Washington Irving "Jeździec bez głowy i inne opowiadania" Wydawnictwo Nowa Baśń

Washington Irving „Jeździec bez głowy i inne opowiadania”

Washington IrvingJeździec bez głowy i inne opowiadania”. Trzy opowiadania rodem z powieści fantastyki i przygody. To legendy, które gwarantują baśniowy klimat. Jest w nich troszeczkę mrocznego klimatu.

Washington IrvingJeździec bez głowy i inne opowiadania

Washington Irving "Jeździec bez głowy i inne opowiadania" Wydawnictwo Nowa Baśń
Washington Irving “Jeździec bez głowy i inne opowiadania” Wydawnictwo Nowa Baśń

Autor przedstawia nam historie, które są napisane barwnym, urozmaiconym językiem. Przypadną one do gustu wielu młodym czytelnikom, ale również innym, starszym. Ta lekka literatura, wprowadza nas w świat tajemniczości, opowieści „nie z tej ziemi”, czy też odrobinę romantyczności.

Washington Irving "Jeździec bez głowy i inne opowiadania" Wydawnictwo Nowa Baśń
Washington Irving “Jeździec bez głowy i inne opowiadania” Wydawnictwo Nowa Baśń

Mamy tutaj opowiadanie „Jeździec bez głowy. Legenda o Sennej Kotlinie”, w którym poznajemy los nauczyciela Ichaboda Crane, który chce poślubić uroczą Katrinę. Spotyka on jeźdźca bez głowy.

Drugie opowiadanie to „Rip Van Winkle” gdzie bohaterem jest mężczyzna, który ma dosyć swojej małżonki, ale sam uznawany jest przez nią jako nierób.

Natomiast trzecie opowiadanie „Upiorny narzeczony” to historia, w której baron, chciał wydać córkę z dostojnego wybranka. W tym opowiadaniu dochodzi do intrygi, której powodem jest zauroczenie.

Washington Irving ukazał nam treści, które nie są długie, a sprawiają przyjemność. Napisane są jasnym i łatwym językiem. Oczywiście pobudzają wyobraźnie, ale też mogą być inspiracją, choćby nawet do własnych rozmyślań, poszukiwania historii o naszym otoczeniu.

Nie sposób pominąć kilka słów o okładce tej książki, która została malowniczo wydana. Każde opowiadanie zaczyna się od odpowiedniej ilustracji.

Amerykański pisarz i historyk Washington Irving żył w pierwszej połowie XIX wieku, ale język, w jakim został przedstawiony ten zbiór, wydaje się dosyć współczesny.

Cóż tutaj dodać więcej? Chyba to, że lekkie treści, w sam raz na wieczory i swoisty klimat baśniowy to cechy tego zbioru. Wszystko bardzo łatwo zapada w pamięć. Książka dobra na prezent dla każdego, tym bardziej że wydana w twardej oprawie.

Dostępna w: “Jeździec bez głowy i inne opowiadania”

Wydawnictwo: Nowa Baśń

Kathleen Glasgow „How to Make Friends with the Dark” Wydawnictwo Jaguar

Kathleen Glasgow „How to Make Friends with the Dark” recenzja

Monika Cieluch „Chłopak, który pragnął kochać” Wydawnictwo Amare

Monika Cieluch „Chłopak, który pragnął kochać” recenzja

Odpowiedz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

O nas

Świat kultury i sztuki MegaKultura to coś, co nas interesuje. Przedstawiamy informacje i wydarzenia kulturalne głównie z Polski. Recenzujemy książki, muzykę i inne dzieła. Przeczytacie u nas o Autorach oraz wywiady z nimi. Zapraszamy do współpracy Wydawnictwa, Artystów i innych, którym nieobca jest kultura.