Antygona - Instytut Teatralny

Czytania performatywne Antygony w Instytucie Teatralnym

Instytut Teatralny zaprasza na czytania performatywne ANTYGONY Sofoklesa, które odbędą się w dniach 20-22 października 2023 roku o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym. Wydarzenie stanowi część cyklu „Sofokles na nowo odczytany” i przynosi nowe, inspirujące interpretacje klasycznej tragedii.

Obsada:

  • Antygona – Monika Pikuła
  • Ismena – Joanna Pocica, Lidia Sadowa
  • Kreon – Przemysław Bluszcz
  • Tejrezjasz – Krzysztof Wakuliński
  • Koryfeusz chóru i Edyp – Michał Breitenwald
  • Strażnik i Posłaniec – Arkadiusz Janiczek
  • Eurydyka – Jagoda Jasnowska
  • Polinejkes – Mikołaj Śliwa
  • Hajmon – Wojciech Melzer

Chór przygotowany przez Olgę Lisiecką: Ada Dec, Jagoda Jasnowska, Olga Lisiecka, Aleksandra Ożóg, Karolina Piwosz, Maja Polka, Kamil Książek, Wojciech Melzer, Dominik Mironiuk, Mikołaj Śliwa.

Muzykę na żywo do spektaklu wykona: Mikołaj Trzaska

Tłumaczenie: Antoni Libera

Reżyseria: Mariusz Malec

Jednym z ważnych wydarzeń towarzyszących czytaniom będzie dyskusja, która odbędzie się 21 października. Będzie to doskonała okazja do refleksji nad treścią Antygony i jej uniwersalnymi przesłaniami.

Opis Antygony: Antygona to uniwersalna opowieść o ludzkiej powinności, o wyższości Bożego prawa nad ziemskim, stanowionym. To kolejny wspaniały dramat, który ukazuje konsekwencje działania człowieka ogarniętego hybris. W kontekście wojny w Ukrainie stanowi niezwykle ważny komentarz do toczącego się obok nas konfliktu zbrojnego, opisując konsekwencje walki bratobójczej i wyrażając głos w sprawie pokoju na świecie.

Bezpłatne zaproszenia na wydarzenia można znaleźć na stronie Instytutu Teatralnego oraz w serwisie GoOut.net.


O cyklu „Sofokles na nowo odczytany”: Projekt „Sofokles na nowo odczytany” to unikalna inicjatywa edukacyjno-teatralna, oparta na najnowszym polskim przekładzie wszystkich ocalałych dzieł greckiego dramaturga. W ramach tego projektu, na deskach sceny Instytutu Teatralnego, mieliśmy już okazję zobaczyć czytania performatywne dwóch mniej znanych dramatów Sofoklesa: „Trachinki” i „Filoktet”. Każde z tych wydarzeń zostało wzbogacone o inspirującą dyskusję, której celem jest podkreślenie uniwersalności tragedii Sofoklesa oraz wskazanie jej wielu odniesień do współczesnej sztuki i polityki.

Moderatorem dyskusji jest Jarosław Cymerman (zastępca dyrektora ds. programowych w Instytucie Teatralnym), a gośćmi będą: Antoni Libera (kawaler Orderu Orła Białego, znawca antyku, autor najnowszego przekładu dramatów Sofoklesa) oraz Mariusz Malec (zdobywca Grand Prix ubiegłorocznego Festiwalu DWA TEATRY za Edypa w Kolonos, reżyser i scenarzysta, który dla Teatru Polskiego Radia zrealizował wszystkie dramaty Sofoklesa).

Anna Górna "Głośniej" Wydawnictwo Czwarta Strona

Anna Górna “Głośniej” premiera 8 listopada!

Rob Gitarnik ROCK BAND

RobGitarnik ROCK BAND “Dystans” premiera nowego singla!

Odpowiedz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

O nas

Świat kultury i sztuki MegaKultura to coś, co nas interesuje. Przedstawiamy informacje i wydarzenia kulturalne głównie z Polski. Recenzujemy książki, muzykę i inne dzieła. Przeczytacie u nas o Autorach oraz wywiady z nimi. Zapraszamy do współpracy Wydawnictwa, Artystów i innych, którym nieobca jest kultura.