocławia do rodzinnego Prudnika na Opolszczyźnie. I tam podjął pracę nauczyciela w Liceum Ekonomicznym. Aktualnie jest na emeryturze i od kilku lat ponownie mieszka we Wrocławiu. Dotychczas Andrzej Wituszyński wydał powieść o rewolucji francuskiej pt. “Albo śmierć”, która jest dostępna w księgarni Wydawnictwa Ridero – https://ridero.eu/pl/books/albo_smierc/, oraz w kilku księgarniach internetowych.

Jeden z wierszy z tomiku:

MIKROKOSMOS

Otoczyłem słowa wielkim milczeniem,
czyny same wytworzyły próżnię.
I obracam się w sterylnym świecie,
niczyj wierzyciel, nikomu nie dłużny.
Problemu ciążenia nie doświadczam.
Grawitując na orbit krawędzi orbit,
własnym ruchem znaczę nieważki mój czas.
I nie nęci mnie żadna gwiazda z tylu gwiazd.
Spod wpływu każdej uciekam planety.
Wolny od wszystkich ludzkich chceń.
Niestety.

Premiera tomiku „Antykwariat” planowana jest w maju 2023 roku. Portal MegaKultura.pl podjął się patronatu medialnego dla tego dzieła. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Ridero.

Michelle Tillis Lederman „11 zasad jak być lubianym” Wydawnictwo Studio Emka

Michelle Tillis Lederman „11 zasad jak być lubianym” recenzja

Nasz patronat: Tomasz Wandzel „Sopockie Tango” premiera 15 maja!

Odpowiedz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

O nas

Świat kultury i sztuki MegaKultura to coś, co nas interesuje. Przedstawiamy informacje i wydarzenia kulturalne głównie z Polski. Recenzujemy książki, muzykę i inne dzieła. Przeczytacie u nas o Autorach oraz wywiady z nimi. Zapraszamy do współpracy Wydawnictwa, Artystów i innych, którym nieobca jest kultura.