Katarzyna Majgier „Innym razem. Kuchennymi drzwiami” Tom 3. Kontynuacja wciągającej sagi rodzinnej. Dalsze losy bohaterów, upływający czas, nowe związki i II wojna światowa, to główne tematy trzeciego tomu.
Katarzyna Majgier „Innym razem. Kuchennymi drzwiami
Jak w poprzednich książkach, również i w tej części poznajemy losy kolejnych członków rodziny i ich przyjaciół. Wnuczkowie Zosi dorastają i czeka ich zmierzenie się z rzeczywistością przedwojenną i potem podczas konfliktu. Świat pogrążył chaos. Kraków został zajęty przez Niemcy hitlerowskie, wielu musiało się ukrywać, wielu zostało powołanych do wojska. Poznajemy realia życiowe tamtego okupacyjnego okresu. Podobnie jak w poprzednich częściach tej sagi, tłem historii rodzinnej, są fakty, jakie miały miejsce naprawdę. Zostały one ukazane rzeczowo i dosyć konkretnie, tak, że przy okazji czytania tych fikcyjnych losów pokoleniowych, mogliśmy też przypomnieć sobie prawdziwą historię Polski podczas drugiej wojny światowej i okresu przedwojennego.
Katarzyna Majgier, skutecznie dąży w swoim postanowieniu i przedstawia nam w dosyć dokładny sposób losy bohaterów. Podczas opowieści o nich, sięga czasami po osobliwy humor, który dotyczył na przykład zachowania młodych ludzi, tudzież relacji towarzyskich. To zapewne dodaje uroku całej powieści.
Mamy tutaj wiele ciekawych opisów sytuacyjnych i fakty są przedstawiane w bardzo emocjonujący sposób. Osobiście czytałem wszystko w skupieniu i uważam, że ta trzecia część (może nie jest ostatnią, ale informacji na ten temat nie znalazłem) jest jeszcze bardziej wciągająca. Szczególnie że czas idzie do przodu i jak się przypomni, że wszystko zaczęło się w pierwszym tomie od wieku dziewiętnastego, a teraz pojawia się wiek dwudziesty i idąca naprzód technika, to ma się wrażenie, jakby się czytało całą księgę historyczną, co sprawia, że czytelnik przenosi się w czasie po kolejnych szczeblach.
W trzecim tomie dominuje postać Wandy, która jest według mnie perfekcyjnie wykreowana. Wandzia skupia się na tym, żeby odkryć jak najwięcej o swoim pochodzeniu, ale tajemnice rodzinne, są zawiłe i jest to trudne. Kobieta, która ma swój styl, określone poglądy i konkretne zdanie, wzbudziła we mnie ciekawość i sam uważam, że jest to postać pozytywna. Można z niej brać przykład, ponieważ jest wytrwałą i wykazuje się pracowitością, jest wyrozumiała i pomimo wszystkiego tego, co ją złe spotkało, nie poddaje się i skutecznie podejmuje kolejne wyzwania.
W tej dalszej historii rodzinnej oczywiście czytamy o kolejnych perypetiach miłosnych. Nie brakuje tego, że ktoś został skrzywdzony, ktoś inny szuka swojego domu, potomków, tak jak to bywa w dużych rodzinach. Ale jest to wszystko otoczone ciekawymi i istotnymi zdarzeniami. Jest także dramaturgia, i można wiele wywnioskować. Chociażby zastanowić się nad tym, jak bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o swoich krewnych, żeby znać ich historię, nie wstydzić się pochodzenia, pielęgnować tradycje rodzinne.
Tak jak wspomniałem, w książce zawarte są fakty prawdziwe, dotyczące okresu międzywojennego XX wieku i samej drugiej wojny światowej, aż po początek ustroju socjalistycznego w Polsce. Te wątki, mają wartość edukacyjną i połączone z fabułą, tworzą pewien autentyczny obraz życia społecznego tamtych okresów. Oprócz tego wspomniana została poezja Leśmiana oraz są też wzmianki o kilku innych znanych, historycznych postaciach.
W książce są momenty wzruszające i romantyczne, co sprawia, że obyczajowość tej powieści, bardzo nas wciąga i wyzwala odpowiednie emocje. Dla mnie ważne było to, że dzięki prostemu językowi pisanemu, który obrazowo przedstawia wszelkie wydarzenia czy też, opisuje poszczególnych bohaterów, mogłem sobie wszystko dokładnie poukładać i wyobrazić, tak jak chcę. Czasem zastanawiałem się nad tym, do którego z bohaterów jestem podobny, a jest ich wielu, więc i wybór też spory. Ale do jakich wniosków doszedłem, to już pozostawię dla siebie.
Co jeszcze szczególnego poczułem? Chyba to, że ogarnęła mnie przyjemność już od pierwszych kilku stron. Bo miałem świadomość, tego co było w poprzednich częściach i byłem ciekawy, kto w końcu i jaką podejmie decyzję w swoim życiu. Ponadto ostatnio mam do czynienia ze skomplikowanymi tekstami, zatem ta książka pozwoliła mi się nieco odprężyć i była pewną odskocznią od codzienności. Na pewno zdała egzamin i jestem zadowolony.
Myślę, że ten, kto przeczyta wszystkie trzy tomy, będzie w pełni usatysfakcjonowany i podobnie jak ja, zostanie z pewnym niedosytem, bo chciałoby się jeszcze więcej. A to dlatego, że historia jest znakomicie rozłożona w czasie, chronologiczna, a wiemy przecież, że koniec drugiej wojny światowej, to później kolejne lata wydarzeń w Polsce, czyli okres socjalizmu i komunizmu. Na tym ostatnim zakończył się trzeci tom.
Katarzyna Majgier na Facebook: Katarzyna Majgier FB
Książka do nabycia: “Innym razem”
Pozostałe dwa tomy:
Katarzyna Majgier “Gra pozorów. Kuchennymi drzwiami” tom 1 recenzja
Katarzyna Majgier “Światło i cień. Kuchennymi drzwiami” tom 2″ recenzja